субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Правда: Могућа подела Македоније на бугарски и косовски део
Хроника

Правда: Могућа подела Македоније на бугарски и косовски део

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. март 2011.

Није искључено да Македонија ускоро постане следећа арена словенско-албанског сукоба, пише руски дневник "Правда". Према речима руског балканолога могуће је да ће Македонија бити подељена између Бугарске и Косова.

Руски историчар балканиста Владимир Путјанин рекао је да није искључено да у будућности територија Македоније буде подељена између Бугарске и самопроглашене државе Косово, а Македонци постану национална мањина у овим земљама, преносе бугарски медији.

''Важну улогу у очувању независности могла би да одигра Србија, али јој сложена економска и политичка ситуација не дозвољава да буде фактор стабилности на Балкану", сматра Путјанин.

Руски експерт је рекао да Македонија наставља борбу за независност и суверенитет и сада, иако је изашла из Југославије пре 20 година.

"То што Грчка неће да призна назив Македонија и међунационална нетрпељивост стављају под знак питања постојање ове државе. Све то дозвољава да се говори о вештачком карактеру те балканске државе, формиране после Другог светског рата као бивша југословенска република", изјавио је Путјанин.

Током 2001. године потписан је Охридски споразум на основу којег је у областима у којима живи више од 20 одсто албанског становништва њихов језик добио статус званичног. Албански политичари ушли су у Владу Македоније и, фактички, радило се о федерализацији Македоније.

То међутим, није умирило албанске националисте. Наставили су са притисцима на локалну власт и 2005. године добили су право да истакну албанску заставу тамо где су Албанци у већини. Неки албански политичари истичу да албанске области у Македонији треба да се припоје Косову и Метохији, а затим, евентуално и Албанији.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер