среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Приштина: Вјоса Османи, кандидаткиња за „председницу Косова“ ни у другом кругу гласања није успела да добије минимум од 80 гласова посланика, у трећем кругу довољан је 61 глас подршке
Хроника

Приштина: Вјоса Османи, кандидаткиња за „председницу Косова“ ни у другом кругу гласања није успела да добије минимум од 80 гласова посланика, у трећем кругу довољан је 61 глас подршке

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. април 2021.

Кандидаткиња за председника Косова Вјоса Османи ни у другом кругу гласања није успела да добије довољну подршку посланика у Скупштини - минимум 80 гласова, како би била изабрана на ту функцију, јавио је Коссев.

Гласала су укупно 82 посланика. Османи је у другом кругу добила два гласа мање него у првом.

За Вјосу Османи у другом кругу гласало је 67 посланика, четири за Насуфа Бејта 4, док је било 11 неважећих гласова.

Сада следи трећи круг гласања. У трећем кругу довољан је 61 глас како би се изабра нови председник, али је неопходно да седници присуствује и гласа минимум 80 посланика, пише „Коссев“.

Након јучерашња два неуспела покушаја избора, „косовска скупштина“ наставила је данас послеподне ванредну седницу

Након јучерашња два неуспела покушаја да се у првом кругу изабере нови косовски председник, тј. председница, посланици у косовској скупштини управо су наставили са радом. Посланици Самоопредељења су и данас уверени да ће имати довољну подршку посланика како би Вјоса Османи постала нова председница, док опозиција, осим ЛДК, и данас одбија да узме учешће у гласању.

Гласање је почело, а у сали су 84 посланика, пренела је Радио Слободна Европа. Седници присуствују и посланици ромске и горанске заједнице, Адем Хоџа и Фадил Гаши, који нису присустоввали седници у суботу.

Покрет Самоопредељење, који је освојио највише гласова на недавно одржаним парламентарним изборима, кандидовао је за место председника Вјосу Османи и Насуфа Бејта. У два неуспешна покушаја првог круга гласања гласало је прво 78 посланика, а затим 79, од 82 присутна.

За избор председника Косова потребно је 80 гласова.

Уколико се у прва два круга гласања не изабере председник организује се и трећи круг у коме председник може бити изабран 61 гласом, али је потребан кворум од 80 посланика.

У трци за председника су два кандидата – покрет Самоопредељење номиновао је Вјосу Османи Садриу, док је њен противник Насуф Бејта.

Убрзо након почетка седнице поновљен је први круг гласања. Према медијским наводима седници присуствује више од 80 посланика. Према наводима Кохе 84, а Газете Еxпресс – 81.

Приштинска Коха јавила је да посланици ЛДК – Авдуалх Хоти, Агим Вељиу и Дритон Сељамањ ни данас нису гласали, тј. да то нису учинили након што је председник Скупштине, Гљаук Коњуфца, прозвао њихова имена.

Косовска скупштина синоћ није изабрла председника Косова, односно председницу, ни после скоро четворосатне седнице.

Иако је на почетку утврђено да седници присуствује 82 посланика, већ у првом кругу гласања, утврђено је да нема кворума – гласало је 78 посланика, да би у поновљеном првом кругу био глас више – 79, али опет недовољно за кворум. Нешто мало пре поноћи одлучено је да посланици настављају рад у недељу.

Јучерашње заседање у парламенту обележиле су нове „изненађујуће“ околности, када су поједини посланици из мањинских заједница одлучили да не присуствују седници а једна посланица ААК, странке која је најавила да неће узети учешће у гласању, одлучила да остане у посланичкој клупи.

Након што је све завршено, владајућа ЛВВ саопштила је да гласању није приступило пет посланика, на које су они рачунали. Реч је о тројици посланика ЛДК – Авдулаху Хотију, Агиму Вељиуу и Дритону Сељманају и двојици из невећинских заједница – испред горанске, односно ромске – Адему Хоџи и Фадиљу Гашију.

Из Самоопредељења, међутим, данас поручују да очекују да ће ови посланици присуствовати седници, али и да су у преговорима са појединим посланицима који су, како наводе, имали вољу да присуствују јучерашњој седници. Убеђени су да су обезбедили довољну подршку за Османи.

Поједини приштински медији јављају да је врло могуће да ће се то и остварити, с обзиром на то да је Самоопредељење пре седнице било у контакту са појединим посланицима из опозиције и мањина.

Репортери јавља да се косовски премијер, Аљбин Курти данас састао са Адемом Хоџом, те да се очекује да ће он подржати Османи за председницу, а да је, са друге стране, Курти преузео обавезу да „испуни захтеве горанске заједнице“.

Исти медиј је у међувремену потврдио, да ће овај посланик из горанске заједнице гласати за Вјосу Османи,  наводећи да им је то потврдио сам Адем Хоџа. Уједно пишу да ће, са друге стране, Горанској партији припасти место заменика министра.

Портпарол опозиционе ПДК која броји 19 посланика, Авни Битићи, изјавио је за приштинске медије да су Курти и Османи синоћ контактирали два посланика ове странке „покушавајући да се са њима нагоде у замену за гласове“, али тврди да до тога неће доћи јер су посланици ПДК „лојални вољи својих бирача“.

Посланици ове странке нису присуствовали делу синоћне седнице када се гласало за Османи, а најавили су да не намеравају да мењају свој став.

Синоћној седници, током гласања, присуствовала је Аљбена Решитај (Албена Ресхитај) из ААК, странке Рамуша Харадинаја – која је претходно потврдила да неће присуствовати седници.

Оваква одлука посланице Решитај наишла је на противљење Харадинаја, али и других чланова ове партије који су је данас позвали да не присуствује седници и да се придржава става руководства странке.

Како је претходног дана саопштио председник скупштине, Гљаук Коњуфца, у понедељак истиче законска могућност за избор косовског председника будући да се избор на ову функцију, према косовском уставу, врши најкасније 30 дана пре истека мандата актуелног Председника, а то је 5. маја.

Са друге стране, Еуген Цаколи из Демократског института Косова (КДИ), организације која надгледа рад Скупштине Косова, према писању РТК2, изјавио је да је рок заправо до 5. маја, те да до тада може да се бира председник скупштине и сазива сама скупштина.

Према његовим речима, тек тада председник Скупштине, Гљаук Коњуфца више неће обављати дужност вршиоца дужности председника, док скупштина и влада немају уставно право да расписују изборе.

За избор косовског председника предвиђена су максимално три круга гласања. У прва два, може да се изабере тек када се обезбеди минимално двотрећинска подршка – односно 80 гласова. Уколико прва два круга пропадну, у трећем се може изабрати са 61. гласом, али је потребно двотрећинско присуство посланика у сали. У супротном следе нови избори.

(КоССев, Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер