петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Политичке консултације премијера Ивице Дачића са представницима парламентарних странка о Косову
Хроника

Политичке консултације премијера Ивице Дачића са представницима парламентарних странка о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 07. април 2013.

Серија разговора премијера Ивице Дачића са представницима парламентарних странка о току преговора са делегацијом Приштине и понуђеним решењима за Косово. Дачић ће се око 14.30 обратити јавности на конференцији за новинаре. Поподне планиран и састанак државног врха Србије и Републике Српске.

13.20 - Премијер Дачић састао се са председником посланичке групе Заједно за Србију Душаном Петровићем. 

13.15 - Војислав Коштуница рекао је после консултација да је споразум неприхватљив, да представља позив на капитулацију и због тога га треба одбацити.

12.57 - Они који преговарају морају да преузму одговорност за одлуке, рекао Чедомир Јовановић и додао да "ово није 1999. година и да Брисел није Рамбује". 

12.00 - Председник ДСС-а Војислав Коштуница стигао у зграду Владе на консултације са премијером Дачићем. 

11.45 - Сутра у осам сати седница Председништва СНС-а, сазнаје РТС. 

11.17 - Лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић стигао на консултације са премијером. 

11.15 - Шеф посланичке групе СНС-а Верољуб Арсић рекао да ће СНС одлуку о понуди Брисела донети после седнице Председништва и позвао државни врх да покаже јединство. 

10.40 - У зграду Владе Србије стигли су и лидер ДС-а Драган Ђилас и шеф посланичке групе демократа Борислав Стефановић.  

09.50 - Премијер Ивица Дачић почео консултације у згради Владе Србије са представницима владајућих странака.  

Председник Владе Србије Ивица Дачић разговара са представницима парламентарних странака о току преговора са Приштином и понуди Брисела.

Серију политичких консултација о Косову Дачић је започео разговором са представницима владајуће коалиције. У згради Владе, састанку који је почео нешто пре 10 часова, присуствовали су председник Скупштине Небојша Стефановић, председник Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун, директор Канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин.

Присуствовали су и председник посланичке групе Српске напредне странке Верољуб Арсић, заменик председника СПС-а Жарко Обрадовић, председник посланичке групе СПС-а Бранко Ружић, председник Уједињених региона Србије Млађан Динкић, шеф посланичке групе Нове Србије Мирослав Маркићевић, председник Јединствене Србије Драган Марковић, председник ПУПС-а Јован Кркобабић, лидер Социјалдемократске партије Србије Расим Љајић и председник Странке демократске акције Санџака Сулејман Угљанин.

Шеф посланичке групе СНС-а Верољуб Арсић рекао је после консултација да ће СНС одлуку о понуди Брисела донети после сутрашње седнице Председништва и позвао државни врх да покаже јединство. 

Премијер Дачић се потом састао са председником и замеником председника Демократске странке Драганом Ђиласом и Бојаном Пајтићем, као и са шефом посланичке групе демократа Бориславом Стефановићем. Представници ДС-а после састанка нису давали изјаве.

После састанка са представницима ДС-а, Дачић је разговарао и са лидером ЛДП-а Чедомиром Јовановићем. 

Јовановић очекује да ће СНС и остале чланице владајуће коалиције сутра донети одлуку која ће бити у интересу будућности Србије, и да ће се одлучити за договор са косовски Албанцима како потомству не би био остављен нестабилан регион.

"Нека преузму терет одговорности, нека изгубе своје функције, нека буду они ти који ће бити упамћени као нешто што је најлошије међу нама, али нека Србија добије своју перспективу, или нека се повуку", рекао је Јовановић после консултација са премијером Дачићем.

Како је истакао, наша косовска агонија једном треба да се заврши, јер Србија нема више шта да изгуби на Косову, али, према његовој оцени у Србији је премало политичке храбрости и визије, зобг чега се "већ једном мора прекинути с политиком која поново дели друштво".

"Ово није 1999. година, Брисел није Рамбује, нити ми више можемо да изгубимо на Косову бог зна шта. Све што смо моги да изгубимо изгубили смо због своје политичке глупости, незрелости, неодговорности, кукавичлука и неповољних политичких околности. Морамо пресећи Гордијев чвор и рећи људима истину", поручио је Јовановић. 

"Ако наши лидери нису способни за то, а сумњам да нису и мислим да немају способност да воде земљу, онда нека то кажу, и нека нам дају изборе због тога што немају снаге да воде Србију путем којим треба да иде", казао је Јовановић.
Према његовим речима, политички лидери Србије су неодговорном политиком протеклих месеци затровали друштво и од 2013. године поново направили 1999. годину, иако је свима јасно да је све штоје Србија могла да уради на Косову урадила до јуна месеца 1999. године и капитулације. 
"Од тада до данас Србија се самозаварава настојећи да, предвођена политичарима који из немоћи или желећи да побегну од одговорности за оно што се тада десило, живи у некој паралелној стварности", објаснио је Јовановић. 

Подсетио је да је с Дачићем данас разговарао у кабинету у којем је донета одлука да се Слободан Милошевић изручи Хашком трибуналу, чиме су, како је рекао, створени предуслови за развој Србије и истакао да и данас морају да се доносе непопуларне али неопходне одлуке.
"Данас је Косово суседна земља и нисам срећан због тога, али то морам да кажем зато што не желим ново Косово унутар Србије", рекао је Јовановић. Он се кратко осврнуо и на јучерашње саопштене СПЦ, истичући да она нема право да своје ставове потписује свим верницима. 

Премијер Дачић се после разговора са лидером ЛДП-а, састао са председником ДСС-а Војиславом Коштуницом и његовим саветником Александром Никитовићем. 

Коштуница је после консултација рекао да је споразум који је понуђен Србији апсолутно неприхватљив и да се мора одбацити и навео да је неопходно инсистрати на новом формату преговарања, односно на повратку дијалога под окриље Савета безбедности УН.

"Ствари ће се разрешити ових неколико дана, а реаговање јавности, Срба на Косову и Метохији, руководства Републике Српске и поруке СПЦ говоре у збиру да споразум треба да буде одбачен", поновио је Коштуница.

Коштуница је указао да се ствари са мртве тачке могу покренути једино уколико се преговори врате под окриље УН и тако уједно спречи потпуно признање независности Косова.
"Споразум треба одбацити и тежити новом, који ће бити сагласан међународном праву под окриљем УН", истакао је Коштиница.
Он је подсетио да је албанска страна све време дијалога инсистирала и позивала се на свој устав и своје законе, оценивши да се и Србија мора чврсто придржавати Устава и правног система.
"Запад и ЕУ су у ове преговоре ушли искључиво са намером да Косово постане независно и то се може спречити једино уколико се ствари врате у УН", закључио је Коштуница. 

Дачић се потом састао и са председником посланичке групе Заједно за Србију Душаном Петровићем. 

После низа састанака, који ће трајати до 14.30 часова, премијер Дачић одржаће конференцију за новинаре, коју ће РТС директно преносити на Првом програму.

Најављено је да ће се у 16 часова састати и државни врх Републике Србије и државни врх Републике Српске, укључујући председника РС Милорада Додика, премијера Жељку Цвијановић и председника парламента Игора Радојчића.

Ванредна седница Владе на којој ће се расправљати о дијалогу са Приштином биће одржана у понедељак. 

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер