понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Помоћник државног секретара САД за енергетске ресуре Џефри Пајат: Литијум представља генерацијску прилику за Србију
Хроника

Помоћник државног секретара САД за енергетске ресуре Џефри Пајат: Литијум представља генерацијску прилику за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. јул 2024.

 Помоћник државног секретара САД за енергетске ресуре Џефри Пајат изјавио је да литијум представља генерацијску прилику за Србију и да председник Александар Вучић жели да развија Србију као хаб.

Како је Пајат рекао за српске медије у Стејт департменту, Сједињене Америчке Државе желе да Србија напредује економски, а пројекат Јадар је приоритет за Европску унију и у том погледу представља прилику за Србију.

Истиче да ће у вези са питањем литијума суверену одлуку донети Влада Србије.

Пајат је рекао да питање литијума виде у контексту америчке подршке Србији која је, како је навео, економски просперитетна, напредује, део је Европе и коришћења могућности за изградњу будућности.

Он је поручио да ће за пројекат Јадар на крају Влада Србије одлучити како да иде напред.

"Веома је јасно у вези са питањима за која сам одговоран на глобалном нивоу око критичних ланаца снабдевања минералима, за које ће нам требати масовно повећање обима кобалта, литијума, никла, цинка, да испунимо нашу енергетску транзицију. То представља генерацијску прилику за Србију, коју грађани Србије, разумљиво, желе да виде развијену. На начин који подржава исту врсту високих еколошких, друштвених и управљачких стандарда који су нам потребни за рударење овде у САД", напоменуо је помоћник државног секретара САД за енергетске ресурсе.

Пајат истиче да је оно што би рекао грађанима Србије у вези са питањем ископавања литијума управо оно што би рекао грађанима у САД.

"Уверен сам да ће вам бити много боље да сарађујете са западним компанијама као што је Рио Тинто у случају конкретног пројекта који подлеже регулативи и стандардима транспарентности у западном стилу, за које сам уверен да ће компанија као што је Рио Тинто обавити много бољи посао од неких кинеских компанија које су такође глобално активне у рударском сектору и нажалост имају тенденцију да показују веома лоше ЕСГ и еколошко понашање", изјавио је Пајат.

Помоћник државног секретара каже да САД желе да Србија напредује економски и да је овај пројекат приоритет за Европску унију и у том погледу представља прилику за Србију.

"Оно што ја знам да председник Вучић жели да уради, а то је да се креће узлазном путањом у ланцу вредности, да развија Србију као хаб, не само за вађење, већ и за прераду за производњу батеријских ћелија за производњу електричних возила, све су то циљеви које САД деле, јер имамо заједнички интерес у виђењу преласка на одрживији енергетски систем и као што сам рекао, то ће захтевати знатно повећане количине ових енергетских минерала. Тако да је ово прилика за Србију, али одлука о томе да ли ће наставити или не са пројектом биће суверена одлука Владе Србије, са интезивним дијалогом са Рио Тинтом, али и са Европском унијом, јер је ЕУ овај пројекат учинила приоритетним", изјавио је Пајат.

Напомиње да се глобална индустрија електричних возила трансформише скоро сваке недеље.

"Сећам се када је Тесла почео да продаје овде у САД, имао је супер премијум пројекат који су само најбогатији потрошачи могли да приуште, али временом су сви произвођачи смањили трошкове на америчком тржишту и такође очекујем да ће се временом на европском тржишту све више преферирати електрична возила не из еколошких разлога, већ из разлога трошкова због одрживости, због ниских трошкова одржавања, али ово је транзиција која тек почиње и то је тачно како за производњу електричне енергије, тако и за транспорт, као и за начин на који производимо енергију за наше индустријске потребе", рекао је Пајат.

Уверен је да ће компанија као што је Рио Тинто кренути да се придржава много вишег стандарда ЕСГ-а од било ког кинеског конкурента јер, како је рекао, зна да Рио Тинто има акционаре и да има захтев да покаже да је у складу са оним стандардима које ће власници и купци захтевати у случају пројекта Јадар.

"Компанија као што је Мерцедес-Бенз неће бити вољна да набави минерал за батерије који се производи сумњивим методологијама, јер ће то учинити њихов веома скуп аутомобил непожељним. То питање је важно и овде у САД. Такође је важно представити и разумети да индустрија рударства глобално пролази кроз транзицију како би покушала да развије методологије и технологије које мање загађују и мање су штетне по животну средину", истакао је помоћник америчког државног секретара.

Пајат је напоменуо да у образлагању какву шансу представља литијум велику улогу имају имају и цивилно друштво и политичари.

"Али, дозволите ми да нагласим, када погледамо наш однос са Србијом, оно што желимо да видимо Србију као суверену земљу која иде напред са енергетском безбедношћу са могућностима, која у будућности не зависи ни од једне спољне силе и тако видимо да овај пројекат - у потпуности у складу са том визијом, Србију која напредује у свом односу са Европском унијом", закључио је Пајат.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер