петак, 08. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председник Немачке Јоаким Гаук: Немачка треба да размотри могућност плаћања ратне репарације Грчкој
Хроника

Председник Немачке Јоаким Гаук: Немачка треба да размотри могућност плаћања ратне репарације Грчкој

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. мај 2015.

Берлин -- Председник Немачке Јоаким Гаук подржао је захтев Атине за одштетом због нацистичке окупације Грчке у Другом светском рату.

Гаук који има малу власт у држави, рекао је у интервјуу који ће данас објавити "Зидојче цајтунг", да Немачка треба да размотри историјску одговорност према Грчкој, пренео је Ројтерс.

"Ми нисмо једини народ који живи ових дана и у ово доба, већ смо и потомци оних који су иза себе оставили траг деструкције у Европи за време Другог светског рата - између осталог и у Грчкој, а срамотно је да смо о томе јако дуго знали врло мало. Права је ствар да једна историјски свесна земља као што је наша, размотри могућности за репарацијом", рекао је Гаук.

Заменик грчког министра финансија Димитрис Мардас изјавио је прошлог месеца пред комитетом грчког парламента да Немачка дугује Грчкој готово 279 милијарди евра одштете за нацистичку окупацију земље.

Власти у Берлину тврде да је Немачка већ решила проблем одштете Грчкој, склапањем уговора о репарацији са Немачком из 1960. године.

Грчки премијер Алексис Ципрас рекао је раније да поменути уговор 1960. године није покрио главне захтеве Грчке, укључујући надокнаду за уништену инфраструктуру, ратне злочине и враћање принудног зајма који су нацисти узели од окупиране Грчке, а никада га нису вратили.

Посебно питање је зајам од 476 милиона марака који је изнуђен од Банке Грчке 1942. године, а који су нацисти користили за финансирање војне кампање у северној Африци.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер