среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Генерална скупштина УН осудила економски ембарго САД према Куби. Од 193 чланице, њих 187 су осудиле ембарго, САД и Израел једини гласали против, док је Молдавија била уздржана
Хроника

Генерална скупштина УН осудила економски ембарго САД према Куби. Од 193 чланице, њих 187 су осудиле ембарго, САД и Израел једини гласали против, док је Молдавија била уздржана

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. октобар 2024.

 ЊУЈОРК - Генерална скупштина Уједињених нација осудила је вечерас великом већином гласова економски ембарго САД према Куби.

Од 193 чланице Генералне скупштине, њих 187 су осудиле ембарго, САД и Израел су гласали против, док је једна чланица била уздржана, пренео је АП.

Кубански министар спољних послова Бруно Родригез осудио је "политику максималног притиска" америчке владе која има за циљ, како је навео, да лиши Кубу увозног горива.

Куба се бори са једном од најгорих економских и енергетских криза у својој историји, а поред таласа нестанка струје, грађани су фрустрирани и због несташице хране и инфлације.

САД су увеле ембарго Куби 1960. године након револуције коју је предводио Фидел Кастро и национализације имовине која припада америчким грађанима и корпорацијама.

А санкције су ојачане две године касније.

У јулу 2016. године, тадашњи кубански председник Раул Кастро и тадашњи председник САД Барак Обама званично су обновили односе две земље, а Вашингтон је први пут те године био уздржан приликом гласања о резолуцији којом се позива на укидање ембарга.

Обамин наследник, Доналд Трамп, оштро је критиковао стање људских права на Куби, а САД су 2017. поново гласале против резолуције.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер