недеља, 05. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Радослав Рале Миленковић у “Утиску недеље”: Живимо у гноју и помијама, погледајте Скупштину, да ли је то 250 првака нашег народа? Сандра Петрушић: Вучић утишао Кона кад је признао „фризирање“ броја умрлих
Хроника

Радослав Рале Миленковић у “Утиску недеље”: Живимо у гноју и помијама, погледајте Скупштину, да ли је то 250 првака нашег народа? Сандра Петрушић: Вучић утишао Кона кад је признао „фризирање“ броја умрлих

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. мај 2021.

Да живимо у уређеном друштву у ком функционишу институције, у ком јавна тужитељка Загорка Доловац ради свој посао, случајеви попут Палме, Савамале, Јовањице би били решавани - њима би се бавило тужилаштво, не јавност, сагласни су гости вечерешње емисјие “Утисак недље”, писац Дејан Тиаго Станковић, глумац Радослав Рале Миленковић и новинарка НИН-а Сандра Петрушић.

На питање како се стиже до промена, на кој начин су оне могуће, Станковић каже да он креће од тога што верује у демократију као “најбољи систем који смо успели да смислимо” и да је “држава сервис грађана – да држава не може да ради шта хоће, да нико не може да ради шта хоће, ни под разно”.

 “Али видимо у пракси да може свако да ради шта хоће. И како се сад то мења?”, питала је новинарка Оља Бећковић, на шта је Станковић одговорио:

 “Па тако што промените прво Загорку Доловац, па онда све остало. Државни тужилац је неко ко може да блокира сваки процес и она очиглендно то ради. Све ово што имамо. Трговину људима, коју нико не зове трговином људима, ово што се наговештава у Јагодини.”

Напомиње да је још у Сретењском уставу писало: “Сваки сужањ који својом ногом ступи на ово тле је слободан човек.”

 “И у Антици и Римљани су имали робове. Ми смо место на коме робовласништво није било прихватљиво и сад имате неког човека који подводи децу. То је по дефиницији 21. века трговина људима. То је много горе од сексуалног злостављања, од булинга, од свега много горе. И одједном тај човек није у притвору, а у притвору је овај што су га ухватили са џонитом, да не сакрива доказе. Држава је једном мајка а другом маћеха.”

На питање Бећковић да ли би у правној држави у којој се поштују закони Станковић могао да говори о свему наведеном као да је доказано, одговорио је да он не зна шта је доказано, али да “ми овде имамо масовно избегавање правде”.

 “Постоје наговештаји, постоје индиције, постоје оптужбе. Постоје индиције за озбиљно кривично дело, на то мора да се реагује, он очигледно утиче на сведоке”, рекао је Станковић.

Затим је и Петрушић одговорила на питање које је поставила Бећковић.

 “Не би могао у правној држави да каже то што је рекао, али не би могао ни председник да каже оно што је рекао за Беливука”, рекла је новинарка НИН-а и истакла:

 “Али ми смо сви овде у позицији да морамо да оптужујемо. Ми немамо други начин да пласирамо било шта, јер овде ће проћи само онај спор који одговара држави. Онај спор који би требало да прође попут Савамале, Јовањице, то није интересантно”.

Нагласила је да су зато грађани у обавези да буду тужиоци и дозвољавају себи оно што у нормалној држави не би било дозвољено.

 “Ако се држимо коректног језика онда не можемо допрети до људи који су огуглали, јер су слушали пет дана о млевењу неких жртава од председника лично, за кривицу која још није доказана”, рекла је Стаковић.

Миленковић је истакао да је сагласан са изреченим и да је неопходна уређеност друштва и функционисање институција.

 “У уређеном свету не бисмо помињали Палму и притвор, него би он тамо био, и не би на националним фреквенцијама држао банку са чанколизима који су са њим сваког јутра неуморно… Неки би тужилац радио свој посао. Ми бисмо били ужаснути да се то десило, као људи бисмо били потресени судбином, да је неко био изложен таквој врсти насиља. Све даље од тога показује у ком трулежу, ком гноју, којим помијама смрдљивим ми живимо”, рекао је.

 “Простачење видим у Скупштини, председнику, министру који отвара путеве. То су пре свега простаци и незналице, ја сам то говорио увек”, рекао је глумац Радослав Рале Миленковић гостујући у емисији “Утисак недеље”.

Миленковић је рекао се неће политички активирати, али да ће наставити да коментарише све што није у реду у Србији.

 “Увек ћу радо јавно рећи оно што мислим, а има пуно тога што се тиче виђења онога где живимо. Као грађани смо изложени тортури, неопходно је да се о томе говори”, рекао је Миленковић, а преноси „Нова.рс“.

Истакао је да ће оно што говори сматрати смисленим све док постоји барем један човек који ће да чује.

 “Није тема да ли ћемо победити, поента је да кажемо оно што мислимо и како се осећамо кад погледамо ову симулацију друштва”, рекао је глумац.

На питање да ли има наду да ће се ствари променити, рекао је да није оптимистичан.

 “Немам ја наду да ће ствари да се промене, моја нада лежи у снази сваког од нас да издржимо. Није то орочено. Моја нада лежи у историји, нечему што је механизам света. Нада лежи у дијалектици, да ће средства којима се све ово обавља бити недовољна и да ће морати да се промени све, не знам како. Можда и на горе, ако још горе постоји”, рекао је.

Нагласио је да не види да ће нека партија да реши проблем.

 “Мени је највећи проблем недостатак свести, то простачење и суноврат опште културе, то какви нам матуранти стижу на факултет, кога срећеш на улици, какве разговоре воде они који су наша будућност и нада”, рекао је.

Оценио је да нас окружује похлепа, бахатост, незанање.

 “Простачење видим у Скупштини, преседнику, министру који отвара путеве. То су пре свега простаци и незналице, ја сам то говорио увек. Истина, нису ни ови пре били неки зналци. Питање је бахатости и узурпације да ти о свему одлучујеш, да продајеш, да тераш пацове и наркомане, зидаш куле… То је све ок, али барем да буде без лекс специјалиса, као и да видимо колико све то кошта”, рекао је.

Навео је да му јако смета што се крије цена споменика Стефану Немањи.

 “То су наше паре. Ја сам одавно свима њима дао отказ. Ми кроз царинске папире за споменик који је одвратан, знамо да је најмање 18 милиона евра цена. Дакле, шест нових и опремљених позоришта, шест храмова културе, духа и идентитета је тамо изливено у неко јаје, жир, није ни важно. Недопустиво је да не знамо колико то кошта. Мени је то проблем, зато не видим наду”, рекао је.

Оценио је да “живимо у гноју и помијама”, као и да има пуно симптома трулежи нашег друштва.

 “Разорен је систем вредности и образовања. У какве ће школе ићи они који се сада рађају у Народном форнту? Јесмо ли заборавили препланулог министра? Ми нећемо моћи више свој језик да говоримо. Погледајте Скупштину. Па да ли је то 250 првака нашег народа? Погледајте Владу. Јесу то најспособнији?! Шта може Тома Мона да ради осим што може да води фирму? Како може у моје име да гради тунел? То је нека средња стручна спрема, бежање са часова. Шта ти министри знају? Шта зна Зока? Како Брнабићка може да поведе Владу једне земље, која узима све што се слива у једну земљу?”, рекао је Миленковић, а преноси „Нова.рс“.

Сандра Петрушић: Вучић утишао Кона када је он признао „фризирање“ броја умрлих

Говорећи о награђеном тексту “На потезу је републичка јавна тужитељка Загорка Доловац: Фалсификовање података битних по јавно здравље“, новинарка НИН-а Сандра Петрушић објаснила је у емсији “Утисак недеље” на који начин је дошла до доказа о фалсификовању броја оболелих, тестираних и умрлих у току епидемије коронавируса, и изјавила да је, када је епидемиолог Предраг Кон све потврдио, наступио председник Србије Александар Вучић и “утишао га”.

Петрушић објашњава да је док је радила истраживање за текст за који је добила награду НУНС-а за истраживачко новинарство “Дејан Анастасијевић” послала захтев у коме је тражила податке од Градског завода за јавно здравље Београда мислећи да податке никада неће добити.

 “То је био тренутак када је Кон изјавио да је умрло два пута више људи него што је званично пријављено. Онда је то порекао. Мени је тада већ исцурело време када је Завод требало да ми достави податке и требало је да пишем жалбу када је мени стигао одговор на сва питања, плус, што ја нисам питала, да је он рекао истину када је рекао да је било два пута више смрти него што је званично објављено”, рекла је Петрушић и наставила:

 “Онда сам ја схватила – неки људи су седели у том Заводу, бројали, радили свој посао. Неко им је рекао: ‘Тишина’, а они: ‘Е, нећу да ћутим. На томе сам радио, људи су умрли и нећу да ћутим’. Ја не знам ко је мени то послао”.

На питање новинарке ко је тај човек ко је рекао: “Тишина!”, одговорила је да зна ко је тај човек.

 “То је човек који је утишао Кон. Кон је то изјавио и онда се појавио Вучић и рекао ‘Он је мислио на општу стопу морталитета, а не на то колико је умрло у Београду’, а он је рекао: ‘Да, то је била општа стопа морталитета’, онда знамо ко га је утишао“, навела је Петрушић.

(Н1, Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер