уторак, 02. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Преминуо Борислав Милошевић, брат Слободана Милошевића
Хроника

Преминуо Борислав Милошевић, брат Слободана Милошевића

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. јануар 2013.

Борислав Милошевић, брат бившег председника Србије Слободана Милошевића, ноћас је преминуо на КБЦ Дедиње, потврђено је "Блицу" у СПС.

Милошевић је пре неколико месеци у критичном стању из Црне Горе пребачен у Београд на Институт за кардиоваскуларне болести "Дедиње". Хоспитализован је због попуштања срца и лекари су мислили да неће преживети.

Да је Борислав Милошевић преминуо "Блицу" је потврдио и Бранко Ружић, председник Извршног одбора СПС.

Вест је потврдио Институт земаља Заједнице независних држава у Москви.

"Ноћас у два сата после дуге и тешке болести у Београду је преминуо Борислав Милошевић", наводи се у саопштењу Института.

Рођен је 1934. године у Никшићу, одакле су се отац Светозар и мајка Станислава преселили почетком Другог светског рата у Пожаревац, где су 1941. добили и сина Слободана. На почетку политичке каријере Борислав Милошевић је био активан у међународном сектору Централног комитета СКЈ, а седамдесетих година је почео дипломатску службу у Русији, као црногорски кадар.

Био је преводилац Јосипу Брозу Титу током осетљивих разговора вођених у четири ока са тадашњим председником Совјетској Савеза Леонидом Брежњевом. Амбасадор СР Југославије био је најпре у Алжиру, а затим од 1998. године у Русији.

После пада Слободана Милошевића и након промене власти 5. октобра 2000. године још извесно време остао је на месту амбасадора СРЈ у Москви. Након окончања дипломатске каријере посветио се бизнису, радећи као саветник за неколико компанија у Москви.

Борислав Милошевић се залагао за амнестију породице свога брата, а у његове заслуге убрајао је пре свега Резолуцију 1244 Савета безбедности УН и Дејтонски мировни споразум. Последњи пут Борислав Милошевић се у медијима у Србији помињао јуна прошле године након промене власти у Србији, када је, како се наводи, изјавио да би "нови председник Србије Томислав Николић могао да амнестира Мирјану Марковић и Марка Милошевића.

Брат Слободана Милошевића рекао је тада за магазин "Геопоетика" да би било праведно да супруга и син бившег председника Србије буду амнестирани, што би им омогућило да се врате у земљу. Некадашњи амбасадор СР Југославије у Москви Борислав Милошевић у више наврата је истицао да је сагласан са "појединим мишљењима" према којима је "породица Слободана Милошевића изложена политичком прогону и освети".

Он је случај породице бившег председника Србије стављао и у контекст српско-руских односа у смислу преваге "антируске компоненте" у тим односима или једноставно политике која се противи српско-руској сарадњи, цитирајући при томе гесло: "ми их тражимо као преступнике, а Руси им дају уточиште".

Кад је реч о амнестији коју је помињао за Мирјану Марковић и Марка Милошевића, а због више кривичних поступака који се против њих воде у Србији, Борислав Милошевић је истицао да председник Николић тиме не би нарушио интересе земље.

"Напротив, то би било праведно. Можда се то не би свидело утицајном спољном фактору. Тај фактор хоће перманентну сатанизацију Слободана Милошевића", изјавио је Борислав Милошевић за "Геопоетику".

Истина, он је рекао и да "Слободана не треба идеализовати", оценио је да је чинио грешке, али изразио и уверење да су "мотиви који су га покретали били интереси Србије и српског народа". Међу заслуге Слободана Милошевића, његов брат Борислав убројао је два документа на којима, како је рекао, и данас почива српска политика одбране виталних српских интереса, а то су Резолуцију 1244 Савета безбедности УН из 1999. године и Дејтонско-париски мировни споразум.

(Блиц-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер