четвртак, 02. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Србија још убеђује Запад да је трговина органима случај за УН
Хроника

Политика: Србија још убеђује Запад да је трговина органима случај за УН

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. јул 2011.

У амбасади Француске и Велике Британије кажу да би се укључивањем УН само изгубило на времену. – У Влади Србије.

И поред противљења неких од најутицајнијих држава света, попут САД, Француске, Велике Британије и Немачке, да се истрага о трговини органима киднапованих Срба на Косову спроведе под мандатом УН, Србија не одустаје од те идеје. Како каже извор „Политике” из Владе Србије, наша земља још не инсистира да се њена резолуција у УН којом предлаже да истрагу води Еулекс, а надгледа Савет безбедности, нађе на дневном реду пошто још није убедила „велику четворку“ да је подржи. За сада Србија може да рачуна само на гласове Русије и Кине.

Наша земља је, подсетимо, првобитно предложила резолуцију у којој се тражило да се осим Еулекса у истрагу укључи и Савет безбедности, али је она глатко одбијена, па је након тога Србија изашла са нешто ублаженијим решењем, али се и око њега још ломе копља у Њујорку. Један од основних аргумената Београда био је да Еулекс због ограниченог мандата не би могао да спроводи истрагу ван граница Косова, а према неким сазнањима краци трговине органима досежу далеко ван Косова чак и до Блиског истока.

Објашњавајући зашто се његова земља противи укључивању УН у истрагу о збивањима у „Жутој кући”, Франсоа Гзавије Денио, амбасадор Француске у Београду, каже за „Политику” да је њихов избор Еулекс јер верују да ова мисија то може да уради ефикасно и кохерентно.

„Мисија Еулекс, која делује под општом надлежношћу Уједињених нација, заиста располаже мандатом за истрагу и процесуирање кривичних дела. Она је недавно извршила истрагу у два случаја која су се тицала изузетно тешких злочина, везаних за клинику ’Медикус’ и за затворенички логор у северној Албанији у коме су неки заточеници наводно били убијени. То доказује да Еулекс има капацитете да спроводи истрагу ван Косова и да покрене поступак у таквим случајевима”, категоричан је француски амбасадор.

Што се тиче извештаја Дика Мартија, како каже господин Денио, европска мисија је већ покренула истрагу.

„Ако би сада требало оформити тело под окриљем Уједињених нација, изгубило би се, без сумње, много времена. Ми желимо резултате. Србија жели да се прикључи Европској Унији, а Еулекс спада у ’аки коминотер’(европски правни поредак) и зато верујем да јој се може указати поверење”, објашњава наш саговорник.

Слично објашњење добили смо и у амбасади Велике Британије у Београду. И они тврде да мандат Еулекса није ограничен само на Косово и подсећају да су они већ покренули истрагу.

„Тражењем да се уведе додатна улога Уједињених нација ризикује се да се дуплира исти посао и да цео процес касни. Еулекс је добио пун легитимитет од УН кроз различите резолуције Савета безбедности. Осим тога, све стране које имају додирних тачака са овом темом обећале су потпуну сарадњу са Еулексом у овој истрази”, кажу за „Политику” у британској амбасади у Београду.

Они истичу да желе да се обави темељна истрага „којом ће се доћи до истине у вези са овим узнемирујућим оптужбама”. А Еулекс је тело које има прави мандат, ресурсе и стручност да може да осигура да истрага буде обављена ваљано и брзо. Као држава која тежи да буде чланица Европске уније, Србија би, кажу, требало да буде уверена да ће ово тело под мандатом Европске уније учинити све у својој моћи да обезбеди потпуну и темељну истрагу.

Аргументи које износе Французи и Британци, како каже извор „Политике“ близак Влади Србије, не стоје у потпуности. Укључивањем УН не би се изгубило на времену јер је времена и до сад било довољно пошто, како се показало, и пре извештаја Дика Мартија трговина органима није била тајна. Међутим, све до обелодањивања овог злочина о њему се на Западу ћутало. Такође, пошто и Србија предлаже да главну реч води Еулекс, он не би прекидао са послом који је започео, а истовремено у УН би могао да се одреди неко ко ће координирати тим послом. Битно је да се све одвија под покровитељством УН. То, међутим, не одговара свим државама јер би онда у доношењу одлука учествовале и Русија и Кина. Наш извор, такође, тврди да постоји страх од додатне политизације овог случаја и руинирања међународног угледа руководства у Приштини које ужива њихову подршку и да се зато жели задржати што нижи ниво истраге.

Нико, за сада, не може рећи колике су шансе Србије на успех, јер истоветна српска резолуција није добила подршку ни на недавно одржаној парламентарној Скупштини ОЕБС-а средином овог месеца у Београду. Немачка је уложила амандман тако да је ОЕБС препоручио спровођење истраге под окриљем Еулекса и Унмика, а не под мандатом Савета безбедности УН.

(Политика)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер