недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Данас: Ђилас, Тепић, Тадић, Лутовац, Ћута... потписали "Споразум за одговорну Србију" који је иницирала група грађанских интелектуалаца. Народна странка није међу потписницима
Хроника

Данас: Ђилас, Тепић, Тадић, Лутовац, Ћута... потписали "Споразум за одговорну Србију" који је иницирала група грађанских интелектуалаца. Народна странка није међу потписницима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. фебруар 2022.

Нисам чуо дисонантне тонове у опозицији, можда не пратим довољно медије. Нити сам приметио нападање између опозиционих странка, бар не из Уједињене Србије, предизборне коалиције којој припада Странка слободе и правде, у односу на друге странке. Ми ћемо се тога држати и даље, нећемо улазити у конфликте са опозицијом. Наш заједнички противник је режим. Желимо да победимо на изборима и да мењамо систем – рекао је за Н1 Драган Ђилас, председник Странке слободе и правде, непоредно након потписивања Споразума за одговорну Србију.

Он је тако одговорио на питање, односно констатацију новинарке Н1 да је недавно јавност сведочила не баш усаглашеним тоновима међу опозиционим странкама.

Подсетимо, Странка слободе и правде је за председничког кандидата испоставила Здравка Поноша, функционера Народне странке, након чега је и сам председник те партије, Вук Јеремић, био изненађен.

Убрзо је, међутим, НС донела одлуку сагласности да њихов функционер, Здравко Понош, буде председнички кандидат Уједињене Србије, коју осим ССП, НС, чине и Демократска странка, Покрет слободних грађана, Удружени синдикати Србије – Слога и Покрет за преокрет.

О (не)нападању

Такође, Скупштина слободне Србије је након давања подршке председничком кандидату Здравку Поношу, ту подршку одмах и повукла, жалећи се на недемократско одлучивање унутар коалиције Уједињена Србија, апострофирајући, пре свих, Драгана Ђиласа, као одговорног за такву атмосферу.

Из ССП је убрзо стигао одговор да је ту реч о незадовољству ССС бројем кандидата ове групације на заједничкој предизборној листи, а у јавности је објављено и интерно писмо у којем се спомиње и незадовољство чињеницом да партије које чине коалицију Уједињена Србија не желе да се обавежу да ће део финансијских средстава које странке добијају уласком у парламент преносити на рачун ССС.

Подсетимо, Споразум за одговорност, настао на тачкама Апела за одговорност, који је, пре три недеље потписало више од 60 угледних личности из света културе, науке и медија, представнике такозване проевропске опозиције обавезује у смислу давања јавне речи да се, између осталог, током изборне кампање неће међусобно нападати.

Шта смо све могли, а немамо ништа“

Борис Тадић, који је у име Социјалдемократске странке, такође ставио потпис на овај Споразум, након састанка, за разлику од Драгана Ђиласа, звучао је разочарано што овакав корак није одавно направље, са нагласком да је он на тако нешто годинама уназад позивао.

У том смислу, Тадић је рекао и да ће одговорност за изборни резултат на априлским изборима због тога сносити они који нису хтели договор.

– Да смо се договорили о било каквом оваквом кораку пре две или четири године имали бисмо снажније председничке кандидате, потентније за успех на изборима. Имали бисмо политичку структуру која би могла да се бори са монструм организацијом од 750.000 чланова СНС. Можда са подељеним улогама, али у формацији која може да изаже на изборе. А, што је најважније били бисмо много боље припремљени за контролу избора. Ништа од тога немамо. Ништа. Ја сам годинама позивао да се договоримо. Они који нису хтели да се договоре преузимају одговорност на овим изборима – рекао је Тадић.

Небојша Зеленовић, који је, како тврди, потпис на Споразум ставио у име коалције „Морамо“ (Не давимо Београд, Акција, Еколошки устанак, политичка платформа Солидарност) рекао је да је најважнији коначни договор око тога да „заједно чувамо кутије“.

Такође је нагласио да је важно да се поштују различитости унутар опозиционих странака и организација, да свако има право да понуди свој програм за бољи живот у Србији.

Са Небојшом Зеленовићем, на потписвању Споразума био је и Александар Јовановић Ћута из Еколошког устанка.

Осим Драгана Ђиласа, Бориса Тадића, Небојше Зеленовића, потпис на Споразум ставили су и Зоран Лутовац, председник Демократске странке, Павле Грбовић, председник Покрета слободних грађана, Зоран Вулетић, председник Грађанског демократског форумаАвис Мовсесијан, председник Нове странке, а једина странка која се није одазвала позиву нити упутила објашњење због чега изостаје је странка Вука Јеремића – Народна странка.

У име иницијатора и креатора документа Споразума за одговорност, на потписивању су били Весна Ракић Водиленић, Дубравка Стојановић, Тамара Трипић, Раде Радовановић, Драгољуб Бакић и Дејан Атанацковић.

Током састанка у Споразум за одговорну Србију убачене су још две одреднице а једна је била на захтев Радета Вељановског из ГДФ.

Она се односи на обавезивање да ће се након избора радити на независности медија, регулацији рада РРА и залагању да у то тело уђу независне личности.

Демократски, грађански и проевропски

– Данас је потписан важан документ којим се додатно дефинише, у вредносном смислу, то што зовемо демократском, грађанском и европском опозицијом. Пред нама су избори на којима грађани, после много година, виде велику прилику за промену и ми не смемо у томе да их изневеримо. Јасно је свакоме да ниједна странка, па ни коалиција, не може да оствари довољан изборни резултат и донесе стварну промену без сарадње са другим, али се мора и створити атмосфера да грађани гласају не само за партије вец превасходно за принципе и вредности око којих су се данас сви представници опозиције усагласили – каже за Данас писац Дејан Атанацковић, један од иницијатора и креатора Споразума.

Како додаје, тачке споразума су: узајамно увазавање, постизборне коалиције, координисана контрола избора, подршка предсдничком кандидату који уђе у други круг, спољнополитичка али и културна опредељеност ка Европи и ЕУ, обустављање свих штетних пројеката, одговорна и стручна санација штете коју је режим иза себе оставио, и коначно залагање за независност правосуђа и утврђивање евентуалне кривичне одговоности за невероватну штету коју напредњачки режим за собом оставља.

– Унета је у споразум, по предлогу учесника састанка, још једна тачка која се тиче слободе медија.Договорено је да се већ у току следеће недеље организује састанак свих представника изборних штабова странака како би се усагласио начин сарадње и ефикасна контрола избора. Договорено је и то да свака странка именује представника задуженог за имплементацију данас потписаног споразума. Састанак је протекао у одличној, конструктивној и пријатељској атмосфери и надам се да данашњи дан представља значајну прекретницу у односима опозиције и самим тим у односу опозиције према грађанима – закључује Дејан Атанацковић.

 

 

ТЕКСТ СПОРАЗУМА ЗА ОДГОВОРНУ СРБИЈУ

Полазећи од чињенице да је Србији неопходна не само смена власти, већ и преузумање одговорности за нове политике које ће се спремно суочити са наталоженим проблемима, уз апсолутну подршку изласку опозиције у више програмских колона и уверење да политички и вредносно сродне колоне збирно имају велике шансе за изборни успех, ми, доле потписани, сматрамо да је неопходно да се усагласе принципи који стоје изнад специфичних програмских и уско партијских циљева, а који суштински обједињују све демократске снаге у борби против јединог противника – владајућег режима:

Члан 1.

Потписивањем овог Споразума све стране у Споразуму преузимају следеће обавезе:

1. Да ће приликом заступања својих аутентичних политичких програма на предстојећим расписаним изборима и током предизборне кампање уважавати све потписнике овог споразума, да неће упућивати узајамне оптужбе и својим поступцима доводити до сукоба, као и да ће истицати неспорно заједништво у изборном и постизборном циљу: смени актуелне власти.

2. Да ће успоставити координацију контроле избора кроз редовну сарадњу представника потписника/ица Споразума који су задужени за контролу избора на нивоу својих организација. Потписници/ице Споразума се обавезују на заједничко планирање покривања бирачких места члановима/ ицама бирачких одбора као и на благовремено обавештавање других организација потписница споразума о евентуалним проблемима током изборног процеса и тиме омогућити синхронизовану и заједничку борбу против евентуалне крађе на изборима.

3. Да по окончању изборног процеса неће улазити у било какву сарадњу нити коалицију са партијама, удружењима грађана и појединцима из актуелне власти или блиским актуелној власти који су директно или индиректно злоупотребљавали Уставом дефинисане надлежности највиших државних институција.

4. Да ће након смене актуелне власти обезбедити услове за неометано испитивање и утврђивање евентуалних злоупотреба који су учињене у име или за рачун владајућих политичких организација и да ће се залагати за њихово санкционисање у складу са законом – уколико се утврди да је деловањем истих учињена штета држави Србији или њеним грађанима.

5. Да ће након смене актуелне власти гарантовати независност правосуђа и да ће безрезервно подржати правосудне органе у утврђивању евентуалне кривичне одговорности у спровођењу кривичних поступака против свих појединаца укључених у афере које су девастирале Србију током деценије владавине актуелних партија и појединаца.

6. Да ће без одлагања обуставити све штетне пројекте које је иницирала или спровела у дело актуелна власт, а којима се угрожава здравље, природа, културно наслеђе, инфраструктура, да ће покренути поступке за утврђивање одговорности за све коруптивне, противправне, здравствено угрожавајуће И културолошки спорне аспекте ових пројеката, те да ће у одлуке о санацији нанете штете бити укључени неспорни ауторитети из области науке, културе И права, а у оквиру посебног тела чији ће избор и надлежности потписници споразума дефинисати одмах по окончању избора.

7. Да ће се јасно, јавно и без алтернативе изјаснити о свом залагању за чланство Србије у Европској унији као најважнијем политичком, економском и културном партнеру савремене Србије.

8. Да ће безрезервно подржати сваког кандидата/кињу из редова демократске опозиције и потписника Споразума који/а буде ушао/ла у други круг председничких избора. Истовремено, тај ће председнички кандидат од тренутка уласка у други круг наступати искључиво као кандидат свих потписника споразума.

Члан 2.

Стране потписнице овог Споразума приступају Споразуму у доброј вери преузимајући одговорност за артикулацију и испуњење заједничких политичких циљева у интересу грађана Србије. У том смислу, потписници/ице Споразума обавезују се да ће подржати кандидата за Премијера, односно Градоначелника оне потписнице Споразума односно коалиције која на изборима оствари најбољи изборни резултат.

 

Потписници Апела за одговорност

  • Дејан Атанацковић

  • Душан Петричић

  • Раде Радовановић

  • Драгољуб Бакић

  • Тамара Трипић

  • Светлана Бојковић

  • Горан Марковић

  • Срђан Драгојевић

  • Милена Драгићевић Шешић

  • Весна Ракић Водинелић

  • Дубравка Стојановић

  • Ирина Суботић

  • Гојко Суботић

  • Весна Пешић

  • Вида Петровић Шкеро

  • Родољуб Шабић

  • Вукашин Обрадовић

  • Чедомир Чупић

  • Жарко Требјешанин

  • Ратко Божовић

  • Божидар Андрејић

  • Марко Видојковић

  • Нови Небојша Миленковић

  • Зоран Ерић

  • Јелена Ленголд

  • Александар Баљак

  • Драган Великић

  • Владимир Арсенијевић

  • Милена Берић

  • Александра Боснић Ђурић

  • Владимир Арсенић

  • Мирјана Ђурђевић

  • Бојана Бодрожа

  • Нандор Љубановић

  • Вера Шоти

  • Бранислава Костић

  • Јелка Јовановић

  • Дејан Алексић

  • Александар Бауцал

  • Бојана Селаковић

  • Јелена Ђорђевић

  • Аида Ћоровић

  • Марко Ољача

  • Габор Бодиш

  • Борис Варга

  • Иван Лалић

  • Маја Лалић

  • Марко Лађушић

  • Љубиша Јовановић

  • Татјана Росић

  • Лола Милојевић

  • Тихомир Брајовић

  • Дејан Лекић

  • Љубиша Симовић

  • Драган Поповић

  • Ђокица Јовановић

  • Слободан Цвејић

  • Петар Јањатовић

  • Владимир Арсенић

  • Зоран Радовановић

  • Дијана Милошевић

  • Недим Сејдиновић

  • Мирјана Радојевић

  • Милка Маринкович

  • Небојша Ромчевић

  • Наталија Мићуновић

  • Милорад Рогановић

  • Бранка Парлић

  • Милка Маринковић

  • Петар Бошњаковић

  • Тања Остојић

  • Зоран Хамовић

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер