недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Удружење породица киднапованих и убијених Срба са КиМ обележило годишњицу од мартовскох погрома код зграде Тужилаштва за ратне злочине
Хроника

Удружење породица киднапованих и убијених Срба са КиМ обележило годишњицу од мартовскох погрома код зграде Тужилаштва за ратне злочине

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. март 2015.

Удружење породица киднапованих и убијених Срба са КиМ обележило годишњицу од мартовскох погрома код зграде Тужилаштва за ратне злочине

Београд -- Удружење породица киднапованих и убијених Срба са Косова прекопута Тужилаштва за ратне злочине обележило је годишњицу од мартовског погрома.

Председник Удружења Симо Спасић је рекао да породице несталих и киднапованих Срба саосећају са страдалима 17. марта 2004. године, али да не желе да дозволе да се забораве жртве пре 2004. године.

"Ово је само вид притиска, 'Српски зид плача', ове фотографије траже правду, ове породице траже правду. Тражимо да међународна заједница што пре отвори суд за злочине УЧК (Ослободилачке војске Косовоа) над Србима и другим националним заједницама", казао је Спасић.

Он је додао да су породице жртава очекивале да домаће тужилаштво за ратне злочине учини више, али да знају "да су и они немоћни као породице" и затражили и од тужилаштва да апелује да се специјални суд за ратне злочине ОВК што пре отвори.

"Да злочинци минимално одговарају по командној одговорности. Наше породице су дале 300 имена киднапера и убица. Ти злочинци не могу бити министри и премијери такозване Републике Косово", казао је Спасић.

Заменик тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић је истакао да фотографије преко пута Тужилаштва обавезује све да одговарају на питања породица.

Протест „Косовских божура“ испред канцеларије Фонда за хуманитарно право - њихове „поклоне“ у виду фотографија спаљених домова примила Наташа Кандић

Покрет "Косовски божури" протествовао је данас испред канцеларије Фонда за хуманитарно право, а делегацију и њихове "поклоне" - фотографије спаљених и разрушених домова, примила је председница Фонда Наташа Кандић.

Представници покрета дошли су да би, како су образложили, подсетили Кандићеву "да је добила орден од председнице такозваног Косова".

Марко Стојковић из "Косовских божура" рекао је да је тај орден "за њу част, а за њих велико понижење".

- Треба да престане да вређа и омаловажава Србе са Косова и Метохије и желимо да јој поклонимо пар фотографија наших спаљених домова, огњишта, спаљених манастира, нека јој буду подсетник на то како је зарадила тај орден. Нека га врати и нека престане са понижавањем Србије, а ако га не врати, наша порука је да јој није место у Србији, већ у Албанији - рекао је Стојковић.

Кандић се у разговору са представницима Удружења сагласила да је 17. марта било организовано насиље са циљем да се протерају преостали Срби и рекла да је највише насиља било у Призрену.

Стојковић је пренео Кандићевој да "жели да јој поклони гнев, јер је примила сраман орден", на шта му је она одговорила да се "гнев не поклања, него треба да се види шта је разлог гнева, како га не би на друге преносио".

Након тог кратког разговора делегација "Косовских божура" је изашла из канцеларије ФХП.

Данас се навршава 11 година од косовског погрома, када је 17. и 18 марта 2004. године, у таласу насиља, протерано 4.012 Срба, а већина се никада није вратила у своје домове.

(Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер