четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РСЕ: Енергетски систем Косова (КОСТТ) изашао из регулаторне мреже Србије, од сада функционише у склопу косовског и албанског енергетског система
Хроника

РСЕ: Енергетски систем Косова (КОСТТ) изашао из регулаторне мреже Србије, од сада функционише у склопу косовског и албанског енергетског система

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. април 2020.

Оператор преносног система Косова и Косовског тржишта електричне енергије (КОСТТ) изашао је из регулаторне мреже Србије и од сада функционише у склопу регулаторног блока косовског и албанског енергетског система.

Косово је један такав споразум потписало са албанским оператором преносног система 2. децембра.

У понедељак 20. априла усвојен је и споразум о укључењу између Косова и Европске енергетске мреже оператора струје (ЕНТСО), саопштила је министарка за трговину на дужности Розета Хајдари.

КОСТТ је до сада функционисао у оквиру Електромреже Србије (ЕМС), односно у оквиру регулаторног блока ЕМС (Србија, Црна Гора и Северна Македонија), док је овим споразумом сада изашло из тог система и постао део регулаторног блока с албанским оператором преносног система. Из КОСТТ-а су општили да ће се од сада финансијски приходи сакупљати од њих самих.

Косовски руководиоци поздравили су осамостаљење КОСТТ-а.

Председник Косова Хашим Тачи (Хасхим Тхаци) је рекао да је и поред противљења Србије, Косово успело да оконча процес енергетске независности, док је премијер на дужности Аљбин Курти (Албин) казао да КОСТТ од сада преузима обавезе и једнака права као и сви остали оператери у Европи и да ће имати приступ међуграничним механизмима који пружају лакше могућности регионалном тржишту.

Електроенергетска интерконекција од 400 киловата између Албаније и Косова завршена је 2016. али није пуштена у функцију. Простире се на 241,1 км, од чега је 151,1 км на територији Албаније, а 90 км на територији Косова. У тај пројекат Косово је уложило 33 милиона евра, а Албанија 42 милиона.

Србија и Косово су у оквиру бриселског дијалога потписали Споразум о енергетици 2013. године, али се тај споразум није спровео. Две стране имају опречне тврдње о власништву над мрежом на Косову.

Званичници Косова раније су рекли да Због неспровођења Споразума о енергетици из 2013, Косово годишње губи 25 милиона евра, што обухвата и блокирану енергетску линију Косова и Албаније.

Због политичких тензија између Србије и Косова, десили су се проблеми и на европској електричној мрежи, због чега дигитални сатови, који раде на електричну енергију, касне скоро шест минута у 25 европских држава.

(РСЕ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер