четвртак, 18. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > После 15 година од признања независности Косова Чешка први пут шаље амбасадора у Приштину, што су до сада блокирала два претходна председника Чешке Клаус и Земан
Хроника

После 15 година од признања независности Косова Чешка први пут шаље амбасадора у Приштину, што су до сада блокирала два претходна председника Чешке Клаус и Земан

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. јул 2023.

После 15 година од признања независности Косова Чешка први пут шаље амбасадора у Приштину, што су до сада блокирала два претходна председника Чешке Вацлав Клаус и Милош Земан.

Председник Чешке Петр Павел именовао је на предлог Владе 26 нових амбасадора Чешке у свету, медју њима и на Косову, Бохумила Мазанека, саопштило је чешко Министарство спољних послова.

Мазанек спада у чешке дипломате од каријере са дипломом Државног института за медјународне односе у Москви, а до сада је био амбасадор Чешке у Литванији, отправник послова на Тајланду и генерални конзул у Шангају у Кини и Катовицама у Пољској.

„Министарство дугорочно заговара да дипломатски односи са Косовом буду на највишем нивоу јер је потребно да се исправи апсурдна ствар да Чешка признаје независност Косова, има у земљи амбасаду али у њој нема амбасадора“, казао је раније портпарол чешког Министарства спољних послова Данијел Дрејк.

Парадокс је и то што је као представник Европске уније у Приштини чешки дипломата Томаш Шуњог.

Чешка је до сада у Приштини имала у амбасади само отправника послова, јер су и Вацлав Клаус и Милош Земан били жестоки противници одлуке владе тадашњег премијера Мирека Тополанека у мају 2008. године да се упркос оштрим протестима опозиције и поделама и у самој владајућој коалицији десног центра призна једнострано проглашена независност Косова.

„Волим Србију и Србе, не волим Косово. Земља на чијем челу су ратни злочинци не спада у заједницу демократских држава“, казао је тадашњи председник Чешке Земан током посете Београду 2019. године.

Вацлав Клаус је признање много пута критиковао али је такође казао да због тога неће да иде на барикаде, док је Земан пробудио наде у Србији да би Чешка могла да повуче признање Косова, иако је било јасно да је то унапред пропао покушај јер су против тога биле и влада, тада премијера Андреја Бабиша али и већина опозиција.

Обојица, и Клаус и Земан, су доследно блокирали сваки покушај да се у амбасаду у Приштини пошаље амбасадор уместо отправника послова за чије постављање није потребна сагласност шефа државе, а амбасадора је сада именовао тек њихов наследник на челу Чешке Петр Павел.

(Бета)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер