среда, 08. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пријепоље: Обележавање 100 година ослобођења Старе Србије
Хроника

Пријепоље: Обележавање 100 година ослобођења Старе Србије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 13. октобар 2012.

Откривањем обновљеног споменика ослободиоцима Пријепоља 1912, данас је почело обележавање стогодишњице ослобођења Старе Србије од Турака у Првом балканском рату.

Председник Друштва српских домаћина Нићифор Аничић изјавио је, након што је открио споменик на Тргу у Вакуфу, да „духовна снага Стефана Немање, Светог Саве, Карађорђа, Његоша и косовских јунака још увек пламти у српској души и даје наду да се истраје и опстане”.

„Данас се клањамо у част нашим прецима који су дали своје животе витешки, а из њихове крви синула је слобода”, истакао је Аничић на свечаности откривања обновљеног споменика, дела академског вајара Горана Чпајака.

Годишњица уласка у Пријепоље војника Јаворске бригаде Српске војске, 14. октобра 1912 (на Свету Петку по старом календару), обележава се и сутра низом манифестација.

Председник општине Пријепоље Емир Хашимбеговић, потомак породице која је водила Пријепоље пре 100 година, истакао је да је управо због мирне предаје кључева и наоружања 1912, вишенационално становништво увек имало квалитетан однос. „Историјски гледано овде никада није било међунационалних сукоба који би довели до размимоилажења Срба и муслимана”, нагласио је он.

Јаворска бригада Српске војске, под командом потпуковника Миливоја Анђелковића Кајафе, која је наступала правцем Јавор - Сјеница - Пљевља и Кокин Брод - Нова Варош, ушла је у Пријепоље 14. октобра 1912 и потпомогнута устаничким и комитским четама, изненадним нападом, 19. октобра - заузела прве турске положаје.

Разбила је утврђења у Калипољу и наставила потискивање непријатеља према Сјеници, коју је бранило 3.000 војника. После огорчених борби, посаде су у Сјеничко поље изнеле беле заставе и Бригада је, два дана касније, без борби, стигла на обале Лима.

Обележавање стогодишњице ослобођења Старе Србије наставиће се свечаном академијом у Дому културе, под називом „И овај камен земље Србије”, а биће промовисана и књига „Споменица поводом ослобођења Старе Србије 1912. године”, коју је припремио др Славенко Терзић са сарадницима.

У манастиру Милешева, у недељу ће се служити архијерејска литургија и парастос јунацима, а у порти је, после културно-уметничког програма, заказан и народни сабор.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер