Početna strana > Hronika > Profesor Triniti koledža u Kembridžu i član Britanske akademije DŽon Marenbon: "Vouk" ideologija će uništiti univerzitete
Hronika

Profesor Triniti koledža u Kembridžu i član Britanske akademije DŽon Marenbon: "Vouk" ideologija će uništiti univerzitete

PDF Štampa El. pošta
utorak, 29. oktobar 2024.

 Profesor Triniti koledža u Kembridžu i član Britanske akademije DŽon Marenbon upozorio je da politika rasne i rodne raznolikosti, "pravičnosti" i inkluzivnosti (DEI) preti da "uništi" visoke obrazovne ustanove u Velikoj Britaniji. 

Marenbon, inače profesor srednjevekovne filozofije, u tekstu za institut "Politeja" piše da je napad na "akademske slobode" trenutno "žestok, i preti da  uništi univerzitete, pretvarajući ih u prazne ljušture, institucije naprednog usavršavanja bez znanja kao cilja".

On navodi da je vouk ideologija, koja je u direktnoj suprotnosti sa slobodom govora, formalizovana na britanskim univerzitetima, i da je sprovodi "čitav puk birokrata".

"To znači da govornici bivaju ućutkani kada insistiraju da su samo oni sa ženskim organima žene, predavači su primorani da napuste svoja radna mesta jer imaju nepopularne stavove, a akademici su generalno obavezni da se samocenzurišu", napisao je Marenbon.

On je napomenuo da je koncept akademske slobode osmišljen tako da zaštiti akademike od uplitanja političara, univerzitetskih administratora i finansijera, javnosti i štampe.

"Ali ne štiti akademike od drugih akademika, često kolega na njihovom odseku, niti štiti njihove specijalizacije. Prečesto su ove kolege, sami akademici, bili najsnažniji u nametanju konformizma mišljenja", dodao je on.

Britanski profesor je dodao da je širenje vouk ideologije takođe kompromitovalo strukturu visokih obrazovnih institucija, podrivši autoritet profesora nad učenicima.

Fokus na raznolikosti znači da profesionalna dostignuća više nisu najvažniji kriterijum za zapošljavanje na najvišim obrazovnim ustanovama, te da nametnuta raznolikost na osnovu roda, rase, religije i drugih karakteristika može dovesti do favorizovanja manje sposobnih kandidata za pozicije na kursevima.

"Da li će sloboda govora biti sve više ograničena sistemom tabua o manjinskim grupama? Kada predavači budu ućutkani, jer su njihovi stavovi nepopularni, čitavo društvo postaje manje slobodno; i još manje slobodno kada akademici više ne mogu da slede svoj tradicionalni cilj traženja znanja", zaključuje Marenbon.

(RT)

 
Pošaljite komentar