уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Преминуо Мирослав Лазански
Хроника

Преминуо Мирослав Лазански

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. август 2021.

Амбасадор Србије у Русији, дугогодишњи новинар „Политике” и војни аналитичар Мирослав Лазански преминуо је у Београду, потврђено РТС-у у Министарству иностраних послова.

Мирослав Лазански изненада је преминуо у својој 71. години. Лазански је преминуо у свом дому у Београду од, како незванично сазнају Новости, последица срчаног удара.

Лазански је рођен у Карловцу 18. септембра 1950. године, од оца Словенца и мајке Српкиње. Отац је био официр Краљевине Југославије, који је био заробљен у Грчкој и одведен у немачки логор.

Писао је за загребачке листове Полет, Вјесник, Данас и Старт. У фебруару 1991. је прешао у Београд и почео да пише за дневни лист Политика. Осим тога, писао је и за листове Политика експрес, НИН, Вечерње новости, Катимерини, Diamond weekly и Securitarian. Написао је десет књига и аутор је десетак телевизијских серијала.

Извештавао је из ратова у Авганистану, Бејруту, Чеченији, Заиру, Либану, из ирачко-иранског сукоба, током операције Пустињска олуја, за време рата у Босни и Херцеговини, Словенији, Косову, Либији итд.

Интервјуисао два врховна команданта НАТО-а, три маршала СССР, шефове КГБ-а, КХАД-а, педесетак министара одбране и начелника генералштаба светских армија, између осталог начелнике генералштаба руске, кинеске и јапанске армије. Једини југословенски новинар који је пловио у атомској подморници, америчкој „Таутог“, летео у авиону Ф-14, био на носачу авиона „Џон Ф. Кенеди“ и летео у Мигу 29.

Аутор је десет књига и десетак великих ТВ-серијала. Војни рок служио 1977. године у Битољу у 41. пешадијској дивизији ЈНА. Одликован је Медаљом за војничке заслуге.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер