петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ројтерс: У јеку епидемије ковида, Пентагон преко друштвених мрежа водио тајну кампању дискредитовања кинеских вакцина
Хроника

Ројтерс: У јеку епидемије ковида, Пентагон преко друштвених мрежа водио тајну кампању дискредитовања кинеских вакцина

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. јун 2024.

У јеку пандемије ковида-19 војска САД је спроводила програм како би дискредитовала кинеску вакцину, показало је истраживање агенције Ројтерс.

У јеку пандемије ковида-19, америчка војска је покренула тајну кампању како би се супротставила ономе што је доживјела као раст утицаја Кине на Филипинима, које је смртоносни вирус нарочито тешко погодио.

Циљ тајне операције, о којој до сада није извјештавано, био је да посије сумњу у безбједност и ефикасност вакцина и других медицинских производа из Кине, показало је истраживање агенције Ројтерс. Преко лажних интенет налога војни пропагандни напори прерасли су у антиваксерску кампању. У постовима на друштвеним мрежама критиковане су маске, тестови на ковид и прва вакцина која је била доступна Филипинима - кинески “синовак”.

Ројтерс је идентификовао најмање 300 налога на мрежи X, некадашњем Твитеру, који се поклапају са описима које су агенцији дали бивши амерички званичници упућени у операцију на Филипинима. Сви су креирани у љето 2020.

“Ковид је стигао из Кине и вакцина је такође из Кине, не вјерујте Кини”, гласио је један од типичних твитова из јула 2020.

Након што је Ројтерс упутио питања мрежи X у вези са овим налозима, та компанија је уклонила профиле утврдивши да су дио координисане кампање ботова. Америчка војна антиваксерска кампања почела је у прољеће 2020. и проширила се изван југоисточне Азије прије него што је прекинута средином 2021, наводи британска агенција.

Како би прилагодио кампању за локална становништва широм централне Азије и Блиског истока, Пентагон је користио комбинацију лажних налога на више платформи друштвених мрежа како би проширио срах од кинеских вакцина у вријеме када је вирус на дневној бази убијао десетине хиљада људи. Кључни дио стратегије је био да се нагласи спорна тврдња да пошто вакцине понекад садрже свињски желатин, кинеске вакцине према исламском закону треба да буду забрањене.

Овај војни програм је, према писању Ројтерса, почео за вријеме бившег предсједника Доналда Трампа и настављен је мјесецима након што је Џо Бајден преузео дужност - чак и након што су директори друштвених мрежа експлицитно упозорили нову администрацију да је Пентагон умијешан у ширење дезинформација у вези са ковидом.

Бајденова Бијела кућа је у прољеће 2021. године објавила декрет којим забрањује антиваксерске напоре, који су укључивали и омаловажавање вакцине конкуретских произвођача, а у Пентагону је покренута интерна ревизија.

Војсци САД је генерално забрањено да пропагандом таргетира Американце, и Ројтерс није пронашао доказе да је Пентагон својом операцијом прекршио ту забрану. Међутим, један високи званичник Министарства одбране признао је да је војска спроводила тајну кампању како би дискредитовала кинеске вакцине у земљама у развоју.

Портпаролка Пентагона казала је да америчка војска “користи разне платформе, укључујући и друштвене мреже, како би се супротставила малигним утицајима против САД, њихових савезника и партнера”. Она је такође истакла да је Кина почела “кампању ширења дезинформација како би лажно оптужила САД за ширење ковида-19”.

Кинеско министарство иностраних послова је у мејлу навело да већ дуже вријеме тврди да влада САД манипулише друштвеним мрежама и шири дезинформације.

Портпарол Министарства здравља Филипина рекао је да “открића Ројтерса треба да буду истражена и да за то треба да знају надлежне власти држава на које се односе”.

Неки филипински здравствени професионалци и бивши званичници, које је Ројтерс контактирао, били су шокирани напорима САД против вакцинације, које су према њиховим ријечима искористиле већ рањиву популацију.

“Зашто сте то урадили док су људи умирали? Били смо очајни”, рекла је докторка Нина Кастиљо-Каранданг, бивша савјетница Свјетске здравствене организације и филипинске владе током пандемије. “Ми немамо сопствени капацитет за производњу вакцина”, напоменула је, и додала да је амерички пропагандни напор “додао со на рану”.

Након америчке пропаганде кампање, тадашњи предсједник Филипина Родриго Дутерте био је толико разочаран шзбог тога што је велики број Филипинаца одбијао да се вакцинише да је пријетио хапшењима. „Изаберите: вакцина или ћу вас ухапсити”, казао је Дутерте у телевизијском обраћању у јуну 2021. године. „Криза је у земљи... Једноставно сам очајан што Филипинци не слушају владу."

Поједини амерички експерти за јавно здравље су осудили програм рекавши да су на тај начин грађани доведени у опасност због потенцијалне геополитичке добити.

“Мислим да је то неодбрањиво”, рекао је Данијел Луси, специјалиста за инфективне болести са Медицинске школе Гајзел при Дартмунту. “Изузетно сам узнемирен, разочаран и огорчен што чујем да би америчка влада урадила тако нешто”, рекао је Луси, бивши војни љекар који је учествовао у одговору на нападе антраксом 2001. године.

Напори да се изазове страх у вези са кинеским вакцинама ризиковали су да поткопају укупно повјерење јавности у владине здравствене иницијативе, укључујући вакцине произведене у САД које су постале доступне касније, казали су Луси и други медицински професионалци. Иако су кинеске вакцине биле мање ефикасне од америчких вакцина компанија Фајзер и Модерна, све су биле одобрене од стране СЗО, подсјећа Ројтерс.

Недавно објављено академско истраживање показало је да када појединци развију скепсу према некој вакцини, та сумњичавост се често прелије и на остале вакцине. Луси и други здравствени експерти казали су да се такав сценарио одиграо у Пакистану, гдје је Централна обавјештајна агенција (ЦИА) користила лажни програм вакцинације против хепатитиса у Аботабаду како би прикрила лов на Осаму бин Ладен. Након што се за то сазнало дошло је до негативне реакције јавности према одвојеној кампањи вакцинације против дјечије парализе, укључујући нападе на здравствене раднике, усљед чега се та смртоносна болест поново појавила у тој земљи.

“Требало би да нам је у интересу да вакцинишемо што је могуће више људи”, казао је Грег Тревертон, бивши предсједавајући америчког Националног обавјештајног савјета, који координише анализе и стратегије бројних шпијунских агенција у Вашингтону. Пентагон је у овом случају “прешао црвену линију” казао је Тревертон.

Тајне психолошке операције су међу најосетљивијим програмима и са њима је упознат мали број људи унутар америчких обавештајних и војних агенција. Такви програми се третирају са посебним опрезом јер њихово откривање може нарушити савезе или ескалирати сукобе са ривалима.

Да би спровело кампању против вакцинације, Министарство одбране је према сазнањима Ројтерса занемарило примједбе водећих америчких дипломата у југоисточној Азији. Извори који су учествовали у планирању и спровођењу кампање тврде да је Пентагон, који је водио програм преко центра за психолошке операције војске у Тампи, на Флориди, игнорисао колатералне посљедице које таква пропаганда може имати на невине грађане.

Амерички војни лидери су страховали да ће кинеска ковид дипломатија и пропаганда приближити Пекингу и друге државе југоисточне Азије, попут Камбоџе и Малезије, и подстаћи његове регионалне амбиције.

“Нијесмо ово посматрали из перспективе јавног здравља”, казао је један високи војни званичник који је учествовао у програму. “Тражили смо начине како да блатимо Кину”.

У мају 2020, кинески лидер Си Ђинпинг је казао да ће вакцина коју Кина развија бити доступна “као глобално јавно добро” и да ће се побринути за “приступачност и доступност вакцинације у земљама у развоју”. “Синовак” је био примарна вакцина доступна на Филипинима око годину, док почетком 2022. године америчке вакцине нијесу постале доступне на ширем нивоу.

План Вашингтона за вакцинацију фаворизовао је прво имунизацију Американаца, и није постављао ограничења на цијене које фармацеутске компаније могу наплаћивати земљама у развоју за преостале вакцине које нијесу употребљене у САД. То је омогућило компанијама да “играју тврдо” са земљама у развоју, присиљавајући их да прихвате високе цијене, рекао је Лоренс Гостин, професор медицине на Универзитету Џорџтаун који је радио са СЗО. “САД су заузеле одлучан приступ Америка на првом мјесту”, казао је Гостин.

“Нијесмо добро дијелили вакцине са партнерима”, рекао је за Ројтерс старији амерички војни официр директно укључен у кампању у југоисточној Азији. “Тако да нам је једино преостало да бацимо сјенку на напоре Кине”.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер