четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милован Дрецун и Раде Баста разговарали са групом посланика из Украјине: Напад на Украјину представља грубо кршење међународног права. Позиција Србије по питању рата недвосмислена
Хроника

Милован Дрецун и Раде Баста разговарали са групом посланика из Украјине: Напад на Украјину представља грубо кршење међународног права. Позиција Србије по питању рата недвосмислена

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. април 2023.

 Дрецун са украјинским посланицима: Позиција Србије по питању рата недвосмислена

Председник Посланичке групе пријатељства са Украјином Милован Дрецун истакао је да су Србија и Украјина пријатељске земље и да блиске везе између два народа датирају још из 18. века, саопштено је данас из Народне скупштине Србије.

Он је, у разговору са делегацијом Групе пријатељства са Србијом у Врховној ради Украјине о актуелној политичкој ситуацији и могућностима за унапређење међупарламентарне сарадње, навео да је Србија посвећена даљем унапређењу и развијању те сарадње, нарочито између парламената, истичући важност парламентарне дипломатије, која омогућава да се осим политичких односа, развијају односи и на пољима економије и културе.

Дрецун је рекао да му је жао због тренутне ситуације у Украјини, указујући да је и Србија сама искусила тешке тренутке током деведесетих година и НАТО агресије на њу и казао је да је позиција Србије по питању рата у Украјини недвосмислена и јасно изражена у Закључку Савета за националну безбедност, који је Влада РС усвојила 27. фебруара 2022. године.

Он је нагласио да је Србија привржена поштовању територијаног интегритета и суверенитета сваке државе, као једног од најважнијих принципа међународног права и истовремено се захвалио на принципијелном ставу Украјине по питању Косова и Метохије и подржавању територијалног интегритетита и суверенитета Србије.

Чланови украјинске парламентарне делегације Игор Копитин и Федор Вениславски захвалили су се Србији на њеном принципијеном ставу и подржавању резолуција и декларација у УН и осталим међународним организацијама.

Указали су и да разумеју специфичну позицију Србије у актуелним околностима, изразивши уверење да и Србију и Украјину чека заједничка будућност у ЕУ.

Министар привреде Раде Баста састао се са посланицима из Украјине Игором Копутином и Игором Херасименком, као и са Федиром Вениславским који је представник председника Украјине у парламенту и члан одбора Врховне владе за националну безбедност и одбрану.

„Дозволите ми да истакнем дубоко жаљење због ситуације и рата у Украјини. Имамо јасан и недвосмислен став по овом питању да напад на једну суверену државу представља грубо кршење међународног права“, поручио је Баста, а саопштило је Министарство привреде.

Министар је, како се наводи, казао да је пут Србије пут у Европску унију и да пажљиво прати све кораке које ЕУ предузима.

Додаје се и како је Баста поручио да се нада да ће рат бити што пре окончан, превасходно због Украјине, али и због Европе и читавог света.

„Желим да упутите поздраве мом великом пријатељу, градоначелнику Кијева и да му поручите да сам у мислима са њим. Знам колико је тешко обнављати земљу после ратних сукоба. Са наше стране постоји жеља за унапређење економске сарадње и учестовање у обнови украјинске привреде“, навео је Баста.

У разговору са украјинским посланицима Баста је истакао да као што Србија подржава територијални интегритет и суверенитет Украјине, захвални смо на томе што Украјина поштује територијални интегритет и суверенитет Србије по питању Косова и Метохије.

„Србија је на путу ка пуноправном чланству у Европској унији и свакога дана улаже велике напоре како би остварила видљиве резултате у трансформацији и развоју привреде, инфраструктуре и побољшању пословног амбијента и квалитета живота грађана“, закључио је Баста.

Саговорници су се сагласили да постоји простор за додатно унапређење економске сарадње на обострану корист, наводи се у саопштењу.

(Н1-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер