недеља, 17. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посланичка питања у Скупштини: Ђорђе Вукадиновић - Како је могуће да нема никаквог напретка у истрази убиства Оливера Ивановића, када је тај простор начичкан камерама и агентурама са свих страна; Војислав Шешељ - Ко треба да лети из Владе
Хроника

Посланичка питања у Скупштини: Ђорђе Вукадиновић - Како је могуће да нема никаквог напретка у истрази убиства Оливера Ивановића, када је тај простор начичкан камерама и агентурама са свих страна; Војислав Шешељ - Ко треба да лети из Владе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. мај 2018.

 Реконструкција Владе, истрага убиства Оливера Ивановића, слобода медија биле су неке од тема о којима су посланици у Скупштини постављали питања.

Ђорђе Вукадиновић из посланичке групе "Покрет за спас Србије - Нова Србија" од министарства правде и полиције тражио је информације о убиству Оливера Ивановића.

- Моје прво питање иде на адресу министарства правде и МУП-а и односи се на питање истраге о убиству Оливера Ивановића. То су две адресе од којих очекујем одговор. Веома је незадовољавајуће и јако забрињавајуће све оно што се могло ових дана прочитати из средстава јавних информисања, а што је долазило од стране министра Небојше Стефановића који каже да „нема никаквог помака“ у истрази убиства и да немамо „никакве информације“.

Вукадиновић је рекао да се нада да има бар неких помака у истрази убиства Оливера Ивановића, с обзиром на то да је од убиства прошло сто дана, а ускоро ће бити готово четири месеца од његовог мучног убиства, а истрага „тапка у месту“.

- Знам да ће неко рећи да је то последица тога што наше безбедносне службе немају увид ни контролу над оним што се дешава на територији Косова и Метохије, укључујући и северни део, али то не може бити оправдање нити алиби, јер је то управо то нека врста оптужбе на рачун актуелне, па и једним делом и претходне власти. Пре свега актуелне власти која је својим потезима, потписивањем Бриселског споразума, довела до тога да наши истражни органи, наше безбедносне снаге, немају сазнања (наводно их немају) нити информације о ономе шта се дешава на Косову и Метохији, а нарочито на северу. Знамо да доскора није било тако. – рекао је Вукадиновић. 

Он је казао да верује да је простор на коме је убијен Ивановић прекривене камерама и разним агентурама страним, српским и албанским и да "ту ни птица не може да пролети без сазнања бар неких од тих структура".

- Та изјава да „Србија нема сазнања“ или „надлежни органи немају сазнања“ је нека врста самооптужбе и индиректног признања да су потези, мере и споразуми који су потписивани у вези са КиМ последњих година били погрешни и контрапродуктивни. Дакле, тражим информацију од ова два министарства – упутио је питање Вукадиновић.

Министарство културе и информисања Србије, Вукадиновић је питао како тумаче пад Србије на листи Репортера без граница, када је у питању слобода медија.

„Моје друго питање иде на адресу Министарства културе и информисања, пошто је данас дан слободе медија. Познато је да је на релевантној, референтној листи „Репортера без граница“ Србија прошле године забележила пад од десет места по питању слободе медија. Знам да ће неко рећи да су ти спискови волунтаристички и да се често политика меша у састављање тих листа, али будимо поштени, ако се ова власт хвали (а хвалила се) „напретком“ на тој листи, као и на неким другим међународним листама када је бележила неке резултате, онда не може када пада на тој истој листи рећи „ма то је политика“, „ма то су они онако то волунтаристички отцепили“. Ја бих волео да чујем објашњење од надлежног Министарства културе и информисања, како они тумаче тај драстичан пад на тој листи?“, упитао је Вукадиновић.

 О Косову говорио је и шеф посланичке групе Двери Бошко Обрадовић који је питао све министре у Влади Србије да ли ће да седе у влади која ће потписати правно обавезујући споразум са Косовом који ће омогућити улазак Косова у Уједињене нације. 

Председницу парламента Мају Гојковић је питао када ће тема Косова и Метохије бити на седници Скупштине Србије. 

Шеф посланичке групе Српске радикалне странке Војислав Шешељ питао је премијерку зашто још није покренула реконтрукцију Владе Србије и оценио да из Владе "хитно морају да лете" министри Душан Вујовић, Златибор Лончар и Зорана Михајловић. 

Он је казао да Вујовић има "неке приватне фирме у Украјини" и да злоупотребљава своју функцију да би те своје послове развијао, а што је најгоре ступио је у "најближу сарадњу са политичким следбеницима, идеолошким наследницима СС дивизеије Галиције, дакле са украјинским нацистима". 

"Министар мора под хитно бити смењен, да цели свет зна да с тим његовим приватним пословима Влада Србије и држава Србија у целини немају ништа", казао је Шешељ. 

Он је рекао да Лончар мора бити смењен јер има "уигране екипе које контролишу јавне набавке", а за Михајловићеву је рекао да је "доушник" америчке и енглеске амбасаде и да "агитује код својих спонзора" да буде доведена на место премијера. 

Шеф посланичке групе Демократске странке (ДС) Горан Ћирић питао је Гојковићеву зашто још нису добили снимке камера из скупштинске сале како би се утврдило ко је претио и исписао претеће поруке посланици ДС Александри Јерков. 

Он је питао и због чега се производи насиље у Параћину и покушава спречавање одржавања локалне скупштине и доношење важних одлука. 

Љупка Михајловски из посланичког клуба "Слободни посланици" питала је премијерку Ана Брнабић да ли су закони које Влада шаље у парламент лоши, с обзиром да владајућа већина да би их побољшала, подноси стотине амандмана. 

Она је указала да су ти амандмани "бесмислени" као и многи амандмани опозиционих посланика, те упитала председницу Скупштине Србије Мају Гојковић када ће бити измењен Пословник о раду, како би ефикасно и без опструкције могли да раде посао за који су их грађани изабрали на изборима. 

Самостална посланица Александра Чабраја питала је да ли ће бити повучена збирна листа кандиата за чланове Националног савета за клутуру с обзиром да су двојица како је навела нелегитимно и мимо закона предложени. 

Посланици су после тога почели расправу о амандманима на Предлог закона о војном образовању, а за сада највише полемике има због тога што је владајућа већина поново поднела велик број амандма, што ће онемогућити расправу о преосталим тачкама и полемику око тога чији су амандмани бесмисленији.

Вулин: Одлазе из војске, али мање него раније

Министар одбране Србије Александар Вулин одбацио је тврдње поједних посланика опозиције да припадници напуштају Војску Србије више него раније, али није хтео да прецизира њихов број. Министар је током расправе у Скупштини Србије о амандманима на Предлог Закона о војном образовању рекао да је стање у војсци боље него раније.

"Ствари су веома јасне. Да ли је положај у војсци добар? Не. Да ли је много бољи него што је био? Да. И то је веома једноставно. Да ли одлазе људи из војске? Да. Да ли одлазе мање него што су одлазили? Да. Да ли их је неко терао из војске? Не. Бас нико", рекао је Вулин.

Он је, међутим, казао да не може да изнсе податке о томе колико припадника напушта Војску, јер "постоје ствари које се не говоре у јавном (ТВ) преносу".

Говорећи о платама, министар је рекао да је "просечан војник" некада зарађивао 33.308 динара, а данас 38.805 динара, подофицир је имао 43.686, а данас 51.975, официр је добијао 63.428, а данас прима 73.712 динара месечно.

Поводом критика о томе колико је он кадар да буде министар одбране, Вулин је рекао да је завршио "највишу војну школу у овој земљи - Високе студије безбедности и одбране". Вулин је казао да је његов задатак као министра да обезбеди највећи буџет и спровођење политике Владе Србије.

(Бета-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер