петак, 18. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Помоћник министра просвете Александар Јовић: Министар просвете има право, на предлог инспектора, да разреши декана, ректора, директора високе школе или председника академије
Хроника

Помоћник министра просвете Александар Јовић: Министар просвете има право, на предлог инспектора, да разреши декана, ректора, директора високе школе или председника академије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. април 2025.

 Помоћник министра просвете за високо образовање Александар Јовић изјавио је данас да ако факултети и одговорна лица не поступе по мерама које је изрекло Министарство просвете, инспектор може да органу управљања - савету факултета, академије или високе школе предложи разрешење декана.

„Уколико то савет не учини у року од 30 дана, министар просвете има право на предлог инспектора да разреши декана, односно ректора, директора високе школе или председника академије“, рекао је Јовић за Њузмакс Балкан.

Он је истакао да подношење прекршајних пријава није обрачун са високошколским установама и да је намера да се заштити право на образовање оних којима је то право ускраћено блокадама.

Министарство просвете поднело је 37 прекршајних пријава против високошколских установа и одговорних лица због неодржавања наставе. Факултетима у блокади почеле су да стижу записници ванредних инспекцијских надзора да почну са предавањима и испитима, иначе ће високошколским установма бити изречене новчане казне.

 „Установљено је да се у тим установама не изводи настава и не организују испити, а да није до краја јасно да ли је то баш изазвано физичком блокадом или, како то они кажу, објективним немогућностима. Све је по мало контрадикторно, чини се да установе ни саме нису сигурне шта треба да одговоре министарству и то некад зависи од тога да ли се плаше да то има везе са исплатом зарада или са приказивањем стварне слике“, рекао је Јовић.

Он је навео да су запрећене казне од 200.000 до два милиона динара за установу и од 10.000 до 50.000 динара за одговорна лица.

„Установама је дат рок од осам дана да почну са извођењем наставе јер мислимо да има простора и начина да се то учини“, рекао је Јовић и додао да ће се после истека рока ићи у контролни надзор, чиме ће се проверити да ли је поступљено по мерама које је инспектор дао.

„Видите да поједине установе, ако су спречене физичким блокадама дела студената, покушавају да то организују у неком онлајн формату, хибридној настави“, навео је Јовић.

Према његовим речима, Министарство не улази у то да ли су студентски захтеви оправдани или (не)испуњени, већ констатује да је ускраћено право појединих на образовање и жели да то право заштити.

„Министарство нема друге механизме, имајући у виду аутономију универзитета и високошколских установа, сем контролног инспекцијског“, каже он и истиче да није реч о обрачуну са факултетима у блокади и да се Министарство понаша одговорно јер није угрожена само ова академска година, већ и следећа.

(Фонет)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер