среда, 08. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Поплаве у западној Европи: Најмање 118 људи је страдало у Немачкој, у суседној Белгији најмање 20 особа, хиљаде Холанђана евакуисало се из својих домова
Хроника

Поплаве у западној Европи: Најмање 118 људи је страдало у Немачкој, у суседној Белгији најмање 20 особа, хиљаде Холанђана евакуисало се из својих домова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. јул 2021.

Најмање 118 људи изгубило је живот у разорним поплавама које су захватиле делове Европе, док се наставља потрага за онима који се још увек воде као нестали након што су бујице воде претвориле пејзаже са разгледница и историјске градове у подручја катастрофе.

Обилне падавине и бујице мутне воде проузроковале су хаос у градовима и селима у западној Европи, укључујући делове Француске, Швајцарске, Луксембурга и Холандије, али су западна Немачка и источна Белгија најтеже погођене, јавља немачка агенција ДПА.

Улице су се претвориле у реке током јучерашњих раних јутарњих часова, јер је висок ниво воде однео аутомобиле и урушио зграде, проузрокујући прекид рада електрицних и комуникационих мрежа. Такође су блокирани приступни путеви, а становници су остављени одсечени од остатка света.

Епицентар поплава био је у западној Немачкој, где су власти упозориле да више стотина људи није пронађено.

Шездесет смртних случајева потврђено је у држави Рајна-Палатинат и 43 у држави Северна Рајна-Вестфалија, чиме је национални број страдалих повећан на 103.

Преко границе, у Белгији, страдало је укупно 15 особа.

Постоје страхови да ће бити пронађено још жртава како ниво воде буде опадао, а акције чишћења и санације буду интензивиране.

Око 900 војника прикључило се спасиоцима у Немачкој.

Такође, тренутно недостаје вода за пиће у деловима регије погођене кризом.

У међувремену, многи људи морају бити спашени чамцима, а цурење гаса закомпликовало је спасилачке акције у граду Ерфштат.

Међу страдалима у Немачкој било је и 12 штићеника дома за особе са интелектуалним потешкоћама у граду Синциг.

Немачки председник Франк-Валтер Штајнмајер рекао да је „шокиран“ ситуацијом и да ће отпутовати у поплављене регије.

Он је, такође, позвао на оштрију акцију у борби против климатских промена и на ограничавање тако екстремних временских услова.

Ситуација је и данас поподне наставила да буде напета, будући да је неколико кућа у малом селу Шулд однела бујица воде, док су бројне друге зграде озбиљно оштећене.

Друга зона катастрофе у данашњем фокусу је област Ерфтштат-Блесем, где су велика клизишта однела куће и аутомобиле.

Сцене катаклизме у Немачкој, непозната судбина више од хиљаду људи

Број настрадалих у поплавама које су у среду погодиле Немачку попео се на 106, саопштили су надлежни. У суседној Белгији страдало је најмање 20 особа. Због прекида комуникационих веза више од 1.200 особа води се као нестало.

После поплава које нису забележене у последњих 100 година број жртава расте из дана у дан. Материјална штета је огромна, а спасиоци још нису стигли до свих угрожених подручја на западу Немачке. До неких места могуће је стићи само хеликоптерима.

„Сада је важно да се уклони вода, како би се смањио притисак на бране. Бране су стабилне, али нова киша би направила озбиљан проблем“, каже портпарол ватрогасаца Данијел Шварц.

Брзе водене бујице поплавиле су читаве градове и села у западној и јужној Немачкој, узрокујући урушавање зграда и остављајући становнике заробљене, пише ЦНН.

Срушено је више стотина стамбених објеката и оштећено је десетине мостова. Телекомуникације и снабдевање струјом су у погођеним областима у прекиду.

„Ово је као кад вам извуку тепих испод ногу: Ако сте видели овај прелепи град раније, сад изгледа као после рата“, каже једна од угроженим у поплавама Сабине Прајсер Маријан.

Судбина више од хиљаду људи је непозната, али је већ сада видљиво да ће за отклањање последица стихије бити потребни месеци.

„Ово су ужасни дани за људе у поплављеним подручјима. Још увек не знамо број, али биће их много, неки су страдали у подруму кућа, неки као ватрогасци који покушавају да друге одведу на сигурно“, каже немачка канцеларка Ангела Меркел.

У суседној Белгији такође има жртава. Има срушених кућа, путеви су разорени, а бујица је превнула и један воз.

„Ову радњу сам отворио пре три године. Целу сам је реновирао, преживели смо доба короне, па се надамо да ћемо и сад једном стати на ноге“, каже мали предузетник из Белгије.

„Памтим поплаве из 1957. То је било ништа у поређењу са овим“, истиче становник Лијежа.

У Немачкој је још увек најмање 114 хиљада домаћинстава без електричне енергије. У погођеним подручјима не раде ни мобилне мреже ни интернет, а поремећен је и железнички саобраћај.

Размере штете и укупан број жртава ове катастрофе још није познат.

Хиљаде Холанђана бежи од поплава, бујица пробила насипе

Мерсен -- Хиљаде људи побегло је у петак из својих домова на југу Холандије бежећи од бујице која се пробила кроз насип.

У међувремену, премијер Марк Руте прогласио је националну катастрофу у јужној покрајини Лимбург, која се налази између поплављених подручја у западној Немачкој и Белгије.

Власти су започеле евакуацију већих делова града Венло у петак поподне, а људима из мање општине Мерсен такође је речено да одмах напусте своја имања, пренео је Ројтерс.

"На насипу је велика рупа ... Одмах напустите свој дом и идите на сигурно", известиле су хитне службе у Меерссену.

Велики део Холандије је испод нивоа мора, заштићен сложеним системом древних насипа и модерних цементних баријера који спречавају воду из мора и река.

Војска је касније успела да ојача насип код Мерсена, али је наредба о евакуацији остала на снази.

Војници су вредно радили на ојачавању насипа како би заштитили оближње село Весем од набујале реке Меусе.

"Застрашујуће је... Никад нисам видео да се вода тако високо дизала", рекао је 69-годишњи становник Тон Линсен за Ројтерс.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер