субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > У Каталонији одржан Референдум о независности: Полиција хапсила, брутално спречавала људе да гласају и затварала бирачка места, најмање 844 особе повређено; Каталонци узвратили каменицама
Хроника

У Каталонији одржан Референдум о независности: Полиција хапсила, брутално спречавала људе да гласају и затварала бирачка места, најмање 844 особе повређено; Каталонци узвратили каменицама

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. октобар 2017.

Каталонски бирачи гласали су на референдуму о независности који је забранила шпанска влада. Почетак гласања у Барселони је праћен хапшењем и одвлачењем људи с биралишта. Све су гласнији повици против шпанске полиције због непримерене силе према грађанима. Друштвеним мрежама круже снимци бруталног поступања према бирачима. Полицајци у пуној опреми снимљени су како људе шутирају у главу, гурају низ степенице и чупају за косу. Каталонска влада је саопштила да је повређено 844 особе. Полиција употребила и гумене метке, Каталонци узвратили каменицама, јавља агенција АП.

 22:26 - Први резултати

Прави резултати стигли су са малог бирачког места из школе језика у Барселони према којима је 81 одсто бирача гласало за сецесију, 10 одсто њих је било против, док је 9 одсто гласачких листића било неважеће, пише "Еуроњуз".

22:21 - Нови биланс повређених

Према последњим подацима каталонског министарства здравља, повређене су 844 особе.

21:42 - Повређено 33 припадника безбедносних органа Шпаније

Током сукоба са грађанима Каталоније повређено је 33 припадника безбедносних органа Шпаније, саопштило је Министарство унутрашњих послова те земље. Како се наводи, реч је о 19 полицајаца и 14 припрадника Цивилне гарде.

 21:10 - Шпански министар: Насиље 'непријатно, али сразмерно'

Шпански министар спољних послова Алфонсо Дастис рекао је да је данашње насиље у Каталонији, где је полиција покушала да спречи људе да гласају на забрањеном референдуму о независности те покрајине, било "за жаљење и непријатно, али сразмерно". Дастис је за насиље окривио искључиво каталонског председника Карлеса Пуџдемона и његову владу.
- Ако људи упорно не поштују закон и раде нешто што је систематски проглашено незаконитим и неуставним, полиција мора да подржи закон - рекао је шеф шпанске дипломатије и нагласио да је "сила употребљена на сразмеран начин и да није било прекомерног насиља".
- То је била реакција на ситуацију у којој су они (полицајци) спречени да раде свој посао - закључио је шпански министар.

20.31 - Премијер Маријано Рахој је на конференцији за новинаре рекао да "данас није био одржан референдум у Каталонији".

Велика већина Каталонаца није желела да учествује на данашњем референдуму, они су поштовали закон, рекао је Рахој.

Биралишта су затворена у 20 сати, а гласачке кутије су, наводно, однесене на "тајне локације", преноси Гардијан.

20.30 - Како је саопштило каталонско министарство здравља, повређена је 761 особа, од чега само у Барселони 335.

20.00 - Триво Инђић, некадашњи амбасадор Србије у Шпанији, сматра да се ништа спектакуларно неће променити у Шпанији након данашњег референдума, јер су у питању процеси који су својствени шпанској историји. Гостујући у Дневнику у 19, рекао је да га није изненадио однос власти према гласачима.

20:20 - Нови биланс повређених

Министраство здравља Каталоније саопштило је да је број повређених у данашњим сукобим порастао на 761.

20:04 - Биралишта затворена

Биралишта у Каталонији су затворена, преноси "Ла Вангуардиа" и додаје да је у току припрема за пребрајање гласова. Лист преноси и изјаву портпарола регионалних власти Жордија Турула који је рекао да се гласање неће продужити, али да бирачи који су се затекли на бирачким местима пре 20.00х могу да гласају.

19.46 - Група грађана у Мадриду окупила се захтевајући од премијера Шпаније Маријана Рахоја да поднесе оставку, након догађаја у Каталонији. То је раније данас затражила и градоначелница Барселоне.

19:40 - "Мадрид ће одговарати пред међународним судом"

Шпанске власти мораће да одговарају пред међународним судовима за насиље полиције у којем је повређено најмање 465 особа током референдума у Каталонији, рекао је данас портпарол регионалних власти Жорди Турул. Турул је изразио уверење да ће бити пребројано више милиона гласова и да неће бити продужен рад гласачких мјеста, али није прецизирао када ће пребројавање гласова бити готово.

19:29: Грчка Сириза осудила је насиље које су шпанске власти извршиле над грађанима Каталоније.

Истовремено, представници каталонске власти тврде да је полиција користила сузавце приликом растеривања деомнстраната.

19:05 - Судовима стижу туžбе против каталонске полиције

Високи суд у Каталонији саопштио је данас да је судовима у тој шпанској покрајини поднето више тужби против локалне полиције, јер није затворила гласачка места за данашњи референдум о независности, упркос налозима шпанске централне власти да спроведе судску забрану референдума. Тужбе су поднете против каталонске полиције познате као Мосос, а због одсуства акције на гласачким местима која су незаконито отворена ради гласања, наводи се у саопштењу, преноси Ројтерс.

19.06 - Ситуација је сада мирнија, а на појединим местима ће се, по свему судећи, гласати и дуже од осам сати, каже за Н1 новинар Жељко Станетић.

18:52 - Ухапшено шест особа

Шест особа приведено је до 18 и 30 минута, пише "Ел Паис". Међу ухапшенима је и један малолетник.

18:36 - Подршка отцепљењу из Шкотске

Више стотина грађан Единбурга окупило на централним градским улицама у занк подршке независности Каталоније. Грађани су носили заставе Каталоније. Шкотска премијерка већ је подржала каталонски реферндум.

18.25 - Локални званичници су саопштили да је 336 бирачких места, од укупно више од 2.000, полиција затворила.

17:20 - Старџон: Забринута сам због насиља

Шкотска премијерка Никола Старџон изразила је данас подршку референдуму о независности на свом Твитер налогу, али и критиковала безбедносну реакцију шпанске владе.

- Све више забринута због слика из Каталоније. Без обзира на ставове о независности, сви бисмо требали да осудимо сцене којима сведочимо и да позвемо Шпанију да промени приступ пре него неко не буде тешко повређен. Нека људи гласују на миру", написала је она

17.23 - Градоначелница Барселоне Ада Колау саопштила је да је најмање 460 људи повређено, неколико њих је у озбиљном стању.

16.58 - Премијери Белгије и Словеније позвали су на политички дијалог у Шпанији усред полицијске репресије у региону Каталонији због гласања током референдума о независности.

16:20 - Каталонска валда: Повређена најмање 91 особа

Најмање 91 особа повређена је у Каталонији током сукоба демонстраната и полиције на дан референдума, док се 337 људи јавило у болнице и здравствене центре, саопштила је каталонска влада.

 16:00 - Фудбал у тишини

Фудбалска утакмица између Лас Памаса и Барселоне игра се без публике, што је потврдио и клуб са "Ноу Кампа". Фудбалери оба клуба изашли су удресовима. Опширније прочитајте у посебној вести. 

15:41 - Мадрид: Нема смисла анстављати ову фарсу

Потпредседница шпанске владе Сораја Саенс де Сантамарија изјавила је данас да држава у Каталонији, где се данас одржава референдум о независности који Мадрид сматра незаконитим, поступа "одлучно и сразмерно". Опширније прочитајте у одвојеној вести. 

15:22 - Ухапшен и један малолетник

Министарство унутрашњих послова саопштило је да Управа полиције и Цивилна гарда (огранак полицијских снага) затворила 79 бирачка места и ухапсила три особе, међу којима је и један малолетник, пише "Ел Паис".

15:29 - Ватрогасци бране грађане од полиције

15:14 – Полиција затворила 183 бирачких места

Каталонска полиција затворила 183 бирачка места, јавља "Европа прес". Гласање је било планирано на 2.315 бирачких места, али је многе затворила шпанска полиција. 

14:36 - Свет шокиран бруталношћу полиције

Шпанска полиција и специјалци најбруталнијим методама покушавају да зауставе данашње гласање на реферндуму о независности у Каталонији. Друштвеним мрежама круже невероватни снимци гажења, шутирања и бацања на под, паралелно са речима осуде из целог света. Истовремено,шпански министар унутрашњих послова тврди да се полиција понаша "професионално".

14:27 - Каталонска влада: 337 повређених

Каталонска влада објавила је да је до сада у нередима повређено 337 људи.

14:15 - Асанж: Шпанију треба суспендовати из ЕУ

Оснивач Викиликса Џулијан Асанж поручио је председнику Европске комисије Жану Клоду Јункеру да суспендује Шпанију због снимка на коме се види понашање шпанске полиције према каталонским бирачима. Он је то написао на свом Твитер налогу, на коме је и објавио спорни снимак.

"Драги Јункеру, да ли је ово поштовање људског достојанства, слободе и демократије. Активирај члан 7 и суспендуј Шпанију из ЕУ због кршења члана 2", написао је Асанж на Твитеру.

14:03 - Каталонци узвраћају полицији

На снимку који је објавило шпанско министраство унутрашњих послова види се како неколико полицајаца бежи од групе Каталонаца који их гађају каменицама. 

13:35 - Повређено 11 полицајаца

Шпански министар полиције изјавио је да је 11 полицајаца повређено данас у Каталонији, преноси РТ.

13:24 - Шпанска полиција без милости

Друштвеним мрежама круже снимци бруталног поступања прем бирачима.

Полицајци у пуној опреми снимљсни су како људе шутирају у главу, гурају низ степенице и чупају за косу.

13:15 - Контрапротести у Мадриду

Истовремено са нередима у Каталонији, у центру Мадрида окупљају се грађани који се залажу за јединствену Шпанију. Носећи шпанске заставе, окупљени узвикују "Ја сам Шпанац" и "Шпанија уједињена, никада подељена".

13:02 - Једна особа теже је повређена када је полиција пуцала на окупљене грађане гуменим мецима. Лист "Ла Вангуардиа" пренео је да је једна особа тренутно налази у болници на операцији ока. Грађани су окупљеним телевизијским екипама показали метке којима су гађани, али и повреде које су им нанете. Метек којима су гађани и реакцију шефа каталонске валде можете прочитати ОВДЕ.

12:33 - За независност гласали и славни спортисти

На референдум изашли су и познати фудбалери "Барселоне" Карлос Пујол и Жерар Пике.

Огласио се и Чави Ернандез на Твитеру, где је написао да је "ово што се дешава у Каталонији срамота" и позвао Шпанију да дозволи Каталонцима да гласају на миру.

12.20 – Лидер Каталоније Карлес Пуџдемон: Полицијска бруталност вечна срамота за Шпанију

Каталонски лидер Карлес Пућдемон осудио је "неоправдано насиље" шпанске полиције у Барселони према људима који су желели да гласају на референдуму о независности који је Шпанија забранила.

- Полицијска бруталност заувек остати срамота шпанске државе. Данас шпанска држава губи много више него што је раније изгубила, док Каталонија побеђује - рекао је он и додао да "неоправдано коришћење насиља шпанске државе, ирационално и неодговорно, неће зауставити вољу Каталонаца".

Као примере је навео "ударање пендрецима, гумене метке и неселективне нападе" на мирне демонстранте. У Барселони од јутрос трају сукоби грађана и полиције у којима има повређених.

12:10 - Најмање 38 повређених

Најмање 38 особа је повређено у сукобима са полиицјом у Барселони, саопштилоа је Каталонска служба за хитне ситуације.

Већина повређених грађана је задобила лакше повреде, док су три теже повређене, навела је та служба на свом Твитер налогу, пренео је Ројтерс.

11:54 - Шпански министар полиције: Професионалан приступ

Шпански министар унутрашњих послова Хуан Игнацио Зоидо описао је одговор шпанске полиције као "пропорционалан и професионалан", објављујуц́и видео снимак официра који помаже оцу и детету у Сант Хулиа де Рамис у Ђироно.

11:43 - Градоначелница Барселоне позива на оставке

Градоначелница Барселоне Ада Колау огласила се на Твитеру, позвавши премијера Шпаније Маријана Рахоја да поднесе оставку оставку и затражила да полиција престане са употребом силе против гласача на референдуму, пише британски Гардијан.

С друге стране, представник шпанске владе у Каталонији Енрик Мило осудио је став регионалне полиције која није интервенисала да би затворила гласачка места на референдуму о независности те покрајине, пренео је Франс прес.

Он је осудио и "огромну неодговорност" каталонских лидера. "Политичка линија је превладала професионалну линију и неодговорно довела у опасност престиж полиције. Полиција и Цивилна гарда су морале да делују", изјавио је Мило.

11:33 - Шпанска полиција уклања гласачке кутије

У основној школи "Рамон Љуљ" у Барселони шпанска полиције одузела је гласачке кутије. Присутни на бирачком месту забележили су призор какав се данас могао видети у више школа у Барселони којима је организовано гласање, пишу шпански медији.

10:32 - Прве процене излазности

Прве процене о излазности бирача на забрањеном референдуму биће изнете пре поднева, саопштила је каталонска влада.

11:31 - Полиција користи гумене метке

Како преноси "Гардијан", шпанска полиција користи гумене метке у покушају да растера људе окупљене на улицама.

 

 11.30 - Локалне власти сугерисале су грађанима да за извештавање с биралишта и улица користе друштвене мреже, рекао је за Н1 Кенан Терзић који живи у Барселони.

''Гласачима је поручено да иду с напуњеним мобилним телефонима и да све снимају. Не верују медијској манипулацији и једини начин да се сазна шта се тачно дешава је преко јавних мрежа'', испричао је он.

11.10 - У једној школи у Барселони где се одржава референдум полицајци у опреми за разбијање демонстрација су на силу склонили неколико стотина људи који су дошли да гласају, јавља АП.

"Чекали смо унутра да гласамо када је Национална полиција употребила силу да уђе, разбили су стаклена врата и све су узели", изјавио је један од бирача Денијел Риано, додавши да су полицајци гурали велику групу људи окупљених испред школе.

На другом биралишту у каталонској престоници полиција је привела неколико људи испред биралишта после туче на улици.

Волонтери на неколико биралишта у Барселони кажу имају техничке проблеме да приступе вебсајту на који треба да се упишу подаци о гласању. Због тога је гласање на том месту прекинуто убрзо после отварања. Шпански медији преносе да су се слични проблеми с интернетом појавили на биралиштима широм Каталоније.

10.28 - Каталонске власти тврде да је отворено 73 одсто бирачких места.

10:16 - На друштвеним мрежама појавиле су се и фотографије људи обливених крвљу, за које се наводи да су повређени у сукобу са шпанском полицијом. Фотографије је објавио један од лидера каталонских сепаратиста Пабло Иглесиас уз коментар "Да ли је ово твоје победа Маријано Рахој?" 

10.10 - Поједини медији преносе да су на улици избили нереди, односно сукоби између полиције и активиста који се залажу за независност Каталоније. 

10.07 - Полицајци с опремом за разбијање демонстрација ушли су на силу у биралиште у месту Сан Жулија де Рамис, близу места Ђирона.

10.06 - Председник Каталоније Карлес Пућдемон гласао је у месту Корнеља дел Тери у провинцији Ђирона, уместо, како је раније планирано, у месту Сан Хулија де Рамис, где је полиција на силу ушла у биралиште, преноси Гардијан.

 

10.05 - Полиција је чекићем разбила стакло на улазним врата, а испред биралишта је дошло до сукоба измедју полицајаца и људи који су чекали да гласају.

09.55 - На телевизијским снимцима се види да су полицајци користили пендреке да растерају велики број људи који се окупио испред локалног спортског центра, где је у 9.30 требало да додје председник Каталоније Карлес Пућдемон да гласа. 

09.46 - На друштвеним мрежама објављени су бројни снимци на којима се види да је полиција почела да тера грађане с гласачких места.

09.00 - Хиљаде људи испред биралишта у Каталонији чека почетак референдума.

08.54 - Прве гласачке кутије постављене су на биралишта у Каталонији, а полиција засад не покушава да уђе у школе у центру Барселоне у којима се оне налазе.

08.12 - Организатори на гласачком месту у једној од школа у Барселони затражили су од окупљених да блокирају улаз и да користе пасивни отпор у случају да полиција покуша да спречи одржавање гласања које почиње у 9 часова.

Каталонске власти саопштиле су да се гласачи могу изјаснити на било ком биралишту, уколико оно на којем би требало да гласају, полиција затвори.

На улицама Барселоне приметно је и повећано присуство полиције од раних јутарњих часова, али тренутно нема показатеља да припадници савезних или регионалних безбедносних снага спроводе судски налог за затварање гласачких места.

Агенција Асошијејтед прес наводи да су гласачке кутије стигле на неколико бирачких места.

Каталонске власти изразиле су наду да ће на данашњи референдум изаћи више од 2,3 милиона људи који су 2014. године подржали незванични плебисцит. Тада је више од 80 одсто било за независност Каталоније.

Влада Каталоније обећала је да ће прогласити независност од Шпаније 48 часова након референдума уколико победи та опција, без обзира на излазност.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер