петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Преминуо Фидел Кастро
Хроника

Преминуо Фидел Кастро

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. новембар 2016.

Бивши кубански председник Фидел Кастро, револуционарни вођа који је изградио комунистичку државу на прагу САД и 50 година пркосио америчким напорима у циљу његовог свргавања, преминуо је у петак увече у 90. години, јавила је кубанска државна телевизија.

Председник Кубе Раул Кастро саопштио је нешто после поноћи дрхватим гласом на националној телевизији да је његов старији брат преминуо у петак у 22.29 сати, а саопштење је завршио узвикујући револуционарни слоган: "Ка победи, увек!".

Раул Кастро, који је преузео власт након што је његов старији брат Фидел хоспитализован 2006, рекао је да ће остаци револуционалног лидера бити кремирани у суботу рано ујутро, "у складу са његовом жељом".

Једна од водећих светских фигура у другој половини 20. века, Фидел Кастро је имао изузетно велики утицај с обзиром на величину његове мале карипске острвске земље, наводи АФП.

Француска агенција истиче да је један од светских лидера који је најдуже остао на власти, и једна од најнеобичнијих личности у модерној историји, пркосио узастопним америчким администрацијама и покушајима убиства.

Он је срушио опозицију на Куби и водио комунистичку карипску земљу кроз хладни рат, пре него што се повукао 2006. године када је скоро преминуо од цревних проблема, али је доживео историјску обнову дипломатских веза са Вашингтоном прошле године.

Преживео америчке ембарго и десетине покушаја убистава

Фидел Кастро, који је преживео амерички трговински ембарго, али и десетине, а можда и стотине покушаја убистава, преминуо је осам година након ссто су га здравствени проблеми приморали да формално преда власт Раулу, наводи АП.

После робије под мандатом диктатора Фулхенсија Батисте, егзила у Мексику и катастрофалног почетка своје побуне, он је тријумфално ушао у Хавану у јануару 1959. године и, у 32. години, постао најмлађи лидер у Латинској Америци.

Деценијама је служио као инспирација и извор подршке револуционарима од Латинске Америке до Африке.

"Социјализам или смрт" остао је Кастров слоган иако је демократија у западном стилу освојила свет, а други комунистички режими у Кини и Вијетнаму прихватили комунизам, оставивши Кубу са 11 милиона становника као економски ослабљену "марксистичку необичност", истиче америчка агенција.

И АП подсећа да је Фидел Кастро ипак доживео преговоре Раула Кастра с америчким председником Бараком Обамом у децембру 2014. о отварању Кубе према САД, када су Вашингтон и Хавана саопштили да ће учинити кораке како би обновили дипломатске односе, први пут откако су прекинути 1961.

Обазриво је тада "благосиљао" историјски споразум са дугогодишњим непријатељем у писму које је објавио после једномесечног ћутања.

Ројтерс наводи да је брадати лидер дошао на власт после револуције 1959. и 49 година владао Кубом с мешавином харизме и гвоздене воље, изградивши једнопартијску државу и поставши централна фигура током хладног рата.

Преобразивши Кубу од "игралишта за богате Американце" у симбол отпора Вашингтону, Фидел Кастро је на власти надживео девет америчких председника.

Његова смрт ће тешко изазвати кризу с обзиром на то да је Раул Кастро чврсто на власти, али ипак, одлазак човека кога је већина Кубанаца звала "Ел Команданте" или само "Фидел", оставља велику празнину у земљи којом је толико дуго владао и, уз то, наглашава смену генерација у кубанском комунистичком руководству, закључује британска агенција.  

Фидел Кастро је владао Кубом готово пола века. Бивши револуционар, био је главни секретар Комунистичке партије, председник и премијер Кубе.

Човек који је дао Кубу народу

Његове присталице га сматрају човеком који је дао Кубу народу, а његови противници га оптужују да је сузбио опозицију у земљи.

Герилац у зеленој униформи покренуо је економску и социјалну револуцију. У креирању прве комунистичке администрације на западној хемисфери, помогао му је Ернесто Че Гевара, још једна икона кубанске револуције.

"Почео сам револуцију са 82 људи. Ако бих морао поново кроз то да пролазим, урадио бих то са 10 или 15 људи и апсолутном вером. Није битно колико си мали ако имаш чврсту веру и план акције", говорио је Кастро.

Његов антиамерички став учинио га је метом више десетина покушаја атентата од стране Вашингтона. Најчувенији међу њима је покушај инвазије на Залив свиња 1961.

"Револуција није кревет од ружа. Револуција је борба између будућности и прошлости", рекао је тада Кастро.

(РТС-Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер