понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пољаци и Чеси разочарани због америчког одустајања од ракетног штита
Хроника

Пољаци и Чеси разочарани због америчког одустајања од ракетног штита

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. септембар 2009.

Пољаке и Чехе није обрадовала Обамина одлука да се противракетни штит не гради у њиховим државама. Са друге стране, Ангела Меркел поздравља одлуку Америке, а лакнуло је и првом човеку НАТО Андерсу Фогу Расмусену.

Планови противракетне одбране из времена америчког председника Џорџа Буша нису били пројекат НАТО. То је разљутило многе партнере у Савезу, који су сматрали да је дошло до поделе безбедности. Још није јасно како ће се ствари са противракетном одбраном даље развијати, али сигурно је да ће у том развоју НАТО ипак учествовати као целина. То је донело олакшање које се и види у реакцији генералног секретара Западне алијансе Андерса Фога Расмусена:

„Поздрављам то што су САД са нама дискутовале о томе како ћемо даље развијати противракетну одбрану у коју би били укључени сви савезници у НАТО, и која би и штитила све савезнике. Поздрављам и то што НАТО игра већу улогу у америчким плановима за постављање система противракетне одбране у Европи. То је позитиван корак“.

Генерални секретар мора да говори у име свих чланица Савеза; због тога се тако опрезно изразио. Занимљиво је, на пример, да он није изричито поздравио чињеницу да Американци одустају од противракетног штита у Пољској и Чешкој, већ само чињеницу да они убудуће намеравају да укључе и своје партнере.

Владе Пољске и Чешке са скепсом гледају на овај преокрет, јер су за њих планови значили специјално тесне односе са Вашингтоном. Чешки премијер, Јан Фишер, на ванредном финансијском самиту Европске уније је, међутим, оповргао тврдње да ће се односи његове земље са САД погоршати.

„То није разлог да се однос према САД промени. Тај однос је веома добар. Билатерална сарадња и сарадња у оквиру НАТО одвијају се добро; имамо јаке савезнике и јаке партнере”.

Ни пољски премијер Доналд Туск не жели ни да чује за некакву издају. Мада - не може да оповргне ни чињеницу да је у Пољској доста распрострањен став да Обамина влада гаји сувише велике обзире према Москви. Немачка канцеларка Ангела Меркел је обратила пажњу на различите могућности које пружа овај корак.

„Ову одлуку видим као сигнал наде да ће бити превазиђене тешкоће у односима са Русијом када се ради о заједничкој стратегији сузбијања претњи које долазе од Ирана. Надам се да ћемо захваљујући овом потезу америчке владе доћи у ситуацију да заједно разговарамо са Ираном, и ако ти разговори не буду успешни, са спроведемо санкције. Утолико је ово сигнал наде у међународно заједништво“.

Сада се сви надају да ће доћи до попуштања затегнутости у односима са Москвом и да ће сарадња унутар НАТО-савеза, после периода подела - да се побољша.

(Deutsche Welle)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер