Početna strana > Hronika > Poslanička pitanja u Skupštini: Đorđe Vukadinović - Kako je moguće da nema nikakvog napretka u istrazi ubistva Olivera Ivanovića, kada je taj prostor načičkan kamerama i agenturama sa svih strana; Vojislav Šešelj - Ko treba da leti iz Vlade
Hronika

Poslanička pitanja u Skupštini: Đorđe Vukadinović - Kako je moguće da nema nikakvog napretka u istrazi ubistva Olivera Ivanovića, kada je taj prostor načičkan kamerama i agenturama sa svih strana; Vojislav Šešelj - Ko treba da leti iz Vlade

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 03. maj 2018.

 Rekonstrukcija Vlade, istraga ubistva Olivera Ivanovića, sloboda medija bile su neke od tema o kojima su poslanici u Skupštini postavljali pitanja.

Đorđe Vukadinović iz poslaničke grupe "Pokret za spas Srbije - Nova Srbija" od ministarstva pravde i policije tražio je informacije o ubistvu Olivera Ivanovića.

- Moje prvo pitanje ide na adresu ministarstva pravde i MUP-a i odnosi se na pitanje istrage o ubistvu Olivera Ivanovića. To su dve adrese od kojih očekujem odgovor. Veoma je nezadovoljavajuće i jako zabrinjavajuće sve ono što se moglo ovih dana pročitati iz sredstava javnih informisanja, a što je dolazilo od strane ministra Nebojše Stefanovića koji kaže da „nema nikakvog pomaka“ u istrazi ubistva i da nemamo „nikakve informacije“.

Vukadinović je rekao da se nada da ima bar nekih pomaka u istrazi ubistva Olivera Ivanovića, s obzirom na to da je od ubistva prošlo sto dana, a uskoro će biti gotovo četiri meseca od njegovog mučnog ubistva, a istraga „tapka u mestu“.

- Znam da će neko reći da je to posledica toga što naše bezbednosne službe nemaju uvid ni kontrolu nad onim što se dešava na teritoriji Kosova i Metohije, uključujući i severni deo, ali to ne može biti opravdanje niti alibi, jer je to upravo to neka vrsta optužbe na račun aktuelne, pa i jednim delom i prethodne vlasti. Pre svega aktuelne vlasti koja je svojim potezima, potpisivanjem Briselskog sporazuma, dovela do toga da naši istražni organi, naše bezbednosne snage, nemaju saznanja (navodno ih nemaju) niti informacije o onome šta se dešava na Kosovu i Metohiji, a naročito na severu. Znamo da doskora nije bilo tako. – rekao je Vukadinović. 

On je kazao da veruje da je prostor na kome je ubijen Ivanović prekrivene kamerama i raznim agenturama stranim, srpskim i albanskim i da "tu ni ptica ne može da proleti bez saznanja bar nekih od tih struktura".

- Ta izjava da „Srbija nema saznanja“ ili „nadležni organi nemaju saznanja“ je neka vrsta samooptužbe i indirektnog priznanja da su potezi, mere i sporazumi koji su potpisivani u vezi sa KiM poslednjih godina bili pogrešni i kontraproduktivni. Dakle, tražim informaciju od ova dva ministarstva – uputio je pitanje Vukadinović.

Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Vukadinović je pitao kako tumače pad Srbije na listi Reportera bez granica, kada je u pitanju sloboda medija.

„Moje drugo pitanje ide na adresu Ministarstva kulture i informisanja, pošto je danas dan slobode medija. Poznato je da je na relevantnoj, referentnoj listi „Reportera bez granica“ Srbija prošle godine zabeležila pad od deset mesta po pitanju slobode medija. Znam da će neko reći da su ti spiskovi voluntaristički i da se često politika meša u sastavljanje tih lista, ali budimo pošteni, ako se ova vlast hvali (a hvalila se) „napretkom“ na toj listi, kao i na nekim drugim međunarodnim listama kada je beležila neke rezultate, onda ne može kada pada na toj istoj listi reći „ma to je politika“, „ma to su oni onako to voluntaristički otcepili“. Ja bih voleo da čujem objašnjenje od nadležnog Ministarstva kulture i informisanja, kako oni tumače taj drastičan pad na toj listi?“, upitao je Vukadinović.

 O Kosovu govorio je i šef poslaničke grupe Dveri Boško Obradović koji je pitao sve ministre u Vladi Srbije da li će da sede u vladi koja će potpisati pravno obavezujući sporazum sa Kosovom koji će omogućiti ulazak Kosova u Ujedinjene nacije. 

Predsednicu parlamenta Maju Gojković je pitao kada će tema Kosova i Metohije biti na sednici Skupštine Srbije. 

Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj pitao je premijerku zašto još nije pokrenula rekontrukciju Vlade Srbije i ocenio da iz Vlade "hitno moraju da lete" ministri Dušan Vujović, Zlatibor Lončar i Zorana Mihajlović. 

On je kazao da Vujović ima "neke privatne firme u Ukrajini" i da zloupotrebljava svoju funkciju da bi te svoje poslove razvijao, a što je najgore stupio je u "najbližu saradnju sa političkim sledbenicima, ideološkim naslednicima SS divizeije Galicije, dakle sa ukrajinskim nacistima". 

"Ministar mora pod hitno biti smenjen, da celi svet zna da s tim njegovim privatnim poslovima Vlada Srbije i država Srbija u celini nemaju ništa", kazao je Šešelj. 

On je rekao da Lončar mora biti smenjen jer ima "uigrane ekipe koje kontrolišu javne nabavke", a za Mihajlovićevu je rekao da je "doušnik" američke i engleske ambasade i da "agituje kod svojih sponzora" da bude dovedena na mesto premijera. 

Šef poslaničke grupe Demokratske stranke (DS) Goran Ćirić pitao je Gojkovićevu zašto još nisu dobili snimke kamera iz skupštinske sale kako bi se utvrdilo ko je pretio i ispisao preteće poruke poslanici DS Aleksandri Jerkov. 

On je pitao i zbog čega se proizvodi nasilje u Paraćinu i pokušava sprečavanje održavanja lokalne skupštine i donošenje važnih odluka. 

Ljupka Mihajlovski iz poslaničkog kluba "Slobodni poslanici" pitala je premijerku Ana Brnabić da li su zakoni koje Vlada šalje u parlament loši, s obzirom da vladajuća većina da bi ih poboljšala, podnosi stotine amandmana. 

Ona je ukazala da su ti amandmani "besmisleni" kao i mnogi amandmani opozicionih poslanika, te upitala predsednicu Skupštine Srbije Maju Gojković kada će biti izmenjen Poslovnik o radu, kako bi efikasno i bez opstrukcije mogli da rade posao za koji su ih građani izabrali na izborima. 

Samostalna poslanica Aleksandra Čabraja pitala je da li će biti povučena zbirna lista kandiata za članove Nacionalnog saveta za kluturu s obzirom da su dvojica kako je navela nelegitimno i mimo zakona predloženi. 

Poslanici su posle toga počeli raspravu o amandmanima na Predlog zakona o vojnom obrazovanju, a za sada najviše polemike ima zbog toga što je vladajuća većina ponovo podnela velik broj amandma, što će onemogućiti raspravu o preostalim tačkama i polemiku oko toga čiji su amandmani besmisleniji.

Vulin: Odlaze iz vojske, ali manje nego ranije

Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin odbacio je tvrdnje pojednih poslanika opozicije da pripadnici napuštaju Vojsku Srbije više nego ranije, ali nije hteo da precizira njihov broj. Ministar je tokom rasprave u Skupštini Srbije o amandmanima na Predlog Zakona o vojnom obrazovanju rekao da je stanje u vojsci bolje nego ranije.

"Stvari su veoma jasne. Da li je položaj u vojsci dobar? Ne. Da li je mnogo bolji nego što je bio? Da. I to je veoma jednostavno. Da li odlaze ljudi iz vojske? Da. Da li odlaze manje nego što su odlazili? Da. Da li ih je neko terao iz vojske? Ne. Bas niko", rekao je Vulin.

On je, međutim, kazao da ne može da iznse podatke o tome koliko pripadnika napušta Vojsku, jer "postoje stvari koje se ne govore u javnom (TV) prenosu".

Govoreći o platama, ministar je rekao da je "prosečan vojnik" nekada zarađivao 33.308 dinara, a danas 38.805 dinara, podoficir je imao 43.686, a danas 51.975, oficir je dobijao 63.428, a danas prima 73.712 dinara mesečno.

Povodom kritika o tome koliko je on kadar da bude ministar odbrane, Vulin je rekao da je završio "najvišu vojnu školu u ovoj zemlji - Visoke studije bezbednosti i odbrane". Vulin je kazao da je njegov zadatak kao ministra da obezbedi najveći budžet i sprovođenje politike Vlade Srbije.

(Beta-NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner