недеља, 05. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Председник и чланови Савета гувернера поднели оставке
Хроника

Председник и чланови Савета гувернера поднели оставке

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. август 2012.

БЕОГРАД - Председник Савета гувернера Народне банке Србије Бошко Живковић и чланови савета Зорица Младеновић и Милојко Арсић обавестили су председника Скупштине Србије Небојшу Стефановића, да подносе неопозиву оставку на своје функције, саопштила је данас централна банка.

Како је наведено у образложењу, изменама и допунама Закона о НБС, које је скупштина усвојила 4. августа, Народна банка је, функционално и персонално, постала зависна од већине у парламенту, односно од Владе Србије.

„Усвојеним изменама и допунама закона грубо су прекршени основни међународно општеприхваћени принципи самосталности и независности централне банке од владе и појединачних интересних група”.

„Оцењујемо да ће усвајање закона у кратком року изазвати погоршање положаја Републике Србије на међународном финансијском тржишту, смањивањем њеног кредитног рејтинга и повећањем трошкова задуживања државе, предузећа и грађана”.

„Усвајање овог закона ће вероватно отежати сарадњу са ММФ и успорити процес европских интеграција Србије”, наведено је у тексту оставке.

„Очекивана последица тога је смањење прилива, па чак и одлива капитала из Србије, што у условима високог дефицита у текућем платном билансу може у релативно кратком периоду да доведе до платнобилансне кризе и краха курса динара”.

„Измене закона о НБС стварају системске могућности за злоупотребу монетарне политике од стране Владе, што би за последицу могло да има трошење девизних резерви и значајно повећање инфлације”.

Изменама и допунама закона о НБС битно је промењена функција Савета гувернера НБС тако што је надзорна функција савета формално пренета на скупштину, а суштински на Владу Србије.

„При таквим законским решењима Савет је, фактички, постао излишан орган. Решења која су уведена изменама и допунама закона о НБС нису сагласна са нашим уверењима и знањима о функционисању централних банака”.

„Због тога подносимо неопозиве оставке на чланство у Савету гувернера Народне банке Србије”, наведено је у тексту оставке.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер