Хроника

Политика: Еуфорија Албанаца брине Македонце

Штампа
среда, 28. новембар 2012.

Скопље – Тензије између Македонаца и Албанаца протеклих дана поново су почеле да се распламсавају, будући да је македонски премијер Никола Груевски током посете Тирани гађан јајима, док је у Скопљу одржана централна манифестација поводом 100. годишњице албанске државе – на којој је владала еуфорична атмосфера препуна националистичког набоја.

Обележавајући век албанске државности, Скопље је протеклих дана било окићено албанским заставама, тако да је више личило на главни град Албаније него Македоније. Док се јуче атмосфера у Македонији за нијансу смирила а јавност се више бавила анализом минулих догађаја, прекјуче су главним градом Македоније одјекивали пуцњи. Иако су то били пуцњи Албанаца који су славили годишњицу, атмосфера у граду је ипак била мало напета, при чему је воз на релацији Скопље–Приштина каменован на улазу у железничку станицу Скопље север. Срећом, нико није повређен, а Министарство унутрашњих послова Македоније је саопштило да још нису познати починиоци.

Јуче је у Скопљу углавном коментарисана прексиноћна централна манифестација на којој су у препуној дворани „Борис Трајковски” присуствовали премијери Албаније и Косова, Сали Бериша и Хашим Тачи, потом македонски вицепремијер Муса Џафери и лидер владајуће Демократске уније за интеграције (ДУИ) Али Ахмети.

„Чудо се догодило вољом Албанаца који су створили ОВК и успели да одстране Србију са Косова, па је зато сада Косово слободно и суверено. ОВК је чудо воље Албанаца где год да се они налазе – у Македонији, Албанији, дијаспори – Албанци су заједно”, рекао је Тачи у говору на манифестацији коју је иначе финансијски подржала Влада Македоније.

Тачи је рекао да је „Косово данас независно”, честитајући Бериши што Албанци имају две државе. Неколико пута еуфорично поздрављан, Тачи је захвалио Албанцима у Македонији на подршци у „ослободилачком рату” и Македонији за признавање Косова као независне државе, додавши да и „Албанци у прешевској долини треба да имају људска права према демократским стандардима”.

Албански премијер Бериша је истакао да „Албанци данас заједно славе у Скопљу, Приштини и Тирани”, додавши да су се „УЧК, ОНА, ОВПМБ борили за права Албанаца у региону, са идеалом за бољу државу, бољи Балкан, бољу Европу”. Према његовим речима, „албански национализам је европски”.

„Из Скопља идемо на Косово, слободно Косово, идемо без границе”, рекао је Бериша, док су се највећом двораном у Македонији вијориле албанске заставе и ориле националистичке песме за „велику Албанију”.

Македонски вицепремијер Муса Џафери, који је из албанске ДУИ, која чини владајућу коалицију са партијом конзервативног премијера Николе Груевског, истакао је да су „Скопље, Тирана и Приштина једно”, као и да ће они „наставити да раде заједно да би се усагласиле наше тежње ка Европској унији”.

Док се у ресторанима, такси возилима и домовима Македонаца може чути расправа и забринутост дешавањима око прославе века албанске државе, званичне македонске политичке и црквене власти углавном су реаговале на догађаје који су претходили Беришиној и Тачијевој посети Скопљу.

Током посете Груевског Тирани прошлог петка, његов аутомобил су непознати Албанци гађали јајима и пластичним чашама, а одговорност за овај инцидент преузео је, према писању скопских медија, председник Грађанске партије Таулант Џапа. Албанско министарство спољних послова се „дистанцирало од таквих чинова”, али реакцију македонске јавности подстакло је потоње паљење македонске заставе у насељу Чаит, делу Скопља у којем већински живе Албанци. Осим тога, у суботу је у скопском насељу Ченто група од тридесетак људи претукла неколико деце. Званично није саопштена етничка припадност учесника у овом инциденту али, према скопским медијима, у групи су били етнички Албанци, а претучена деца су Македонци.

Међутим, дан раније су запаљене и три албанске заставе, и то на аутопуту Тетово–Гостивар, док је потом албанска застава скинута са Дома културе у Тетову када је један полицајац који обезбеђује Дом повређен ножем.

Према попису из 2002. године, Македонија има више од два милиона становника, при чему је 64,18 одсто Македонаца, док Албанци чине четвртину становништва. Процене су да Албанаца има и више, али да се у последње време многи изјашњавају као Турци, због могућности да добију турски пасош.

Према оцени Џабрила Дерала, председника Центра за слободу „Цивил”, постоји велика могућност за немире, нарочито у случају преваре на локалним изборима, који су у Македонији заказани за март следеће године. Он истиче могућност преваре због назнака да се број становника Македоније, нарочито Македонаца, због исељавања смањио а да није смањен број регистрованих бирача.

„Ако се догоди изборна превара, то може довести до међуетничког сукоба, који би могао да значи регионални рат”, тврди Дерала, чија је невладина организација као и он лично истакнути критичар власти премијера Николе Груевског.

Да међуетничке тензије и даље тињају у Македонији сведочи Дералова оцена да „многи Македонци који гласају за Груевског не раде то због тога што подржавају његову политику, већ због тога што га виде као јединог који ће да их брани од ’проклетих Албанаца’”.

Ненад Радичевић

(Политика)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]