субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посланик Бундестага Јосип Јуратовић: Србија је преузела штафету зла од фашистичке Немачке. Србија треба да се суочи са својом прошлошћу
Хроника

Посланик Бундестага Јосип Јуратовић: Србија је преузела штафету зла од фашистичке Немачке. Србија треба да се суочи са својом прошлошћу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. март 2023.

 Посланик немачког Бундестага Јосип Јуратовић, говорећи о преговорима Београда и Приштине, каже да је у причи "немачко-немачки" споразум из 1972. и да постоји могућност где није кључно да се сада тражи да се мења Устав.

Јуратовић поручује да је јако битно да дође до договора и да регион „коначно може да се стабилзује на путу у Европску унију.

„То је битно за Србију и за Косово, желимо да регија буде стабилна. Мислим да је то добар предлог и да би га требало прихватити и направити јасну агенду како да се имплементира“, сматра Јуратовић.

Уколико не дође до прихватања споразума, Јуратовић сматра да клима за даљи развој на економском плану и међународној сарадњи неће бити повољна.

„Економија иде тамо где има сигурност за профит, а сигурност треба и функционалан систем, демократско уређење, па исто тако мора бити повезан у структуре, како у регији тако и по питању тржишта. У земљу у којој је ризик за успех 50-50 нећу ићи. Она земља где ми је могућност успеха и сносим ризик пет до 10 одсто та ми је повољнија. У том случају је Вучић у праву да ће се то одразити на даљи развој Србије и по еконмском а даље и по осталим питањима битним за будућност Србије“, рекао је посланик Бундестага.

На питање да ли Берлин има разумевање за Србију, Јуратовић каже да се „барем очекује неки корак напред“.

„Свесни смо чињенице да обе стране имају проблем са уставом, како имплементирати договор. На неки начин је то решено, у причи је „немачко-немачки“ споразум из 1972. Постоји могућност где није кључно да се сада тражи да се мења устав. Тај цео процес се не ради да би се ту нека политичка обећања испуњавала, него се пре свега ради за људе који су жељни мира и стабилности, који желе нормално да путују. Да се концентришемо на оно што су потребе људи а не политичке амбиције“, рекао је.

Да ли се споразум две Немачке може применти? Јуратовић каже да тамо где има политичке воље има и пута.

„Не ради се о два народа, имамо у регији више народа. Цела регија жели у ЕУ. И ЕУ се састоји од више народа, али имамо заједничку демократску платформу, споразум, сви смо грађани ЕУ и управо то желим за регију. То мора бити циљ“, сматра.

„Србија је нажалост преузела штафету зла од Немачке“, рекао је недавно Јуратовић за ДW.

„Кад говорим о штафети зла мислим на фашистичку Немачку. Гледајте само филмове, клутуру. Где је та Србија? Али узимо сада какву слику даје Србија према ван. Ја имам много пријатеља у Србији, та слика није добра, када гледате филмове некада су фашистички Немци били криминалци у филмовима, сада гледам филмове, ту је реч о кирминалцима Србима. Треба Србија да се суочи са својом прошлошћу, да прихвати чињеницу да је највећу штету нанео Милошевић и да се та политика и даље провлачи. Желим да кажем својим пријатељима више Ђинђића, мање Милошевића. За бољу будућност Србије треба више Ђинђића. Верујем да вам је поређење засметало, можда је преслободно, али је добронамерно“, наводи Јуратовић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер