недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Реакције српске политичке јавности на посету руског председника
Хроника

Реакције српске политичке јавности на посету руског председника

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. октобар 2009.

БЕОГРАД – Политичка јавност у Србији посету руског председника Дмитрија Медведева углавном оцењује као историјску, нијансирајући своје ставове једино у погледу тога којем аспекту његових разговора са председником Србије Борисом Тадићем треба дати приоритет – економском, безбедносном или политичком.

Председница парламента Славица Ђукић-Дејановић једна је од оних који истичу да је посета руског председника историјска, јер су "послате поруке о значају међусобне сарадње и продубљивања односа двеју држава".

Она је у изјави Танјугу оценила да је обраћање Медведева српским посланицима "било обраћање председника пријатељске земље, уз пуно разумевање свих међусобних историјских, перспективних и проблема и циљева".

Шефица посланичке групе Г17 плус Сузана Грубјешић осврнула се за Танјуг на економски аспект посете, указавши на то да ће споразуми потписани са Руском Федерацијом допринети успостављању још боље сарадње између две земље.

Шеф посланичке групе СПС–ЈС Бранко Ружић сматра битним и то што је Медведев истакао да је очување територијалног интегритета и суверенитета у складу са међународно-правним поретком.

Момо Чолаковић из Партије уједињених пензионера Србије сматра да је посета руског председника значајна са политичког и економског аспекта због подршке интегритету Србије, али и превазилажења економске и финансијске кризе.

Посета Медведева, како је проценио шеф посланичке групе мањина Балинт Пастор, "протекла је у складу са очекивањима". Он је приметио да је Медведев у обраћању српским парламентарцима указао на то да на Србију гледа као на државу партнера из овог дела Европе, али и да није говорио о евентуалном кредиту који би Србија добила од Русије.

За Либерално демократску партију и њеног лидера Чедомира Јовановића Србија ће, у светлу посете Медведева, као будући кандидат за чланство у ЕУ морати да развија билатералне односе на једном новом нивоу, на релацији ЕУ–Русија.

Коментаришући посету, шеф посланичке групе Демократске странке Србије Милош Алигрудић оценио је као "знак да Русија намерава да даље унапређује односе са Србијом", док је лидер напредњака Томислав Николић изјавио да је обраћање Медведева парламентарцима "онакво како о Србији треба сви и да причају".

Радикали сматрају да је посета први и најзначајнији корак будуће сарадње Србије и Русије, не умањујући значај и најављену економску сарадњу на обострану корист.

Нова Србија је такође изразила задовољство посетом Медведева, уз наду да ће Србија "на прави начин" искористити подршку Русије.

Председник Српског покрета обнове и бивши шеф српске дипломатије Вук Драшковић упозорио је да би српски стратешки интерес требало да буде "Србија на Западу, уз најбоље односе са Русијом".

Он сматра да би сарадња са Русијом Србији првенствено требало да омогући важну енергетску позицију на Балкану, експанзију извоза домаћих производа на руско тржиште, као и снажење српско-руске културне сарадње.

Разумљив је интерес Русије да јој Србија буде стратешка тачка ширења економског, културног и политичког присуства у региону, али, нагласио је Драшковић, "интерес Србије, међутим, не би смела да буде русофилна еуфорија која би ослабила или угрозила програмску трасу државе ка укључењу у евроатлантске интеграције".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер