уторак, 23. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рамуш Харадинај за "Вашингтон пост": Вучић Косову нуди признање, али у замену за део територије Косова; резултат споразума мора бити признавање Косова од Србије, његов улазак у УН и чланство у ЕУ и НАТО
Хроника

Рамуш Харадинај за "Вашингтон пост": Вучић Косову нуди признање, али у замену за део територије Косова; резултат споразума мора бити признавање Косова од Србије, његов улазак у УН и чланство у ЕУ и НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. новембар 2018.

Вашингтон -- Харадинај у ауторском тексту за "Вашингтон пост" изнео тврдњу да Вучић, уз подршку Русије, Косову нуди признање, али у замену за део територије Косова.

Србија, како тврди косовски премијер, "жели да створи етнички 'чисту' државу, да одузме људима држављанство и протера их из њихових домова", како каже, "превисока цена".

Од "његове земље" - Косова - се, пише даље Харадинај, тражи "да начини немогућ избор који би умањио жртве америчких војника, угрозио стабилност региона и запретио америчким савезницима".

"Пред сталним нападима из Србије, чији је циљ угрожавање нашег суверенитета, безбедности и просперитета, има неких који би волели да се Косово увуче у такозвано 'мирно' етничко чишћење на Балкану. То је кратковид покушај да се попусти пред насилником у нади да ће насиље престати. Ми то нећемо учинити - уместо тога ћемо се успротивити онима који покушавају да нас искористе, а истовремено ћемо радити у правцу дуготрајног и свеобухватног мира", тврди Харадинај.

Он је, такође, написао да су Србија и њен савезник Русија одбили да признају суверенитет Косова и да су се борили да блокирају пријем Приштине у УН, као и да је, како наводи, Србија, "кршећи Бриселски споразум" о нормализацији односа, радила ка томе да блокира пут Приштине ка чланству у ЕУ и у многим међународним организацијама.

Харадинај је поновио и да је, осујећењем покушаја Косова да уђе у Интерпол, како он сматра, помогнут организовани криминал и нанета штета унутрашњем спровођењу закона.

"Нећемо погазити наш устав, одустати од нашег суверенитета и уништити наш територијални интегритет само да би Србија признала нешто што је већ чињеница", навео је Харадинај и оценио да Србија жели да створи етнички чисту државу.

Резултат споразума мора бити признавање Косова од Србије, његов улазак у УН и чланство у ЕУ и НАТО

Рамуш Харадинај оптужује Србију да крши међународне договоре, укључујући Бриселски споразум, да блокира пут Косова ка ЕУ и чланство у међународним организацијама, укључујући и Интерпол, и да лобира у ЕУ против визне либерализације за Косово.

Србија, тврди он, користи новац прикупљен од нефер трговине са Косовом да финансира ове кампање лобирања против постојања Косова и његовог економског развоја.

Сувише дуго Србија је злоупотребљавала тржиште Косова и кршила одредбе ЦЕФТА, тврди Харадинај, наводећи да је Србија дампинг ценама на Косову, кршила правила јавних набавки, здравствених стандарда и царинских дажбина.

"Што је доста, доста је, у име фер трговине, националне безбедности и наших виталних националних интереса, моја влада је увела таксе од 100 одсто за све српске производе", написао је Харадинај.

Те таксе ће остати на снази све док Србија не престане да подрива суверенитет Косова и не почне да се придржава својих обавеза, навео је Харадинај.

И поред ових напетости, Харадинај истиче да је потребно обезбедити дугорочни мировни свеобухватни споразум са Србијом, који би се односио на сва политичка, безбедносна, економска, тргивинска и културна питања.

Да би био успешан, такав споразум мора да подржи већина српског и албанског народа, а његов резултат мора бити признавање Косова од Србије, његов улазак у Уједињене нације и убрзани пут ка чланству у ЕУ и НАТО.

(Танјуг, Фонет) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер