Početna strana > Hronika > Politika: Euforija Albanaca brine Makedonce
Hronika

Politika: Euforija Albanaca brine Makedonce

PDF Štampa El. pošta
sreda, 28. novembar 2012.

Skoplje – Tenzije između Makedonaca i Albanaca proteklih dana ponovo su počele da se rasplamsavaju, budući da je makedonski premijer Nikola Gruevski tokom posete Tirani gađan jajima, dok je u Skoplju održana centralna manifestacija povodom 100. godišnjice albanske države – na kojoj je vladala euforična atmosfera prepuna nacionalističkog naboja.

Obeležavajući vek albanske državnosti, Skoplje je proteklih dana bilo okićeno albanskim zastavama, tako da je više ličilo na glavni grad Albanije nego Makedonije. Dok se juče atmosfera u Makedoniji za nijansu smirila a javnost se više bavila analizom minulih događaja, prekjuče su glavnim gradom Makedonije odjekivali pucnji. Iako su to bili pucnji Albanaca koji su slavili godišnjicu, atmosfera u gradu je ipak bila malo napeta, pri čemu je voz na relaciji Skoplje–Priština kamenovan na ulazu u železničku stanicu Skoplje sever. Srećom, niko nije povređen, a Ministarstvo unutrašnjih poslova Makedonije je saopštilo da još nisu poznati počinioci.

Juče je u Skoplju uglavnom komentarisana preksinoćna centralna manifestacija na kojoj su u prepunoj dvorani „Boris Trajkovski” prisustvovali premijeri Albanije i Kosova, Sali Beriša i Hašim Tači, potom makedonski vicepremijer Musa DŽaferi i lider vladajuće Demokratske unije za integracije (DUI) Ali Ahmeti.

„Čudo se dogodilo voljom Albanaca koji su stvorili OVK i uspeli da odstrane Srbiju sa Kosova, pa je zato sada Kosovo slobodno i suvereno. OVK je čudo volje Albanaca gde god da se oni nalaze – u Makedoniji, Albaniji, dijaspori – Albanci su zajedno”, rekao je Tači u govoru na manifestaciji koju je inače finansijski podržala Vlada Makedonije.

Tači je rekao da je „Kosovo danas nezavisno”, čestitajući Beriši što Albanci imaju dve države. Nekoliko puta euforično pozdravljan, Tači je zahvalio Albancima u Makedoniji na podršci u „oslobodilačkom ratu” i Makedoniji za priznavanje Kosova kao nezavisne države, dodavši da i „Albanci u preševskoj dolini treba da imaju ljudska prava prema demokratskim standardima”.

Albanski premijer Beriša je istakao da „Albanci danas zajedno slave u Skoplju, Prištini i Tirani”, dodavši da su se „UČK, ONA, OVPMB borili za prava Albanaca u regionu, sa idealom za bolju državu, bolji Balkan, bolju Evropu”. Prema njegovim rečima, „albanski nacionalizam je evropski”.

„Iz Skoplja idemo na Kosovo, slobodno Kosovo, idemo bez granice”, rekao je Beriša, dok su se najvećom dvoranom u Makedoniji vijorile albanske zastave i orile nacionalističke pesme za „veliku Albaniju”.

Makedonski vicepremijer Musa DŽaferi, koji je iz albanske DUI, koja čini vladajuću koaliciju sa partijom konzervativnog premijera Nikole Gruevskog, istakao je da su „Skoplje, Tirana i Priština jedno”, kao i da će oni „nastaviti da rade zajedno da bi se usaglasile naše težnje ka Evropskoj uniji”.

Dok se u restoranima, taksi vozilima i domovima Makedonaca može čuti rasprava i zabrinutost dešavanjima oko proslave veka albanske države, zvanične makedonske političke i crkvene vlasti uglavnom su reagovale na događaje koji su prethodili Berišinoj i Tačijevoj poseti Skoplju.

Tokom posete Gruevskog Tirani prošlog petka, njegov automobil su nepoznati Albanci gađali jajima i plastičnim čašama, a odgovornost za ovaj incident preuzeo je, prema pisanju skopskih medija, predsednik Građanske partije Taulant DŽapa. Albansko ministarstvo spoljnih poslova se „distanciralo od takvih činova”, ali reakciju makedonske javnosti podstaklo je potonje paljenje makedonske zastave u naselju Čait, delu Skoplja u kojem većinski žive Albanci. Osim toga, u subotu je u skopskom naselju Čento grupa od tridesetak ljudi pretukla nekoliko dece. Zvanično nije saopštena etnička pripadnost učesnika u ovom incidentu ali, prema skopskim medijima, u grupi su bili etnički Albanci, a pretučena deca su Makedonci.

Međutim, dan ranije su zapaljene i tri albanske zastave, i to na autoputu Tetovo–Gostivar, dok je potom albanska zastava skinuta sa Doma kulture u Tetovu kada je jedan policajac koji obezbeđuje Dom povređen nožem.

Prema popisu iz 2002. godine, Makedonija ima više od dva miliona stanovnika, pri čemu je 64,18 odsto Makedonaca, dok Albanci čine četvrtinu stanovništva. Procene su da Albanaca ima i više, ali da se u poslednje vreme mnogi izjašnjavaju kao Turci, zbog mogućnosti da dobiju turski pasoš.

Prema oceni DŽabrila Derala, predsednika Centra za slobodu „Civil”, postoji velika mogućnost za nemire, naročito u slučaju prevare na lokalnim izborima, koji su u Makedoniji zakazani za mart sledeće godine. On ističe mogućnost prevare zbog naznaka da se broj stanovnika Makedonije, naročito Makedonaca, zbog iseljavanja smanjio a da nije smanjen broj registrovanih birača.

„Ako se dogodi izborna prevara, to može dovesti do međuetničkog sukoba, koji bi mogao da znači regionalni rat”, tvrdi Derala, čija je nevladina organizacija kao i on lično istaknuti kritičar vlasti premijera Nikole Gruevskog.

Da međuetničke tenzije i dalje tinjaju u Makedoniji svedoči Deralova ocena da „mnogi Makedonci koji glasaju za Gruevskog ne rade to zbog toga što podržavaju njegovu politiku, već zbog toga što ga vide kao jedinog koji će da ih brani od ’prokletih Albanaca’”.

Nenad Radičević

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner