уторак, 02. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > После 10 година САД поново шаљу на Косово активну војну јединицу
Хроника

После 10 година САД поново шаљу на Косово активну војну јединицу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. март 2013.

Американци, први пут после 10 година, шаљу на Косово активну војну јединицу, док су се од 2003. године у саставу Кфора налазили амерички резервисти и припадници Националне гарде.

На пролеће, 525. Борбено-извиђачка бригада из Форт Брега у Северној Каролини замениће војнике из Националне гарде Јужне Каролине у саставу Кфора.

Војници из Јужне Каролине су на Косову од септембра 2012. године, према званичном распореду мисија има траје девет месеци, тако да се нова, 17. ротација америчких снага у оквиру Кфора може очекивати крајем маја или почетком јуна.

Како наводе амерички медији и војска, на Косово ће бити упућен штаб бригаде и јединица 38. Коњичког (оклопног) пука, односно неколико стотина војника.

Са њима ће заједно деловати и јединица ваздухпловаца из Националне гарде државе Јута, као и медицински тим.

Та америчка војна јединица је по специјалности војно-обавештајна и два батаљона са обавештајцима се већ налазе у Авганистану. На амблему јединице налази се и ознака"ваздушнодесантни", што значи да су војници прошли и падобранску обуку.

Америчка 525. Бригада биће уједно команда борбене групе Исток међународних снага на Косову. Војници који долазе на Косово прво су почели да се припремају за одлазкак у Авганистан, а онда им је задатак промењен.

У јуну 1999. године, Американци су на Косово послали најелитније снаге, укључујући маринце и ваздухопловно-десантне јединице, али су те снаге временом заменили припадници Националне гарде. 

Досадашњи командант ове јединице пуковник Ксавијер Брансон рекао је за локални лист Феј обзервер да ће промена задатка са одласка у Авганистан на Косово умногоме утицати на начин размишљања војника и припрему за мисију – јер их сада не очекује честа оружана борба као што се очекује у Авганистану – већ мирна средина где су борбена дејства незамислива.

"Надам се да ће моји војници, у сарадњи са локалним властима, помоћи да се побољша слобода кретања између етничких енклава на Косову. Надам се да ћемо омогућити да буде сигурно и безбедно и да људи да могу слободно да иду тамо где хоће", рекао је Брансон.

Како се најављује, Американци ће своје задатке извршавати у сарадњи са војницима из Јерменије, Марока, Немачке, Пољске, Турске и Украјине. 

Припадници Националне гарде Јужне Каролине помогли су војницима који долазе на Косово да боље схвате шта их чека на терену.

Организован је и посебан академски програм за војнике, како би успело да упознају за њих веома компликовану и непознату историју народа који живе у јужној српској покрајини, као и културу и менталитет локалног становништва.

Војници су, такође, прошли обуку за контролу масе и сузбијање нереда.

Организован је и симулирани интервју за посао у једној локалној ватрогасној станици, како би војници научили да помажу локалној заједници и буду, како кажу, официри за везу, ментори и тренери у локалној заједници.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер