недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Професори биолошког факултета у Београду Дмитар Лакушић и Имре Кризманић: Треба одустати од рудника у Јадру, нанео би огромну штету природи
Хроника

Професори биолошког факултета у Београду Дмитар Лакушић и Имре Кризманић: Треба одустати од рудника у Јадру, нанео би огромну штету природи

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 12. октобар 2024.

Професори Биолошког факултета у Београду Дмитар Лакушић и Имре Кризманић, руководиоци пројекта „Јадар – стање биодиверзитета“ оценили су да би отварање рудника „Рио Тинта“ донело огромне штете по биодиверзитет и природу.

„Овде се не ради само о ископавању литијума. већ о гига пројекту који би суштински променио надземни и подземни простор читаве долине Јадра, и то са стварним и потенцијалним негативним утицајима који могу допрети и много даље од саме долине“, навели су они за Инсајдер, пренео је данас тај медиј.

Истакли су, у писаном одговору, да су ризици велики, док истовремено има много непознаница и сумњи у читавом планираном процесу, па у овом тренутку треба одустати од експлоатације.

Такође су навели да је у плану да се отвори један велики подземни рудник, одмах поред њега једно велико фабричко постројење за прераду руде, и мало даље – у селу Штавице – једна велика депонија опасног рудничког отпада.

„Поред тога, да би рудник, фабрика и депонија могли да раде, у плану је да се граде још и цевоводи, гасоводи, електричне мреже, путеви и пруге са одређеним бројем мостова. Дакле, није у питању један или два објекта, већ већи број великих индустријских и инфраструктурних објеката који се налазе и протежу изнад и испод долине Јадра, од Штавица до ушћа Јадра у Дрину“, објаснили су Лакушић и Кризманић.

Упозорили су да „транспортне мреже и сам транспорт свега и свачега, у и изван долине Јадра, представљају равноправан ризик по живи свет, као и сам рудник, сама фабрика и сама депонија“.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер