петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић представила програм нове Владе: Србија наставља европски пут. Наша европска будућност највише зависи од тога да ли ћемо увести санкције Русији и од питања КиМ. Иницијатива "Отворени Балкан" отворена и за Приштину
Хроника

Ана Брнабић представила програм нове Владе: Србија наставља европски пут. Наша европска будућност највише зависи од тога да ли ћемо увести санкције Русији и од питања КиМ. Иницијатива "Отворени Балкан" отворена и за Приштину

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. октобар 2022.

Мандатарка Ана Брнабић рекла је подносећи експозе пред посланицима да ће наредна влада имати много веће изазове него што смо могли да замислимо. После пандемије мислили смо да долазе бољи дани, али догодио се рат на европском континенту, свет клизи у трећи светски рат, у оваквом свету Србија мора да се позиционира и сачува стабилност, то је главни задатак, рекла је Брнабићева и додала да као што се прошла Влада бавила здравством сада мора да се бави енергентима. Каже да Србија наставља европски пут, али и тражи поштовање неселективно поштовање међународног права.

Брнабићева представила кандидате за министре

Ана Брнабић прочитала је имена кандидата за министре који би требало да се нађу у новој влади.

Ивица Дачић, заменик премијера и министар спољних послова;

Милош Вучевић, потпредседник Владе и министар одбране;

Синиша Мали, потпредседник Владе и министар финансија;

Томислав Момировић, министар унутрашње и спољне трговине;

Раде Баста, министар привреде;

Јелена Танасковић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде;

Ирена Вујовић, министар за заштиту животне средине;

Горан Весић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре;

Дубравка Негре, министар рударства и енергетике;

Маја Поповић, министар правде;

Александар Мартиновић, министар за управу и локалну самоуправу;

Томислав Жигманов, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог;

Братислав Гашић, министар унутрашњих послова;

Тања Мишчевић, министар за европске интеграције;

Бранко Ружић, министар просвете;

Јелена Беговић, министар за науку, технолошки развој и иновације;

Даница Грујичић, министар здравља;

Никола Селаковић, министар за рад, запошљавање борачка и социјална питања;

Дарја Кисић, министар за бригу о породици и демографији;

Хусеин Мемић, министар за туризам и омладину;

Зоран Гајић, министар спорта;

Маја Гојковић, министар културе;

Милан Кркобабић, министар за бригу о селу;

Михаило Јовановић министар за информисањ и телекомуникације;

Марко Благојевић, министар за јавна улагања;

Новица Тончев, министар без порфеља;

Ђорђе Милићевић, министар без портфеља;

Един Ђерлек, министар без портфеља;

"Пре било каквих договора, Бриселски споразум мора бити у потпуности имплементиран"

Ана Брнабић је поручила да су црвене линије Владе сасвим јасне и да су светиња интерес Републике Србије и пуна самосталност у одлучивању о свим питањима унутрашње и спољне политике у складу са националним интересима и принципа међународног права, као и очување виталних интереса и безбедност српског народа на Косову и Метохији.

"Уложићемо максималне напоре да сачувамо мир. Даћемо све од себе да наставимо да градимо боље повезан, економски отворен, стабилан и просперитетан регион. Наставићемо да радимо на иницијативи Отворени Балкан и надам се да ће нам се ускоро придружити и Црна Гора и БиХ. Још једном понављам да је ова иницијатива отворена и за Приштину, јер ће обезбедити дијалог о најважнијим темама за квалитет живота свих људи на овим просторима, а самим тим и за безбедност Срба на Косову и Метохији", рекла је Брнабићева.

Навела је да Београд остаје посвећен дијалогу са Приштином, али да пре било каквих договора, потпуно природно и логично, Бриселски споразум мора бити у потпуности имплементиран.

"Ми зато, с пуним правом, очекујемо од ЕУ, као потписнице Бриселског споразума, и Приштине да без даљег одлагања, јер прошло је скоро већ 10 година, обезбеде оснивање Заједнице српских општина, са свим овлашћењима из Бриселског споразума", поручила је Брнабићева.

Истакла је како је у последње две године још осам земаља Србији уручило повлачење признања једнострано проглашење независности од стране Приштине. 

"Неговаћемо специјалне и посебне везе са Републиком Српском, поштујући Дејтонски споразум, чији смо гарант и инсистирајући на све бољим односима са Босном и Херцеговином, што показујемо изградњом ауто-пута између Београда и Сарајева", навела је мандатарка за састав нове Владе.

"Настављамо европски пут, али и неселективно поштовање међународног права"

Мандатарка је нагласила да без обзира на проблеме, Србија наставља европски пут.

"Европској унији се може много тога замерити али то је један од најуспешнијих прројеката човечанства", истакла је мандатарка додајући да Србија има 65 одсто размене са земљама ЕУ.

Нагласила да да европска будућност Србије највише зависи од тога да ли ће Србија увести санкције Русији и од питања Косова и Метохије.

Говорила је о билатералним односима са многим државама света и битним посетама које су се догодиле у претходном периоду и које су допринеле јачању пријатељских односа. 

"Влада ће радити на уласку Србије у ЕУ, али ми тражимо да сви поштују наш територијални интегритет и да се принципи међународног права поштују неселективно. Остајемо земља која по овим питањима има непоколебљив став. Србија је 1999. године бомбардована и над њом је почињена агресија, над земљом која није крочила на територију друге земље", истакла је Брнабићева.

Како је рекла, 2008. године је брутално прекршена Резолуција 1244.

"Основни задатак будуће Владе да Србија задржи своју стабилност и настави раст и развој"

Основни задатак будуће Владе је, како је навела Брнабићева, да се Србија позиционира у свету који клизи у трећи светски рат и да задржи своју стабилност и настави свој раст и развој.

Додала је да ће енергетика и нова енергетска политика Републике Србије бити апсолутни приоритет нове Владе.

"Мораћемо у ово да унесемо све своје знање и енергију, да будемо храбри, да покушавамо нове ствари, да мењамо устаљен начин размишљања, усвајамо иновације, да се ослонимо на сопствене капацитете и да покажемо да и сада, у овој области, можемо да поновимо оно што смо радили у здравству у претходне две године", навела је Ана Брнабић.

Додала је да ће у наредним годинама моћи да се рачуна на нове енергетске капацитете и да се планира улагање од 12 милијарди евра у оквиру плана "Србија 2025".

Приоритети нове Владе

Мандатар Ана Брнабић рекла је да ће приоритет нове владе бити реформа правосуђа и бескомпромисна борба против организованог криминала.

Брнабићева каже да ће наредна влада имати много веће изазове него што смо могли да замислимо.

Према њеним речима, после пандемије мислили смо да долазе бољи дани, али догодио се рат на европском континенту.

"Једина спољнополитичка тема је Украјина. Свет клизи у трећи светски рат. Делује ми да су емоције надвладале разум. У оваквом свету Србија мора да се позиционира и сачува стабилност. То је главни задатак", рекла је Брнабићева и додала да као што се прошла Влада бавила здравством сада морамо да се бавимо енергентима.

 

Мандатарка Брнабић на почетку обраћања говорила о досадашњим резултатима

Мандатарка за састав нове Владе Ана Брнабић се на почетку обраћања осврнула на мандат претходне Владе на чијем је била челу и замолила за подршку за наредни мандат.

"Поштовани народни посланици, поштоване грађанке и грађани Републике Србије, данас имам огромну част да представим предлог програма Владе Републике Србије за наредни мандат и замолим за подршку како бисмо Србију успели успешно да водимо и у годинама пред нама", навела је Брнабићева на почетку обраћања.

Навела је како је пандемија економски исцрпела и најјаче земље на свету, али да смо из тога могли да извучемо важне поуке.

"Србија је у претходне две године показала, као што смо обећали тог октобра 2020. године да уме да се носи са здравственим изазовима пандемије. Као апсолутни приоритет Владе, ако се сећате, тада смо дефинисали бригу о здрављу грађана и борбу против ковида 19", рекла је мандатарка.

Подсетила је да су у том периоду изграђене три болнице, чиме је, како је навела, спасено на хиљаде живота, као и да је држава набавила пет различитих вакцина против коронавируса, због чега је, истакла је, Србија у светским медијима представљена позитивно.

Како је истакла, приоритет остају изградња нових и реконструкција постојећих здравствених установа и да су током пандемије здравственим радницима плате повећаване три пута.

Подсетила је и на економске пакете за подршку привреди и грађанима.

"Кроз три економска пакета за подршку привреде и грађанима, током пандемије инвестирали смо три милијарде евра како би сачували продуктивност и конкурентност компанија у Србији, а пре свега микро, малих и средњих предузећа. И у овој области смо показали снагу и отпорност", напоменула је Ана Брнабић.

Истакла је да је незапосленост у Србији на, како је навела, историјски најнижем нивоу од 8,9 одсто.

"Просечне плате су преко 600 евра. Последњи показатељ, то је август ове године, просечна плата у Републици Србији 641 евро и очекујемо да буду преко 700 евра до краја ове године", навела је Брнабићева.

Подсетила је на исплату једнократне помоћи свим грађанима, али и најстаријима, младима и грађанима на Косову и Метохији. 

Говорећи о инвестицијама, истакла је да се и ове године очекује исти или нешто виши ниво инвестиција, као и да је од октобра 2020. било 66 отварања фабрика или постављања камена темељаца за нове фабрике и да је укупна вредност тих инвестиција 2,4 милијарде евра, као и да ће обезбедити преко 26.000 нових радних места у Србији. 

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер