петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Преминула Верица Бараћ, председница Савета за борбу против корупције
Хроника

Преминула Верица Бараћ, председница Савета за борбу против корупције

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. март 2012.

БЕОГРАД - У Београду је после дуже и тешке болести преминула председница Савета за борбу против корупције Верица Бараћ која ће, по оцени њених сарадника и јавности, остати упамћена по бескомпромисној борби против корупције у Србији.

Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић упутио је телеграм саучешћа породици поводом смрти председнице Савета за борбу против корупције Верице Бараћ.

"У име Владе Републике Србије и у своје лично име примите изразе најискренијег саучешћа", наводи се у телеграму премијера Цветковића.

Градоначелник Београда Драган Ђилас је у телеграму саучешћа поводом смрти Верице Бараћ оценио да је Србија остала без храбре и бескомпромисне жене.

"Председница Савета за борбу против корупције остаће упамћена као један од највећих бораца у Србији против корупције и служиће за пример свим будућим генерацијама. Иако се нисмо увек слагали, велико хвала Верици Бараћ за све што је учинила за ово друштво и за оно што је хтела да учини", наводи Ђилас у у телеграму.

Заштитник грађана Саша Јанковић истиче да је Верица Бараћ својом упорношћу, храброшћу и вером у снагу истине оличавала борбу против корупције у Србији.

"Чињеница да је своје последње дане провела без новца, да се елементарно бори са болешћу, трагичан је доказ да је живела онако како је причала и поразна истина нашег друштва и институција“, наводи се у саопштењу заштитника грађана.

Председник Одбора Агенције за борбу против корупције Зоран Стојиљковић истакао је да смрт Верице Бараћ представља велики губитак за цивилни сектор у Србији, поготово за људе који се баве антикоруптивним стратегијама и борбом против "готово ендемски раширене корупције".

По његовим речима, улога Верице Бараћ била је пресудна за покретање кључних случајева корупције и проблематичних приватизација у Србији: "Мислим да чак и они који су имали извесне резерве према њеној енергичности и спремности да често уђе у клинч, морају рећи да би без њене енергије и посвећености неке ствари на простору борбе против стратегије тешко биле померене."

Председник првог сазива Савета за борбу против корупције Слободан Бељански истакао је да је Верица Бараћ веома зашлужна за рад тог Савета, као и за борбу против корупције уопште.

"Она је показала изузетну храброст и обученост за ову врсту активности, које су иначе, код нас у кризи. Сматрам да ће Верица Бараћ остати упамћена по, истина, усамљеним, а захваљујући опструкцијама и неуспешним акцијама у борби против корупције", рекао је Слободан Бељански.

Председник Транспарентности Србија Владимир Гоати сматра да је морални ауторитет Верице Бараћ далеко надрастао мале ингеренције Савета за борбу против корупције.

Гоати је подсетио да су разне власти по правилу игнорисале иницијативе и сугестије које је давао Савет и оценио да је са становишта учинка, то можда била борба против ветрењача: "Али верујем да је заслугом Верице Бараћ остало нешто, неко семе, неке смернице које говоре како се треба борити за транспарентно и демократско друштво. Надам се да ће је у томе следити и оне институције и људи који имају неупоредиво више овлашћења него што их је Верица Бараћ имала."

Бараћ је рођена 14. јула 1955. у Мрчајевцима код Чачка, дипломирала је на Правном факултету 1980, две године касније запослила се у ПКБ-у у Београду, а деведесетих година се вратила у Чачак где је радила у Општинском одељењу за урбанизам и грађевинарство. Од 1997. до 2001. била је јавни правобранилац општине Чачак, а идуће године је отишла у инвалидску пензију.

За члана Савета за борбу против корупције именована је маја 2003, а до тада је била председник Грађанског парламента Србије.

Приредила је књигу "Правац промена", као и зборнике извештаја и иницијатива Савета за борбу против корупције "Корупција, власт и држава".

Бараћ је 2010. године добила награду "Освајање слободе" Фонда Маја Маршићевић-Тасић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер