субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ревизор поднео прекршајне пријаве против 181 државног функционера
Хроника

Ревизор поднео прекршајне пријаве против 181 државног функционера

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. фебруар 2012.

Београд, Јагодина, Зајечар – Државна ревизорска институција (ДРИ) поднела прекршајне пријаве против више особа, између осталог Оливера Дулића, Небојше Ћирића, Томице Милосављевића, Драган Ђиласа, Драгана Марковића Палме.

Градоначелин Јагодине Драган Марковић Палма не жели да коментарише ову одлуку, а градоначелик Зајечара Бошко Ничић је овом одлуком "шокиран".

Томица Милосављевић каже да је док је био министар све радио по прописима и законима. Градоначелник Краљева Љубиша Симовић пријаву ДРИ доживљава као драгоцену корекцију у раду.

Државна ревизорска институција је пријаве за покретање прекршајног поступка и за привредни преступ поднела након завршене ревизије трошења буџетских средстава за 2010. годину.

На списку се поред садашњих и бивших министара налазе и чиновници у седам министарстава као и градоначелници највећих градова у Србији - Београда, Новог Сада, Крагујевца и Ниша. 

Пријаве су поднете надлежним судовима и тужилаштвима. На списку, који је објављен на сајту државног ревизора, налази се 181 име. Укупно је поднет 101 захтев за покретање прекршајних поступака против 143 особе и 23 пријаве за привредни преступ против 38 особа. 

Пријаве због кршења закона поднете су 10. и 13. фебруара против одговорних у министарствима, локалним самоуправама, јавним предузећима, Националној служби за запошљавање и Фонду за развој. 

Пријавом је обухваћено седам министарстава - здравља, економије, животне средине, одбране, полиције, за Косово и Метохију и финансија. 

Први на списку ДРИ је бивши министар здравља Томица Милосављевић. Следи министар Небојша Ћирић, који је у време 2010. године био државни секретар у министарству економије. Пријава се односи и на државне секретаре у том министарству Горана Петковића и Драгијану Радоњић-Петровић као и на помоћнике министра Мишелу Николић и Дејана Радуловића. 

Следећи на списку је министар Оливер Дулић, његова три државна секретара Бојан Ђурић, Немања Комазец и Владимир Јовановић, помоћница министра Александра Дамјановић као и челници Агенције за заштиту животне средине Момчило Живковић и Дејан Лекић. 

ДРИ је поднела пријаве и против помоћника министра унутрашњих послова Жељка Којића и челника Управе за заједничке послове у МУП-у Србије Александра Новаковића, Жељка Ковачевића и Милана Виријевића, као и начелника Управе за људске ресурсе Гордане Јековић. 

Из министарства одбране, ДРИ је пријавила Мирољуба Николића, начелника Управе за инфраструктуру у Сектору за материјалне ресурсе и Милована Ћерана, начелника Одељења за буџет и планирање. 

У министарству за Косово и Метохију пријављен је Зоран Сузњевић, руководилац групе за материјално-финансијске послове, док се све пријаве поднете против министарства финансија односе на Пореску управу и челнике ПУ у Новом Саду, Београду и Крагујевцу Зорана Радомана, Радмиле Југовић, Драгана Ристивојевића и Радмиле Симић.

На списку је председник Владе Војводине Бојан Пајтић као и више покрајинских секретара и чиновника у Скупштини Војводине. 

Захтеви за покретање прекршајних поступака поднети су и против градоначелника Београда Драгана Ђиласа, Крагујевца Верољуба Стевановића, Новог Сада Игора Павличића, Ниша Милоша Симоновића, Смедерева Предрага Умичевића. 

На списку ДРИ су и градоначелници Јагодине Драган Марковић Палма, Краљева Љубиша Симовић, Бечеја, Шапца и Зајечара Петер Кнез, Милош Милошевић и Бошко Ничић. 

Осим на њих, прекршајне пријаве ревизора односе се и на један број запослених у градским управама, а упадљиво је да највише има директора предшколских установа у овим градовима. 

Градоначелник Јагодине Драган Марковић Палма није желео да коментарише пријаву коју је Државна ревизорска институција поднела против њега и више других садашњих и бивших функционера за ненаменско трошење средстава из буџета. 

"Док у целости не прочитам пријаву, не желим да о њој коментаришем", рекао је Марковић Танјугу. 

Градоначелник Зајечара Бошко Ничић изјавио је да је "шокиран" одлуком Државне ревизорске институције да против њега поднесе пријаву. 

ДРИ је, после завршене ревизије трошења буџетских средстава за 2010. годину, због ненаменског трошења буџетских средстава и неправилности у јавним набавкама поднело кривичне пријаве против више садашњих и бивших функционера. 

"Завршни извештај ДРИ, који смо добили пре 15 дана, није указивао на постојање било каквих основа за подношење пријаве против мене, већ је оцењено да је све урађено у складу са законом", рекао је Ничић Танјугу додајући да је "шокиран и убеђен да иза тога стоје неке закулисане радње".

Некакадашњи министар здравља Томица Милосављевић изјавио је поводом прекршајне пријаве коју је поднела ДРИ, да у том министарству у време док је обављао ту функцију није било ненаменског трошења новца, већ само књиговодствених неправилности. 

"Све што сам радио као министар здравља радио сам у складу са прописима и законима државе Србије. Што се правних ствари тиче, ништа нисам радио без консултација са правницима Министарства и Владе Србије", рекао је Милосављевић Танјугу . 

Он је казао да је током спровођења ревизије одлазио на састанке на које је позиван и да му је, како каже, врховни државни ревизор предочио да је утврђено да у Министарству здравља нема ненаменског трошења новца, већ књиговодствених неправилности. 

"Речено ми је да се ради о књиговодственим неправилностима, али то није ненаменско трошење новца", објаснио је Милосављевић који се налази на списку особа у министарствима и другим државним институцијама против којих је ДРИ поднела прекршајне пријаве за ненаменско трошење средстава из буџета. 

"Када будем видео прекршајну пријаву у складу са тим ћу поступити... Поштујем чињеницу да у Србији постоји независна ревизија, био сам министар и пре него што је ДРИ основана и био сам у прилици да сваке године буде вршена ревизија финансијског пословања посебно за пројекте финансиране средствима Светске банке, Европске инвестиционе банке...", казао је Милосављевић. 

Градоначелник Краљева Љубиша Симовић каже да пријаву ДРИ доживљава као драгоцену корекцију у раду и начину трошења буџетских средстава. 

Симовић је рекао да је ДРИ имала неколико мањих примедби на реализацију буџета у 2010. години и да је део грешака одмах отклоњен, а део је у фази исправљања. 

"ДРИ није противник локалним самоуправама већ представља помоћ у усклађивању реализације наших буџета са прописима", рекао је Симовић. 

Захтеви за покретање прекршајних поступака и пријаве за привредни преступ поднете су против директора Јавних предузећа "Склоништа", "Електромреже Србије", "Транснафта Панчево", предузећа за подземну експлоатацију угља "Ресавица", директора новосадског "Спенса" и "Водовода и канализације", директора нишких предузећа "Медијана", "Градска топлана" и "Наисус".

Пријаве ДРИ се односе и на челнике Јат ервејза - Срђана Радовановића који је био директор Јата у 2010. години и Владимира Огњановића садашњег директора Јата, директоре Путева Србије и Железница Србије - Зорана Дробњака и Милована Марковића.

У Националној служби за запошљавање поднет је захтев за покретање прекршајног поступка против пређашњег и садашњег директора Владимира Илића и Дејана Јовановића, а у Фонду за развој поднета је пријава за привредни преступ и захтев за покретање прекршајног поступка против предјашњег и садашњег директора Оливере Божић и Слађане Бацковић. 

Одговорни против којих су поднете пријаве кршили су прописе у буџетском систему, а заједничко за све је да су углавном кршили одредбе Закона о јавним набавкама. 

Државна ревизорска институција подсетила је да је након ревизија финансијских извештаја и правилности пословања за 2010, током прошле године поднела 21 захтев за покретање прекршајних поступака за 33 особе, једну пријаву за привредни преступ за два одговорна лица надлежном тужилаштву, као и три кривичне пријаве због несавесног рада у служби. 

Због непоштовања појединих одредби из Кривичног законика Државна ревизорска институција је против одговорних у Железницама Србије, Путевима Србије", ЈКП "Медијана" у Нишу поднела три кривичне пријаве, подсетила је ДРИ. 

Државна ревизорска институција обавила је у 2011. години контролу 47 субјеката, а позитивно мишљење добили су Народна банка Србије и Управа царина.

(Б92-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер