петак, 17. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Београд: Десетине хиљада грађана и студената на протесту испред РТС-а, прочитани студентски захтеви. Студенти донели велику макету „сендвича у којем се налази 200 евра“ као поклон Драгану Бујошевићу
Хроника

Београд: Десетине хиљада грађана и студената на протесту испред РТС-а, прочитани студентски захтеви. Студенти донели велику макету „сендвича у којем се налази 200 евра“ као поклон Драгану Бујошевићу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. јануар 2025.

Десетине хиљада грађана и студената окупило се вечерас испред зграде Радио-телевизије Србије на студентском протесту под називом "Наше право да знамо све". Уз 15 минута тишине и бљесак светала окупљени симболично разбијају медијски мрак, стварајући величанствену слику јединства грађана и студената. Циљ протеста испред РТС-а је да студенти још једном скрену пажњу на неадекватно извештавање овог јавног медијског сервиса. 

19:45 "РТС - срце проблема"

Професор на Правном факултету и члан ПроГласа Миодраг Јовановић казао је да је РТС срце проблема.

"Оно што сам видео је непрегледна колона људи. Грађани су схватили да се срце проблема налази на овој адреси. На овој адреси би требао да постоји јавни сервис Србије, а није за 60 дана угостио ниједног студента, већ су то само интерепретације које долазе са стране и оно што власт има да каже. Свест сазрева полако. то не може да се деси преко ноћи… Постоје знаци онога што се може назвати ‘генералним штрајком’. Притисак још увек може да се подиже. Поруке студената су увек праве и погађају у центар, у мету. Ово је срце проблема, јер је ово медијски јавни сервис који долази од грађана Србије а истина се на кашичицу износи", казао је. 

19:39 Студенти донели велику макету „сендвича у којем се налази 200 евра

Студенти су донели велику макету сендвича који је намењен као поклон директору РТС Драгану Бујошевићу.

У сендвичу се симболично налази и 200 евра.

19:32 Три камере РТС-а на протесту

Како јавља репортерка Н1, три камере РТС-а су примићене на терену.

Фото: Владислав Митић/Нова.рс

19:29 "Овде смо због медијског мрака"

Студенти имају јасну поруку. 

"Налазимо се због медијског мрака. Имамо јасну поруку - јавност има право да буде обавештена о ономе што се дешава у Србији", рекао је студент Филозофског факултета.

19:27 У току читање студентских захтева

Студенти читају тренутно своје захтеве, а један од њих је иденфитикација и санкција свих они који су напали студенте. Након читања захтева би требало да се осврну и на пропусте РТС-а о извештавању о блокадама и писмо чланова синдиката РТС-а.

18:54 Грађани подржавају студенте: "Млади, паметни, одговорни"

Репортерка Н1 разговорала је са учесницима протестима о разлозима зашто су дошли на протест. 

"Ја сам овде јер је ово место свима нама… Извештавање РТС-а је ужасно. То морамо да променимо, можда још вечерас”, казао је један учесник протеста. 

"Сваки дан пружам подршку студентима. Деца су сјајна. Сваки пут ми се плаче кад их видим - организовани, паметни, одговорни. Једино они могу нешто да ураде", додала је учесница протеста испред РТС-а. 

18:43 "РТС узурпира појам јавног сервиса"

Професорка на Факултету драмских уметности (ФДУ) Ана Мартиноли говорила је за Н1 о извештавању РТС-а. 

"РТС узурпира појам јавног сервиса. Ми јавни сервис немамо. Имамо медиј који злоуптребљава јавни новац. То није само питање дневника 2, већ укупног рограма те медијке куће", казала је она.

Проблем је, како каже она, најутицајнији и најгледанији медиј - ради у интересу малог броја лица који имају своје приватне интересе. РТС, наводи, наставља своју мрачну традицију из прошлости, из 90их.

18:42 Саобраћај у Таковској затворен

Саобраћај у Таковској улици је затворен, а студенти на углу Таковске и Кнеза Милоша чекају колеге који су на протест испред РТС дошли из Земуна и Новог Београда, јављају репортери ФоНета.

Полиција је затворила саобраћај на излазу из Теразијског тунела како би колона студената, средњошколаца и грађана безбедно прошла до Таковске улице на протест.

Крај колоне је на Теразијама.

18:38 У 19.00 15 минута ћутања

Како јавља репортерка Н1, У 19.00 ће одати 15 минута ћутања, а након тога предвиђени су студентски перформанси.

Протест испред зграде РТС-а у Таковској улици почиње у 18.30 под слоганом „Наше право да знамо све“.

Студенти Пољопривредног факултета кренули пешке из Земуна ка згради РТС-а, али ће пре него стигну на ту локацију кратко блокирати и кружни ток код Ушћа.

Студенти Правног, ЕТФа, Архитектонског и Машинског факултета су кренули ка РТС-у.

Из колоне која се креће ка РТС-у чује се „Баци Кобре да се играмо“ и „Излазите напоље“.

Колона студената је на кратко застала поред Уставног суда и почело је да се узвикује „Уа“.

Репортери Данаса јављају да за сада нема униформисане полиције.

Колона је је застала код Скупштине где се чека да се прикључе студенти који долазе из правца Студентског трга. Ту се прикључује још студената и грађана који пристижу из Кнеза Милоша.

Окупљени скандирају „Сви на улице“ и позива се на генерални штрајк.

17:51 Са Студентског трга ка Таковоској

Студенти са Студентског трга су такође кренули ка Таковојској, а носе транспарент на коме пише "Генерални штрајк". 

17:26 Скуп "У Врање нема ћутање"

На позив неформалне групе "Млади југа“ данас је од 16 часова одржан протест "Раздрмај град“, на ком су Врањанаци учествовало је у шетњи од Трга Републике до раскрснице код Поште, где је блокадом и тишином на 15 минута одата пошта страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду.

Из групе “Млади југа” рекли су да је лако бити у Београду, међу десетинама хиљада људи, али “показати став у Врању и другим мањим местима је јужњаштво”, јавља портал Слободна реч.

Током шетње чула се бука бубњева, пиштаљки и вувузела.

“Буком желимо да пробудимо успаване и незаинтересоване. Захтеви студената нису испуњени, а док они купују време, ми ширимо истину и боримо се за правду“, поручили су учесници скупа.

Полиција је зауставила саобраћај у Улици краља Стефана Првовенчаног, како возила не би могла да пролазе поред учесника који су блокирали раскрсницу код Поште и Робне куће Београд.

Један од редара је прочитао имена страдалих у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду 1. новембра, након чега је уследила петнаестоминутна тишина и одавање поште страдалима.

На почетку колоне био је истакнут транспарент "У Врање нема ћутање", а скуп је завршен без инцидената.

17:07 Ђилас: Вучић крив за покушај убиства студенткиње

Председник Странке слободе и правде (ССП) Драган Ђилас оценио је данас да је председник Србије Александар Вучић крив за "покушај убиства" студенткиње у Рузвелтовој улици у Београду, јер су, како је навео, он и његова "криминална група" ту студенткињу и њене колеге широм Србије називали хрватским шпијунима, плаћеницима, људима који желе зло Србије, "чиме је покренуо серију насилних напада на њих".

17:01 Студенти Пољопривредног пешке кренули до РТС-а

Студенти Пољопривредног кренули пешке до РТС-а

17:00 И Лесковац застао

Студенти и грађани у Лесковцу одржали су данас акцију петнаестоминутне тишине за погинуле у Новом Саду, а минутом ћутања одали су пошту и убијеном средњошколцу у том граду, након чега је уследила протестна шетња.

Окупљени су скандирали: "Руке су вам крваве", "Убице", "Одлазите", поручујући суграђанима: "Излазите напоље".

Испред Технолошког факултета, где је одржана тишина за настрадале, па све до краја шетње, више од хиљаду људи је послало поруку из Лесковца.

На протест су позвали студенти, а подржала их је неформална група просветних радника Јабланичког округа која је, наведено је у саопштењу, у том тренутку имала 190 чланова.

Осим студената, протестовали су и просветни радници и грађани. Снажни звиждуци, бука и узвици "лопови" биле су поруке учесника протеста док су у колони пролазили поред седишта Српске напредне странке. Протесте је, као и у ранијим случајевима, обезбеђивала полиција у униформи и цивилу. Инцидената није било.

16:48 Даница Максимовић: Вучић подстиче насиље

Прослављена српска глумица Даница Максимовић изјавила је данас да је највећи подстрекивач насиља у земљи председник Србије Александар Вучић и да би га због тога требало ухапсити. 

Максимовић је агенцији Бета казала да је Вучић дао „зелено светло“ за брутално насиље над грађанима и студентима, када је подржао возача који је у Пожаревцу на хауби возио старијег човека, учесника протеста.

16:46 Суботички студенти: Лепо је бити човек међу људима који живе слободу

Суботички студенти су данас у 11.52 уз подршку појединих професора и грађана блокирали на 15 минута улицу Ђуре Ђаковића у центру града код зграде "Јадран" и одали почаст жртвама новосадске трагедије, након чега су у трајању од 5 минута одржали протест буке дувајући у пиштаљке испред Градске куће.Један од говорника испред студената рекао је присутнима да многи желе да их поделе и посвађају, те да их многи називају "плаћеницима, битангама и фукарама".

"Али овако уједињени сада гласно кажемо шта мислимо о томе: Суботица од давнина важи за град културе, а ми кажемо да је културно бунити се у оваквим временима, да је културно тражити слободу, ред, правду и здрав разум. Ако се то неком не свиђа, нека нас газе. Ми смо овде, не бежимо нигде, транспарентни смо", навео је он.

Додао је да је Суботица данас град културе и да се она данас налази овде.

"Лепо је бити човек међу људима, међу онима који траже и живе слободу", поручио је студент.

Они су након тога прочитали имена 15 жртава које су трагично изгубиле живот 1. новембра када се на њих обрушила бетонска надстрешница на Железничкој станици у Новом Саду и поново прочитали захтеве студената и затражили да сви одговорни за трагедију кривично одговарају.

Студенти су поручили да ће бити на улицама све док се сваки њихов захтев не испуни, и да то мора да буде свима јасно.

"Нас питају - кад ће бити рокови, јануарски, фебруарски... Док се захтеви не испуне – ништа", поручили су студенти.

Протест под називм "Застани на 15 минута – Корупција убија" одржан је данас у 11.52 и у Бачкој Тополи уз појачано полицијско обезбеђење.

Неколико десетина окупљених Бачкотополчана је најпре одало петнаестоминутну почаст страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду, али је истовремено био развијен и транспарант "За чисту Кривају" с обзиром на то да се протест под тим слоганом одржава сваког 17. у месецу у организацији Еколошког покрета "За садашњост и будућност".

Протест у Бачкој Тополи је завршен лепљењем на стуб по једне налепнице са крвавом руком за сваког страдалог, што је овај пут покушао да опструира старији пролазник који је рекао да жели да скине налепнице, називајући притом присутне "нерадницима".

16:44 Студент Правног: Два напада у три дана

Студент Правног Урош Делић казао је да је колегиница, коју је јуче прегазио аутомобил током блокаде, у добром стању и да опоравак иде у жељеном правцу, али да су студенти бесни због учесталих напада. 

"Јавност је с разлогом била револтирана. Осећали смо и страх, али то је брзо прешло у бес знајућу ком контексту је дошло до инцидента. у претходна три дана смо имли два озбиљна инцидената где је више наших колегиница и колега повређено. Ми покушавамо да пошаљемо другачију поруку, поруку мира", навео је у разговору за Н1.

16:34 Порука Секе Саблић студентима

„Нисам веровала да на оваквом контаминираном месту где се трује годинама; мржњом, лажима, лажним патриотизмом, где је све покрадено, уништено; да је израсла оваква генерација младих, мудра, паметна, образована, толерантна, скромна окренута правим вредностима; пристојности љубави за човека за мир!", казала је.

16:21 Одавање поште у Куршумлији

Пошту страдалима су одали и грађани Куршумлије.

16:11 У Кикинди одржан протестни скуп "Стани Србијо, стани уз студенте"

У Кикинди је одржан протестни скуп "Стани Србијо, стани уз студенте".

Након одавања поште настрадалима на железничкој станици, окупљеним Кикинђанима обратила се представница организоване групе "СвиЋе" Јелена Божић, члан организоване групе "СТАВ" Дејан Багарић и студенткиња Природно-математичког факултета у Новом Саду Мила Вукасовић.   

Сведоци смо трулог и коруптивног режима, због којег су људи изгубили животе. Сваки њихов наредни корак, само их даље закопава. Шаљу се батинаши и аутомобили на грађане, који мирно протестују и покушавају да одају почаст страдалима. Ми студенти, морали смо да реагујемо и да се затварамо на факултете, јер нам је доста! Морамо се сви активирати у овој борби. Борби за владавину права, борби против корупције и борби за живот", изјавила је студенткиња ПМФ-а.   

"Потребна је огромна, велика храброст, солидарност и емпатија од 1. новембра говорити шта мислиш, радити како треба, осећати, саосећати са другим људима. А ја мислим, да је још мало више храбрости потребно то радити у мањим местима", рекла је у Кикинди чланица "СвиЋе".     

"То нису први животи који су убијени у овој земљи због корупције", упозорио је у Кикинди члан групе "СТАВ", мислећи на жртве услед пада надстрешнице на железничкој станици, и додао, да "ако се овако настави неће бити ни последње, и зато су студенти изашли. Студенти не могу сами и апелујем на све да се прикључе овој борби", нагласио је Багарић.  

Окупљени су овом акцијом пружили подршку студенткињи Правног факултета, коју је у четвртак у Београду аутомобилом покосио возач пре комеморативног скупа, али и свим студентима у блокади. 

16:02 Скуп и у Ковину

И у Ковину је одржана акција "Застани Србијо". 

Овај петак је изашло дупло више људи него на последњем скупу.

(РТС, Данас, Н1, Бета, Фонет, НСПМ)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер