недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Помоћница државног секретара САД Карен Донфри: Погрешна су, чак и опасна, поређења рата у Украјини и НАТО бомбардовања СРЈ 1999. Одлука Србије да осуди руски напад на Украјину била је врло моћна
Хроника

Помоћница државног секретара САД Карен Донфри: Погрешна су, чак и опасна, поређења рата у Украјини и НАТО бомбардовања СРЈ 1999. Одлука Србије да осуди руски напад на Украјину била је врло моћна

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. март 2022.

 Одлука Србије да осуди руски напад на Украјину била је врло моћна, оцена је САД, а следећи велики фронт је битка против дезинформација где би Србија такође требало да се укључи, каже Карен Донфрид, помоћница државног секретара САД за Европу и Евроазију.

Карен Донфрид важи за спољнополитичког стручњака са одличним познавањем прилика у Европи. Пре ступања на дужност у октобру 2021, седам година је била председница немачког Маршаловог плана.

На питање да ли је интервенција НАТО у Украјини апсолутно искључена, Донфрид је у интервјуу за РТС рекла да су председник и државни секретар, Џо Бајден и Ентони Блинкен, били веома прецизни када су рекли да је њихов циљ да покушају да окончају рат у Украјини, а не да произведу још већи сукоб.

"Председник Бајден је јасно рекао да америчка војска неће ићи у Украјину, као део напора у које смо укључени", истакла је.

Помоћница државног секретара САД је подсетила да су САД и сви савезници НАТО јасно рекли да су спремни да бране сваки педаљ територије земаља чланица Алијансе.

"Дакле, ако би било руских напада на било коју чланицу НАТО, онда би то значило да је Русија започела рат са НАТО. Ми се надамо да се ништа слично неће догодити", рекла је.

Донфрид је подвукла да верују да је једино могуће решење украјинске кризе дипломатско. Такође, каже да САД неће радити ништа везано за Украјину мимо Украјине и да су они ти који треба да воде дипломатску битку за окончање сукоба.

"САД имају сталну и блиску координацију и сарадњу са нашим украјинским пријатељима. Председник Бајден у сталном је контакту са председником Зеленским и сви смо импресионирани лидерством које је председник Зеленски показао. Секретар Блинкен је у блиској комуникацији са својим украјинским колегом Дмитром Кулебом. Секретар Блинкен и министар спољних послова Украјине имаће састанак следећег викенда, тако да ће директни контакти САД и Украјине бити настављени", објаснила је и додала да за сада нема планова за директне контакте руских и америчких званичника.

"Погрешна су поређења Украјине и НАТО бомбардовања 1999."

У том контексту, мислим да је било врло моћно то што је Србија прошле недеље урадила, то како је поступила на седници Генералне скупштине УН. Видели смо прошле недеље да су УН огромном већином од 141:5 осудиле руску инвазију на Украјину и тражиле да Путин повуче своје снаге

За поређења рата у Украјини и НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије 1999. године, Донфрид каже да су погрешна, чак и опасна.

"Људи са Западног Балкана, укључујући Србе, преживели су беду и смртна страдања током деведесетих због национализма и подела. Ми одбијамо да ти догађаји на било који начин оправдавају руски нелегални и неизазвани напад на Украјину. Можда се не слажемо око узрока који су довели до операције 'Уједињене снаге' 1999. године против Слободана Милошевића и тадашње СРЈ, али управо због позиције Србије у 1999. очекивала бих да Србија предњачи у хору оних који осуђују руске акције против цивилног становништва. У том контексту, мислим да је било врло моћно то што је Србија прошле недеље урадила, то како је поступила на седници Генералне скупштине УН. Видели смо прошле недеље да су УН огромном већином од 141:5 осудиле руску инвазију на Украјину и тражиле да Путин повуче своје снаге", поручила је она.

Подсетила је да је то била прва хитна седница Генералне скупштине у последњих 40 година.

"И ако тражимо место где је став света исказан, треба да гледамо у ту Генералну скупштину. И честитамо Србији на томе", сматра Карен Донфрид.

"Србија да буде поносна што је део светског става"

Кад питате шта Србија даље треба да уради, прво, јасно ми је да је Србија исказала чврсту жељу да се прикључи ЕУ, а то значи усклађивање спољне политике са политиком ЕУ као делом процеса прикључења. Оно што нас посебно забрињава су дезинформације које долазе с руске стране. Укључујући платформе као што су РТ и Спутњик. Надамо се да ће се Србија ускладити са ЕУ и САД тако што ће спречити ширење руске пропаганде и дезинформација о нападу на Украјину

Каже да САД на руску инвазију Украјине гледају као на наставак, како је рекла, агресије из 2014. и инвазије на Крим, Доњецк и Луганск.

"Оно што се сада догађа је разарајуће за Украјину, али је и за дубоку забринутост и Американаца и Срба, јер је основни принцип, који сте сада артикулисали, да поштујемо територијални интегритет државе и сувереност, да поштујемо право државе да изабере своју спољну политику, да се границе не смеју мењати силом, то су све фундаментални принципи у које Србија верује. Кад питате шта Србија даље треба да уради, прво, јасно ми је да је Србија исказала чврсту жељу да се прикључи ЕУ, а то значи усклађивање спољне политике са политиком ЕУ као делом процеса прикључења. Оно што нас посебно забрињава су дезинформације које долазе с руске стране. Укључујући платформе као што су РТ и Спутњик. Надамо се да ће се Србија ускладити са ЕУ и САД тако што ће спречити ширење руске пропаганде и дезинформација о нападу на Украјину", истиче.

Донфрид је подсетила да САД поштују српску неутралност, али да мисле да има и других неутралних нација, попут Швајцарске, које су заузеле врло јак став против Кремља и иду у корак са својим европским суседима, као и да мисле да је ово време за акцију, не за тишину.

На питање да ли Србија треба да забрани емитовање руским медијима, као што су РТ и Спутњик, одговара да је да одлука на српским властима, али да истовремено охрабрује Србију да одигра конструктивну улогу у, како је рекла, одбацивању "руских дезинформација".

Сматра да се ситуација око мењања граница силом, која се догодила Србији деведесетих година, веома разликује од онога што се данас догађа са Украјином.

"Разлог зашто спомињем гласање у Генералној скупштини УН прошле недеље је зато што она јасно показује шта значи када имате 141:5 у ГС УН. Ја бих све позвала да погледају ко је све гласао да осуди руску агресију и ко је гласао да се Русија повуче из Украјине. Мислим да Србија може да буде врло поносна што је део светског става који говори против руског неиспровоцираног напада на Украјину", закључила је Карен Донфрид.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер