субота, 02. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Рамуш Харадинај у разговору са Метјуом Палмером у Њујорку: Правно обавезујући споразум Косова и Србије подразумева међусобно признање у постојећим границама
Хроника

Рамуш Харадинај у разговору са Метјуом Палмером у Њујорку: Правно обавезујући споразум Косова и Србије подразумева међусобно признање у постојећим границама

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. септембар 2019.

Косовски премијер у оставци Рамуш Харадинај разговарао је у Њујорку са специјалним изаслаником САД за Балкан Метјуом Палмером, преноси косовска штампа.

Како наводе косовски премијер поновио спремност за постизање правно обавезујућег споразума, који подразумева међусобно признање у постојећим границама.

Харадинај се у Њујорку састао и са немачким представником при УН Кристофом Хојзгеном и захвалио му на ставу Немачке и канцеларке Ангеле Меркел против промене граница и напорима за безусловно обнављање дијалога Србије и Косова, преноси Зери.

Приштинска штампа преноси и изјаву лидера Социјалдемократске партије Шпенда Ахметија да му је Харадинај рекао да мора отуптовати у Њујорк, да се не би догодиле лоше ствари по Косово.

Рекао је – председник Косова је већ тамо, као и председник Србије и можда „кувају нову мапу да поделе Косово, као и прошли пут“, рекао је Ахмети.

Разграничењее није више опасност за Косово

Косовски премијер у оставци Рамуш Харадинај оценио је да могућност поделе територије "није више опасност" за Косово и додао да "на крају, Косово може и без признања Србије".

Обраћајући се новинарима по повратку из САД, Харадинај је рекао да је у Њујорку разговарао са изаслаником америчког државног секретара за Балкан, Метјуом Палмером о "билатералним односима две земље и дијалогу Косово-Србија".

"Било је значајно да будем тамо. У САД сам отпутовао да бих разјаснио позицију Косова, сада већ познате и јасне ставове против поделе и промене граница", рекао је Харадинај.

Он је додао да је током боравка у Америци разговарао и са сталним представником Немачке у Уједињеним нацијама, Кристофом Хојсгеном као и са "сународницима у САД", али не и са председником Косова Хашимом Тачијем и председником Србије Александром Вучићем који такође бораве у Њујорку где се одржава седница Генералне скупштине УН.

"Логика Александра Вучића да омета Косово у суштини највише штети самој Србији. На крају, можемо и без признања од стране Србије", казао је Харадинај.

 

(Фонет, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер