четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Роберт Гејтс: Забрињавајућа брза војна модернизација Кине
Хроника

Роберт Гејтс: Забрињавајућа брза војна модернизација Кине

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. јануар 2011.

ПЕКИНГ - Кина великом брзином развија своје одбрамбене капацитете, што забрињава Сједињене Америчке Државе, изјавио је данас амерички секретар за одбрану Роберт Гејтс.

Гејтс је данас допутовао у четвородневну посету Пекингу, неколико дана пошто је Кина објавила фотографије на основу којих би се могло закључити да има прототип за изградњу "невидљивог" (стелт) борбеног авиона Ј-20.

САД су такође забринуте због новог балистичког пројектила који би, теоретски, могао да разнесе амерички носач авиона удаљен готово 3.200 километара на пучини.

Гејтс је у Пекинг допутовао како би са кинеским лидерима разговарао о овом оружју и другим војним питањима.

"Јасно је да они имају потенцијале који би могли да представљају ризик за неке наше капацитете. Морамо да обратимо пажњу на то и морамо адекватно да одговоримо сопственим програмима", рекао је Гејтс новинарима на путу за Пекинг.

Гејтс је додао и да САД већ дуго знају да Кина намерава да произведе "стелт" борбени авион, али да је напредак на том пољу премашио предвиђања безбедносних служби.

САД за сада једине на свету имају оперативни "стелт" борбени авион, невидљив за радаре - Локхид мартин Ф-22 Раптор.

Пентагон је у августу у извештају навео да Кина шири свој нуклеарни арсенал и поморске снаге, као и да усавршава пројектиле стациониране на копну.

Кинеска авио индустрија, цивилна и војна, остварила је велики напредак последњих година, али се још ослања на увозну технологију. Посебан проблем је пропулзиона технологија, при чему се за кинеске авионе још користе руски мотори.

Помак који је учинила Кина у производњи невидљивих авиона доводи у питање исправност одлуке Гејтса да ограничи производњу Ф-22 Раптор стелт ловаца на 187 летилица, подсетио је АП.

И док су и САД и Јапан забринути због убрзаног војног развоја Кине, власти у Пекингу инсистирају на томе да њихова модернизација на том пољу не представља претњу ни за кога.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер