субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Прес: Војска због економске кризе одустала од куповине борбених авиона
Хроника

Прес: Војска због економске кризе одустала од куповине борбених авиона

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. децембар 2010.

Министар одбране Драган Шутановац изјавио је за Прес да је Војска Србије одустала од најављене куповине вишенаменских борбених авиона.

Он је објаснио да се од куповине авиона одустало због економске кризе и да сумња да ће и следеће године бити пара за куповину ових летелица.

- У Војсци Србије се свим проблемима приступа систематично и уз одређене анализе, па тако и решавању проблема набавке нових борбених авиона. У овом тренутку не могу да вам кажем ништа прецизније јер се то сада ради на стручном нивоу. Анализирају се све понуде које су стигле, у односу на потребе за безбедност нашег неба, а коначна одлука зависиће од буџета и утицаја политике. Њихова набавка, углавном, питање је за следећу годину, а можда чак и 2012. годину, имајући у виду да у буџету за следећу годину тешко да ћемо имати средстава за нове борбене авионе - рекао је Шутановац.

Он је подсетио да војни буџет за 2011. годину износи око 72 милијарде динара, и да је, иако већи у односу на ову годину, и даље недовољан.

- Војни буџет је и даље низак, с тим што се ми не жалимо јер је свима буџет проблематичан. Било би нефер и некоректно да захтевамо већи буџет. Уместо тога, гледамо да помогнемо другим министарствима јер сматрамо да је то један колегијалан однос у Влади - каже Шутановац.

Према сазнањима Пресса, за куповину борбених авиона треба да се издвоји између 500 милиона и милијарду евра, а конкретне понуде достављене су свим значајнијим светским произвођачима. Захтеви су послати САД за авионе „фантом Ф16" и „фантом Ф18", Шведској за „грипен", Француској за „рафал", европском конзорцијуму за „јурофајтер" и Русији за авионе „миг 29 М".

- Потреба за набавком вишенаменског борбеног авиона је дефинисана потребом, пре свега, да ми као држава штитимо свој суверенитет, односно контролишемо свој ваздушни простор и да заједно са осталим земљама које у Европи такође штите свој ваздушни простор будемо равноправни партнери - изјавио је недавно командант Ваздухопловства и противваздухопловне одбране, генерал Ранко Живак.

У нашем окружењу Мађарска се определила за куповину шведског „грипена", а уговор вредан око милијарду евра највећим делом покривен је индустријском компензацијом. Аустрија је издвојила 1,6 милијарди евра за авионе „јурофајтер тајфун", Пољска је од САД купила 48 нових авиона „фантом Ф16" за око четири милијарде долара, а више од 60 одсто платила је робном разменом.
(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер