недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ричард Гренел: Курти ће одбацивати све предлоге све док не буде притиска САД на њега
Хроника

Ричард Гренел: Курти ће одбацивати све предлоге све док не буде притиска САД на њега

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. јануар 2023.

Бивши специјални изасланик Вашингтона за дијалог Ричард Гренел критиковао је тренутну администрацију Џозефа Бајдена по питању КиМ.

„Узајамно признање не ставља храну на сто за људе који покушавају да створе породицу, нама је потребан економски развој – то је циљ, а то се није десило под овом администрацијом“, истакао је Гренел за РТС.

Гренел је рекао да све стране у региону треба да погледају чињенице, каква је била ситуација под Доналдом Трампом и каква је сада под Џозефом Бајденом.

„Јасно је да смо ми од имплементације економских споразума доносили послове младим људима, отварали границе, дошли до хаоса и да НАТО снаге морају да се умешају. Та промена је Аљбин Курти. Веома сам забринут да Курти одбацује америчке идеје, наставља да одбацује европске идеје и нема последица по њега. То ће се наставити док не буде притиска од САД, у овом тренутку нема последица“, истакао је Гренел.

Према његовим речима, нису потписани нови споразуми под Бајденом, говоримо о већ потписаним уговорима који су постали релевантни због ситуације.

„Европљани су током дугог периода хтели да се прелаз Мердаре отвори, али он није био отворен док се Американци нису умешали. Имли смо под Трампом споразум о слободној трговини о директним летовима. Ништа није спроведено од тога. ЗСО је стари споразум који је требало да буде спроведен“, напоменуо је Гренел и додао да америчка политика сада препушта политику Европљанима.

Бивши специјални изасланик Вашингтона за дијалог истакао је да је он сада у приватном сектору и да се бави економијом.

„Видели смо да Стејт дипартмент шаље људе нижег нивоа и пуштају Европљане да преузму вођство“, каже Гренел.

Појаснио је да постоји велика разлика између неког кога шаље председник САД, а људи којима је сада то поверено су из Стејт департмента и они не подносе извештај председнику.

„Оставили смо по страни причу о политици, о међусобном признању, о чему је говорено 20 година. Узајамно признање не ставља храну на сто за људе који покушавају да створе породицу. Нама је потребан економски развој. То је циљ, а то се није десило под овом администрацијом“, истакао је Гренел.

Говорећи о Вашингтонском споразуму, каже да је он подразумевао да се приватни сектор укључи и да западне фирме дођу.

„Планирали смо да радимо на томе. Важно је да се владини званичници склоне и да дозволе приватном сектору да се укључи. Не постоји права замена за вођство. Рекао бих да постоји недостатак вођства од стране Беле куће“, напоменуо је Гренел.

Коментаришући француско-немачки предлог, рекао је да нема детаља и да обе стране морају захтевати више детаља.

„Људи неће потписати уговоре који само обнављају претходне уговоре. Француска и Немачка покушавају да се потпише нови споразум, а боље би им било да се концентришу на имплементацију претходних споразума“, истакао је Гренел.

(РТС, Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер