Početna strana > Hronika > Preminuo Borislav Milošević, brat Slobodana Miloševića
Hronika

Preminuo Borislav Milošević, brat Slobodana Miloševića

PDF Štampa El. pošta
utorak, 29. januar 2013.

Borislav Milošević, brat bivšeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića, noćas je preminuo na KBC Dedinje, potvrđeno je "Blicu" u SPS.

Milošević je pre nekoliko meseci u kritičnom stanju iz Crne Gore prebačen u Beograd na Institut za kardiovaskularne bolesti "Dedinje". Hospitalizovan je zbog popuštanja srca i lekari su mislili da neće preživeti.

Da je Borislav Milošević preminuo "Blicu" je potvrdio i Branko Ružić, predsednik Izvršnog odbora SPS.

Vest je potvrdio Institut zemalja Zajednice nezavisnih država u Moskvi.

"Noćas u dva sata posle duge i teške bolesti u Beogradu je preminuo Borislav Milošević", navodi se u saopštenju Instituta.

Rođen je 1934. godine u Nikšiću, odakle su se otac Svetozar i majka Stanislava preselili početkom Drugog svetskog rata u Požarevac, gde su 1941. dobili i sina Slobodana. Na početku političke karijere Borislav Milošević je bio aktivan u međunarodnom sektoru Centralnog komiteta SKJ, a sedamdesetih godina je počeo diplomatsku službu u Rusiji, kao crnogorski kadar.

Bio je prevodilac Josipu Brozu Titu tokom osetljivih razgovora vođenih u četiri oka sa tadašnjim predsednikom Sovjetskoj Saveza Leonidom Brežnjevom. Ambasador SR Jugoslavije bio je najpre u Alžiru, a zatim od 1998. godine u Rusiji.

Posle pada Slobodana Miloševića i nakon promene vlasti 5. oktobra 2000. godine još izvesno vreme ostao je na mestu ambasadora SRJ u Moskvi. Nakon okončanja diplomatske karijere posvetio se biznisu, radeći kao savetnik za nekoliko kompanija u Moskvi.

Borislav Milošević se zalagao za amnestiju porodice svoga brata, a u njegove zasluge ubrajao je pre svega Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti UN i Dejtonski mirovni sporazum. Poslednji put Borislav Milošević se u medijima u Srbiji pominjao juna prošle godine nakon promene vlasti u Srbiji, kada je, kako se navodi, izjavio da bi "novi predsednik Srbije Tomislav Nikolić mogao da amnestira Mirjanu Marković i Marka Miloševića.

Brat Slobodana Miloševića rekao je tada za magazin "Geopoetika" da bi bilo pravedno da supruga i sin bivšeg predsednika Srbije budu amnestirani, što bi im omogućilo da se vrate u zemlju. Nekadašnji ambasador SR Jugoslavije u Moskvi Borislav Milošević u više navrata je isticao da je saglasan sa "pojedinim mišljenjima" prema kojima je "porodica Slobodana Miloševića izložena političkom progonu i osveti".

On je slučaj porodice bivšeg predsednika Srbije stavljao i u kontekst srpsko-ruskih odnosa u smislu prevage "antiruske komponente" u tim odnosima ili jednostavno politike koja se protivi srpsko-ruskoj saradnji, citirajući pri tome geslo: "mi ih tražimo kao prestupnike, a Rusi im daju utočište".

Kad je reč o amnestiji koju je pominjao za Mirjanu Marković i Marka Miloševića, a zbog više krivičnih postupaka koji se protiv njih vode u Srbiji, Borislav Milošević je isticao da predsednik Nikolić time ne bi narušio interese zemlje.

"Naprotiv, to bi bilo pravedno. Možda se to ne bi svidelo uticajnom spoljnom faktoru. Taj faktor hoće permanentnu satanizaciju Slobodana Miloševića", izjavio je Borislav Milošević za "Geopoetiku".

Istina, on je rekao i da "Slobodana ne treba idealizovati", ocenio je da je činio greške, ali izrazio i uverenje da su "motivi koji su ga pokretali bili interesi Srbije i srpskog naroda". Među zasluge Slobodana Miloševića, njegov brat Borislav ubrojao je dva dokumenta na kojima, kako je rekao, i danas počiva srpska politika odbrane vitalnih srpskih interesa, a to su Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti UN iz 1999. godine i Dejtonsko-pariski mirovni sporazum.

(Blic-Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner