среда, 05. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политика: Беч чува Гадафијеве милијарде?
Хроника

Политика: Беч чува Гадафијеве милијарде?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. мај 2012.

Узроци загонетне смрти бившег либијског премијера др Шукрија Ганема у Бечу тема су број један на плавом Дунаву, недељу дана после открића његовог тела у води рекреационог центра „Нови Дунав”. Званични извори незванично нуде, а (без)бројни агенти допуњавају шаролике теорије завере. Сумњу у насилну смрт Ганема подстиче (не)уобичајени потез аустријског министарства унутрашњих послова да обустави најобимнију истрагу тамошње државне безбедности у минулих неколико деценија – изузимајући токсиколошку анализу која би, истини на вољу, могла да потраје месецима.

На досадашње резултате истраге стављен је печат државне тајне, а тело жртве испоручено је из судске медицине Ганемовој породици – у Либију. Сходно ситуацији, поставља се питање да ли је реч о убиству, самоубиству или несрећном случају.

„У Аустрији, у случајевима попут овог, све је могуће, па и природна смрт”, рекао је дугогодишњи шеф Бечког безбедносног бироа, специјалне криминалистичке полиције Макс Еделбахер у интервјуу недељнику „Профил”.

За „Политику” је изјавио да је решење криминалних случајева са политичком позадином у Бечу одувек зависило од налога са „вишег места” и запитао се: „Како је могуће да полиција нема података о личним контактима и телефонским разговорима Ганема у минулој ’бечкој’ години дана –  упркос чињеници да је преминули био под (заштитним) надзором уставобранитеља?”

Уставобранитељи – некадашња Државна полиција преименована 2002. у Савезни биро за заштиту уставности – незванично су, ипак, допунили податак да је Ганем као управник Гадафијевих државних и приватних тајних фондова депоновао десетине милијарди евра на рачуне аустријских банака: „Реч је о педесет милијарди евра државног фонда ЛИА које је Гадафијев клан сукцесивно пребацивао на рачуне корушке банке Хипо Алпе Адрија...”

У бечким обавештајним круговима истиче се да су трансакцијама руководили Шукри Ганем и његов „саветник” Мустафа Зарти. Улога контролора поверена је тадашњем поглавару покрајине Корушке, тиме и врховном шефу банке – Јергу Хајдеру.

„Заслугом Хајдера, Гадафијев капитал и пратећа документација ’дискретно’ су прененесени у трезоре бечке Банке Аустрије – пре него што је Хипо банка прешла у руке баварских сувласника – где им се, потом, изгубио сваки траг”, тврде извори. Већински власник Банке Аустрије тада је већ била италијанска банка Уникредит, чији је један од главних акционара био – Гадафи.

У тајновиту причу о педесет Гадафијевих милијарди уклапа се податак да је комплетна документација о трансакцијама, намени и токовима капитала из Гадафијевих бечких фондова нестала. Кључни сведоци – Шукри Ганем и Јерг Хајдер – преминули су под неразјашњеним околностима.

Корушки поглавар Јерг Хајдер, лични пријатељ и пословни партнер Гадафијевог сина Саифа ал Ислама, погинуо је у саобраћајној несрећи октобра 2008, кратко после преноса Гадафијевих милијарди у аустријско-италијанску банку. Као узрок несреће наведена је брза вожња аустријског политичара – управљао је возилом под утицајем дрога и алкохола.

Шукри Ганем се удавио у Дунаву крајем априла ове године, пошто је претходно годину дана водио саветничко предузеће за нафтне инвестиције „Петрофин гмбх”. Полиција, званично, нема података где су се налазиле пословне просторије Ганема. Полицијским круговима позната је „јавна тајна” да је седиште „Петрофина” било у улици Кругерштрасе у центру Беча. На месинганој табли, испод звона, остало је исписано име приватне ординације претходног власника просторија – преминулог лекара опште праксе.

Милош Казимировић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер