субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Подгорица: Црногорски парламент на ванредној седници разрешио дужности председника скупштине Алексу Бечића. За смену су гласала 43 посланика коалицијe „Црно на бијело“ и опозицијe, против је било 36
Хроника

Подгорица: Црногорски парламент на ванредној седници разрешио дужности председника скупштине Алексу Бечића. За смену су гласала 43 посланика коалицијe „Црно на бијело“ и опозицијe, против је било 36

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 07. фебруар 2022.

Црногорски парламент разрешио је дужности досадашњег председника скупштине Алексу Бечића, који ју је обављао 17 месеци. За смену су гласала 43 присутна посланика (коалиција Црно на бијело и опозиција), против је било 36 (Демократе, Демос, ДФ, ПзП, СНП, Права Црна Гора, Уједињена Црна Гора и Радничка партија). Сам Бечић је, током прозивке, рекао да не жели да се изјашњава.

Гласање је извршено прозивком.

Бечић је претходно, пошто је на дневном реду била његова смена, овластио потпредседницу Скупштине Бранку Бошњак да води седницу.

Бечић је уочи седнице казао да је глас за разрешење глас за формализацију коалиције са ДПС. Посланик Грађанског покрета УРА Милош Конатар изјавио је у понедељак да не види начин како би сарадња с Алексом Бечићем као председником Скупштине могла да функционише. Бечић је Конатара питао да ли је икада саопштио бирачима да су спремни на коалицију са ДПС-ом и да смјењују предсједника парламента са ДПС-ом. „Никада то нисте саопштили, и нисте за то добили мандат ваших бирача. И зато је то прекрајање изборне воље“, казао је Бечић.

Почетак седнице, која је била заказана за 10 сати, каснио је два сата.

На почетку седнице је усвојен дневни ред након гласања прозивком. За усвајање дневног реда, чија је једина тачка смена председника Скупштине Црне Горе Алексе Бечића, гласала су 43 посланика. Против је било 37.

Како јавља репортерка Нова М, непознати су разлози кашњења почетка седнице.

Седница протиче бурно, посланици ДФ-а траже одлагање седнице, како би се покушало да дође до договора унутар парламентарне већине.

Међутим, како јавља репортерка, чињеница да су посланици Коалиције Црно на бијело гласали да се усвоји дневни ред, указује да ће и подржати смену Бечића.

Бечић је, пошто је на дневном реду његова смена, овластио потпредседницу Скупштине Бранку Бошњак да води седницу.

Бечић: У миру ћу препустити своју функцију

Бечић је казао да када се кренуло у разрешење потпредседника Владе није му требало ни пет секунди да гласа против, а не пет дана.

Рекао је и да ако га питају да ли је за коалицију са ДПС, не треба ни пет секунди, већ одмах јасно и одлучно каже "против".

"Алекса Бечић може све да дозволи, али никад две ствари. Да изда оне који су му дали поверење или да се неко игра са његовим именом", казао је Бечић.

Навео је да је политички апсурдно да неком треба време да одговори да ли је спреман да испоштује изборну вољу 208.000 грађана који су гласали за промене.

"Ако је неком потребно пет, десет минута сат времена…да се разабере, то разумем, али нека друга играња са мојим именом нећу дозволити. Ово је доказ колико је мени до функција стало, а не знам да ли је тако са онима који су нас годину и по дана уцењивали и условљали, а ми смо их без речи подржавали без функција у Влади. Алекса Бечић је одмах спреман на то да чује да ли има подршку и у миру ће да препусти своју функцију", рекао је Бечић.

19:31

Алекса Бечић је казао да је поносан што је већ након годину и по овај сазив испунио већи дио зацртаних циљева за четири године.

Он је рекао да му није спорно што је иницијатива за његову смјену дошла од опозиције, јер он зна како је бити опозиционар у Црној Гори у тешким временима и шта значи реваншизам.

„Поносан сам што за годину и по дана овдје нико није добио отказ, нико није питан које је вјере, нације...“

Казао је да га иницијатива није изненадила, али јесте што није садржала једну реченицу: „нашли смо одређену структуру која је с нама спремна да прави нову већину...не одговарају нам избори, хоћемо због политичких калкулација да Вас смијенимо“

„Рећи да се смјењује предсједник парламента јер није постигнута двотрећинска већина је апсурдно, јер је то насљеђе из претходног сазива. Зашто тада није иницирана смјена предсједника парламента? Зато што би било апсурдно“.

Забрињава га, каже, пут којим иде Црна Гора јер нијесу битна кадровска рјешења у правосуђу већ окупљање око неког броја који значи неку политичку трговину.

19:15

Генци Ниманбегу (Албанска листа) рекао је да Меморандум о сарадњи, који су потписали са дијелом власти (ГП УРА, СНП) за мањинске партије представља могући излазак из кризе.

„Изгледа да се показало да је најбољи начин да се дође до власти је бојкот и опструкција“.

Питао је да ли ће неко да се извини мањинама за то што су називани сателитима, послушницима...

Навео је да је једини посланик из опозицје који није потписао иницијативу за смјену Бечића.

„У том моменту се није знало како ћемо напријед... А Алекса Бечић је показао разумијевање за мањинске политике и то не заборављамо. Други је политички разлог тада је била још у мени била нада да Демократе могу бити дио неког будућег рјешења, али дијалог није постигнут. И јасно вам је да је падом Владе Здравка Кривокапића пала цијела ваша коалиција“.

Милан Кнежевић је рекао да је излагање Ниманбегуа потврда да ова Скупштина личи на психијатрију.

„Нијесте потписали иницијативу, исхвалисте Алексу Бечића, али ћете гласати за његову смјену. Ђе је ту људскост, чојство и однос према Алекси Бечићу? Имам осјећај да сте се пробудили из двадесетогодишње коме и да су вас увели у Скупштину“.

Рекао је да није било ове већине никад не би мањинске партије добиле потпредсједника парламента.

Он је казао и да нема ништа против да Албанац буде премијер, али био волио да се примијени реципроцитет и да неки од Срба уз Враке буде премијер Албаније.

„Нађите нас неђе... Али ако мислите да ћете нас наћи тако што ћете изиграти изборну вољу грађана у великој сте заблуду и нећемо мирно посматрати очигледну превару и учинићемо све да доведемо до ванредних парламентарних избора“.

Ниманбегу је одговорио да ће се демантовати кад тад.

„Оно што ми имамо данас у Црној Гори ви сви омаловажавате али смо напредовали од 1990-их. Ми смо у том периоду размишљали да ли да се представљамо као Генци или као Горан. Што се тиче Враке, то је у сусједној држави“, навео је Ниманбегу.

Поручио је да се без дијалога не може напријед, али није његова одговорност, нити албанских странака, што је Кривокапић постављен на чело Владе. 

19:19

Владимир Јоковић (СНП) одговорајући Милачићу рекао је да је ово први пут да се јавља на овакве инсинуације и измишљотине.

„Нијесам мислио да ћу одговарати небитним ликовима“.

Казао је да мора да објасни ко је Марко Милачић – да је прво писао да су Насер Орић и Ратко Младић браћа по злу, па је љубио заставу Републике Српске, гласао за независност Црне Горе, па ишао у Београд...

„Они који су промијенили толико идеологија, толико партија, подржавалаца, нијесу ниво СНП-а ни мој ниво, али морам због грађана да објасним“, казао је Јоковић који је затим изашао из сале прошавши иза Милачића што је изазвало смијех и аплауз у сали.

Милачић је рекао да је Јоковић побјегао и да је напустио салу као и у петак.

Казао је да је Јоковић изнио низ неистина.

Милачић је оптужио СНП да је договорио и број мјеста у новој Влади, а и да је ДФ кумовао издаји.

18:47

Славен Радуновић (ДФ) поручио је Милачићу да се у својим излагањима држи подаље од ДФ-а и да не прозива кад ће, хоће ли и шта ће да ради са протестима.

„Давали смо вам прилику да се афирмишите као млад, храбар политичар... али имали сте и одређеног егзибиционизма, полицајци су закључавали марице да не ускочите у њих... Вама је прво лична промоција на уму, а нама није. Ми не излазимо на протесте да бранимо нечије фотеље, а посебно не чланова породице, а кад одлучимо да идемо на протесте сви ће знати“.

Оптужио је Милачића да је мијењао таборе и да је са трећег мјеста на листи коалиције За будућност Црне Горе „побјегао“ када је дошло до првог конфликта са Здравком Кривокапићем.

Милачић је одговорио да се Радуновић бавио толико издајом, као њиме, до издаје не би дошло.

„Увијек ћу вас позивати на протесте, и сад вас позивам, због грађана“

Рекао је да је прича о марицама на нивоу Информера.

"Оптужили сте ме да нијесам желио да митрополит Амфилохије учествује у вашим протестима. Да. И поносан сам на то. И тада сте га злоупотријебили... Ви се бавите професионално српством... Није вам ваљала Весна Братић, Александар Стијовић, Здравко Кривокапић, од блата ћете их правити".

Рекао је да је ДФ дужан Правој 200.000 еура из 2016. године „Не само мени, него и Новици Станићу. Остаће упамћено да се господин Славен Радуновић бавио интригама нечијим женама, спиновима и сличним стварима“, казао је Милачић.

18:57

Марко Милачић (Права Црна Гора) казао је да неко жели грађанима да постоји нешто што не постоји.

„У питању је класичан преврат. Када неко из парламентрае већине руши Владу и предсједника Скупштине са опозицијеом, то се у свакој земљи свијета зове политичка корупција и издаја“, рекао је Милачић.

Он је колегама из ГП УРА поручио да ће тек слушати те ријечи.

„Нема више разговора са ГП УРА. То је, што се тиче Праве Црне Горе, завршено...Ово је план, мјесецима вјешто дефинисан план“.

Казао је да је Бечић сјајан човјек и да не постоји ниједан разлог за његову смјену, осим смјене власти без избора, а једини одговор на то је „улица“.

„Демократски, достојанствено, мирно, како се одговара издајницима“ Рекао је да су многи умрсили прсте у рушењу изборне воље грађана, да ту није било само налогодаваца и извођача радова, већ и кумова.

„Једва чекам пређем у клупе опозиције, часно и са мераком. Часно са мераком ћу да се борим против издајника, против Мила Ђукановића, ојачаног Уром и подржаног другим потписницима Меморандума. Сањаћете ме“.

Поручио је да су издајници они коју сједну у фотеље предсједника Скупштине и Владе уз помоћ ДПС-а да су издајници.

Позвао је ДФ и СНП да позову народ на улице.

"Шта чекамо?", питао је Милачић.

18:14

Божена Јелушић (ГП УРА) рекла је да има врло дуго искуство борбе против ДПС-а и да је добро сагледала злоупотребе протеклих 30 година.

„Гледајући поједине злоупотребе у протеклих годину дана, схватила сам размјере ових злоупотреба. Ако нека мисли да се понудом ове владе нуди могућност ДПС-у да се враћа на власт, он се заиста горко вара. Дани који су пред нама и персонални интегритет то ће вам потврдити“.

Поручила је да се не брину за гласове ГП УРА, нијесу се бринули за њих ни у децембру када се гласало за Закон о слободи вјероисповијести.

Навела је да им црква није помогла ништа да је смисао тог покрета да Црној Гори буде боље, па чак и ако њега не буде. 

17:54

Драган Краповић (Демократе) казао је да је Бечић политички проблем новој коалицији и зато ће бити смијењен.

Казао је да се то, у контексту побједе 30. августа 2020, зове издаја.

„Немамо намјеру да искључујемо било кога из политичких токова, али јесте да бивши режим држимо у опозицији, док грађани не кажу другачије. На сцени је отворена политичка издаја и продаја гласова и свако ко то није детектовао је политички слијеп или неписмен. Сумњам да је овдје неко политички неписмен или слијеп, или се намјерно прави луд“.

Казао је да „ово завлаћење“ са причом са позивом за преговоре, подсјећа на захтјев Стевана Џаковића да се потпишу отворене листе или захтјев Драга Ђуровића да се потпишу Косово или Сребреница па да се формира власт у Никшићу.

"Знамо сви са киме ће да мијењају Бечића, али нећу сад о томе", рекао је Краповић и додао да му тај није ни до кољена.

17:49

„Имамо политичара који је мимо сопствених принципа ушао у Владу и бори се за прву позицију, да буде премијер... У тој борби је спреман на све, и спреман да сваком забије нож у леђа зарад шачице власти“, казао је Копривица, а Бошњак га је опоменула наводећи да су то тешке ријечи.

Поручио је да се „грдно вара да ће народ Црне Горе то мирно посматрати“.

„А нећемо ни ми из удобних соба, нити из ове сали већ ћемо се мирно и достојанствено борити... Народе, устајте против издајника, против политичке корупције“.

17:38

Момо Копривица (Демократе) казао је да се формира мањинска влада и да је Бечић препрека томе, зато се тражи његова смјена.

Казао је да се фингирају разговори у оквиру владајуће већине и то потврђује преписка са Вајбер групе ГП УРА, у којој се наводили да им Бечић смета због прављења већине са ДПС-ом.

“Све је то прекрајање изборне воље… Све закулисне договоре о новој већини народ има право да поништи, једини пут за излазак су избори и кључеви демократије су у рукама грађана“.

Сматра да је смјена предсједника Скупштине, није смјена једног лидера, него је раздруживање парламента од воље народа.

„Данас парламент престаје да рефлектује вољу народа, а почиње да служи интересним групама“. 

17:30

У полемици са Ибрахимовићем Булатовић је рекао да су у предреферендумској кампањи њега у Рожајама називали „вођа четника“.

„Сада у алузијама неко црта мету некоме. Ја цртам мету? Ја сам скидао мете“

Он је питао Ибрахимовића хоће ли ући у мањинску Владу, ако у њој буду Демократе и Демос, „они који не буду на црној листи Габријела Ескобара“.

Претходно је Ибрахимовић поручио да се не цртају мете мањинама и да се не подижу тензије.

17:18

Ервин Ибрахимовић (БС) казао је, одговарајући Булатовићу, да је имао изванредну сарадњу са Бечићем, али је већина сада „на другој страни“.

„Ми нијесмо лично ни против кога, имао сам обавезу да подржим иницијативу за разрјешење предсједника Скупштине... Ово је прича о већини, стварању нове већине и то је реалност“.

Булатовић је казао да се обратио Ибрахимовићу као представнику Бошњачке странке, а не представнику бошњачког народа јер да бошњачки народ да зна шта он ради не би га гласао.

Рекао је да је Ибрахимовић поменуо нову већину из које ће бити искључени сви представници српског народа.

"Ви, господине Ибрахимовићу, неће то бошњачки народ у Црној Гори".

Очекује да главни бранитељ "лика и дјела Мила Ђукановића" Миливоје Катнић буде ускоро смијењен, јер ако буде смијењен велико је питање да ли ће Ђукановић дати мањинску подршку влади која му је смијенила миљеника.

17:05

Предраг Булатовић (ДФ) казао је да нема ниједног разлога за смјену Бечића и да се не може рећи да он није европски политичар.

“Смијешно ми је напросто да Алекса Бечић није европски политичар, нађите нешто креативније”, рекао је Булатовић.

Он је казао да је Бечић једини покренуо парламентарни дијалог, "оспораван управо од оних који ће да формирају мањинску владу".

Тврди да је ноторна неистина која се чула у образложењу предлагача везано за Одбор за свеобухватну изборну реформу.

“Цијењени Страхиња Булајић је све чинио да започне дијалог, који су кочили ДПС и његови сателити" – навео је Булатовић.

Рекао је да је Бечић добио гласове Бошњачке странке, извршио измјене Пословника, омогућио заступљеност мањина и жена на потпредсједничким мјестима што није било за вријеме ДПС-а.

„Господине Ибрахимовићу, оставите ДПС, размислите које одлуке доносите, све сам могао схватити али и не да ће господин Ибрахимовић ставити потпис за смјену Бечића... Ми желимо и након ове смјене да се види ко не жели дијалог. Како ће да нас помири партија са три посланика? Није Црна Гора 81 посланик јер има људи који нијесу изашли на изборе... Да видимо ко не жели договор и зашто не жели договор“.

Он је навео да могу постојати само политички разлози за смјену Бечића.

“Да се унутар парламентарне већине обнови дијалог и да се каже: ‘Господине Бечићу, почињемо испочетка и Ваша функција је у расподјели'”, казао је Булатовић.

Казао је да није ријеч овдје о мањинској влади, него коалиционој.

„Ако ГП УРА направи мањинску владу, њом ће се изневјерити воља грађана. Ако Абазовић уради ово што је намјерио, неће бити ни политичар ни државник, нити опозиционар. Нагледао сам се ја оних који су са ДПС-ом орали“.

Он је позвао на дијалог и ДПС да не ради „деструкцију“ коју је намјерила.

„За све је потребан дијалог и за 49 и 54. Алекса Бечић није за то крив“.

Он је поручио Абазовићу да нема помирења како је он намјерио, већ је потребан дијалог.

Поручио је да са ДПС-ом не дају подршку, "ако су кренули у мањинску владу, да не рачунају на ДФ".

16:53

Андрија Поповић (ЛП) вјерује да ће ускоро бирати новог предсједника или предсједницу Скупштине и он ће подржати смјену Бечића.

„Лично бих волио да буде посланица, много су суптилније и мудрије од нас посланика. Волио бих да се понови ситуација из 2001. када је Весна Перовић из Либералног савеза изабрана за предсједницу Скупштине и веома успјешно вршила ту функцију“.

Казао је да без обзира на поједине личне конфликте са Бечићем, што је брзо превазиђено и заборављено, он технички коректно водио Скупштине уз неке мањкавости на пољу међународне сарадње посланика и злоупотребе Парламентарног канала. 

16:42

Милош Конатар (Црно на бијело) казао је да Црну Гору чекају лијепе вијести када је у питању борба против корупције и организованог криминала.

„Црна Гора нема времена да чека и ако идемо ка избору нове владе, ми немамо луксуз да постоји било какв шум или блокада у сарадњи између Скупштине и будуће владе. Били смо отворени кад смо предложили концепт мањинске владе, тражили смо подршку и рекли да у њој неће бити ДПС-а, иако ових дана неко то покушава да представи као издају“.

Рекао је да без обзира ко ће бити у мањинској влади, морају сви сарађивати.

„Није Црна Гора 41 посланик, Црна Гора је свих 81 посланик. Није никаква апокалипса смјена Владе, изабраћемо нову, ако не изаберемо ићи ћемо на изборе. Нија апокалипса није ни смјена предсједника Скупштине. Доћи ће нови предсједник или предсједница, или ћемо оставити потпредсједника Булајића“, казао је Конатар и поручио да предсједник или предсједница неће бити из ДПС-а.

Коментаришући преписку на једној од Вајбер група унутар ГП УРА, која кружи мрежама, рекао је да је аутентична преписка и да ту није било ниједна ружна ријеч на рачун противника.

„То је преписка међу члановима из Подгорице у којој нијесте могли да видите ниједну ружну ријеч на рачун противника... Није речено ништа што већ није речено... Функционери ГП УРА комуницирају са својим члановима“

Милан Кнежевић је добацио „и скриншотују поруке“, на шта је Конатар одговорио да је све то нормално.

Конатар је навео да се данас овдје раздвајају путеви Демократа и ГП УРА, али је сигуран да ће и Дритан Абазовић и Алекса Бечић обављати важне државне функције и да треба тражити нове мостове сарадње, због грађана.

Владимир Јоковић (СНП) рекао је да његова партија неће гласати за смјену Бечића, јер немају разлога за то.

Казао је да је било добих и лоших ствари у Влади, као и добрих и лоших министара.

„Да ли је било оних који апсолутно нијесу комуницирали са СНП-ом, од премијера и неких министара, јесте. Први пут је изневјерена воља грађана када је смијењен министар Владимир Лепосавић. Тада је требало да кажемо тајм аут. Ћутали смо тада и зато смо дошли гдје смо дошли“

Рекао је да је СНП отворен да се нађе рјешење за све.

„Апелујем на све да се манемо политичког ривалства, посебно вам младима, имаћете времена за то. Ако можемо да нађемо рјешење, СНП не тражи ништа, нека се формира влада. Ако је ДФ могао и ако смо сви потписали, а не знајући добро бившег премијера, да формира владу, зашто не бисмо и сад могли да кажемо хајде да урадимо нешто и не изневјеравамо вољу грађана“. 

16:20

Бранко Радуловић (ПзП) поручио је грађанима да не славе, нити да падају у депресију због онога што се десило прошле седмице.

Казао је да се то морало десити (пад Владе) јер она није била реформска. Поручио је грађанима да размишљају о химни ЕУ, да ће је пјевати у развијеној Црној Гори.

Према његовим ријечима, парламентарна већина мора да се рестартује на правим основама, на нечему што је грађанска и европска Црна Гора.

Казао је да је "Европа сад" велики изазов и да се крене, између осталог, са великим зеленим европским планом.

„Хрватска узима пет еура на један еуро који даје ЕУ. Ми бисмо имали седам, осам еура. То су односи у ЕУ. Свака година нас коша и кошта...“

Позвао је на договор парламентарне већине и да „изађе бијели дим“.

Најавио је да ће иницирати уставне промјене, да се у парламенту бира предсједник државе и да тужлаштво буде дио владе заједно са полицијом.

„Иницираћу апсолутну већину, за све оно за шта су потребне двије петине... И нека крене Црна Гора“.

Он сматра да је бесмислено смјењивати Бечића.

„За мене је Алекса Бечић добар човјек... Са његовом смјеном, пут до Брисела биће трновитији или ће бити недостижан... Људи, у памет се“ 

16:03

Ервин Ибрахимовић (БС) позвао је све да покажу људску, политичку и државничку одговорност у односу са колегиницама.

Данило Шарановић (Демократе) рекао је да је њему и Мартиновићу спочитано нешто што нијесу радили.

"Тачно је да су одређени дјелови дискусија за подсмјех...али нијесмо никога прекинули, дозволите да будемо насмијани, јер сигурно нећемо плакати", казао је Шарановић.

15:57

Владимир Мартиновић (Демократе) одговорио је да Бошњак није имала на шта да реагује, јер он и Шарановић никоме нијесу добацили, нити шта ружно рекли и имају право да се међусобно шале и опуштено причају.

Он је казао да има право на процедурално реаговање, али и на казнену реплику.

Након добацивања Ервина Ибрахимовића (БС) са мјеста, Бечић му је рекао да узме ријеч.

Бошњак је још једном опоменула колеге да не добацују.

Мартиновић је рекао да су аргументи из БС-а неутемељени и у колизији са оним што је рекао предсједник Турске Реџеп Тајип Ердоган да Бечић доприноси мултивјерском и мултинационалном складу у Црној Гори.

15:49

Кенана Струјић Харбић (БС) рекла је да ће Бошњачка странка гласати за смјену Бечића.

Подсјетила је да су у БС имали снажан отпор према идеји да власт буде формирана "стожерно око странака које са нама вриједносно не дијеле европску визију" и које "отворено промовишу великодржавне пројекте који поништавају Црну Гору".

"Вјеровали смо да учешће Демократа у тој власти гарантује да ће таква власт колико-толико имати прозападни, демократски и грађански курс. Све је јасније да смо се, нажалост, преварили, и да су Демократе умјесто европске и реформске грађанске позиције, заузеле ону за коју су мислили да им је политички профитабилнија и сигурнија и потпуно преузели десне политичке и идеолошке позиције, уз снажну дозу популистичког дискурса".

Она је на тренутак прекинула говор, оптужујући посланике са „лијеве стране“ да је исмијавају.

„Је ли то лијепо колега (Данило) Шарановићу и (Владимир) Мартиновићу?“, питала је Струјић Харбић.

Бранка Бошњак је опоменула Шарановића и Мартиновића и замолила да поведу рачуна и да се не добацује са мјеста.

Струјић Харбић је казала да се и Бечић смијао „отворено и културно“. 

15:41

Миодраг Лекић (Демос) рекао је да је против изгласавања неповјерења Бечићу.

Подсјетио је да су побједу 30. августа 2020. прогласили историјском побједом, али су изгледа мало поранили.

Рекао је да се Влада распала изнутра, „јуре се по иностранству министар вањских послова и премијер“.

„Имамо тренутно узрујану политичку сцену, која многе брине. Знам да је Црна Гора уморна од обећања да ће неко извршити моралну и демократску реформу. То се није догодило... Поред ове забрињавајуће нестабилности, подсјећам да су највеће деформације и основна болест, која се зове криминал и корупција, настале у периоду стабилности“.

Поручио је да не прихвата никакве „пролазнике и долазнике“ који иза кулиса уређују конфигурацију власт у Црној Гори.

„Контрапродуктивно је не уважавати међународни фактор, али је јадно бити пион. Не смијемо дозволити понижавање Црне Горе и њене историје, зато тражим тајм аут да буде све транспарентно“

Предложио је да се још једном размисли, да се задржи институционална стабилност и да се повуче предлог за разрјешење Бечића.

Лекић је казао да је улога ДПС-а у овом процесу још иза кулиса и није позната.

Смата да у је институционалном смислу погрешно бавити се смјеном предсједника Скупштине.

"Нијесам поборник протеста, али они су реалност и десиће се. Имајте у виду да ми сада немамо Владу која је стабилна. Улазимо у рискантну ситуацију ако хоћемо да 'обезглавимо' и Скупштину"

15:24

СД, како каже Шеховић, нема проблем, подржаће и потписивање Темељног уговора са СПЦ, али неће дати ниједној вјерској заједници више права него што јој припада или више него некој другој вјерској заједници.

Рекао је и да ако добију све информације о регионалној иницијативи, спремни су да разговарају, али неће дозволити да их неко гурне у то. Вјерује да ће постићи компромис са 49 посланика и да ће друштво кренути напријед.

„Ако не буде спремности да се око ових тема договоримо, не пада нам на памет да будемо дио неких већине, а нити влада, већ ћемо се потрудити да та влада сконча прије него Влада Здравка Кривокапића“.

Радуновић затражио паузу

Славен Радуновић (ДФ) казао је да Црна Гора на прекретници и да од данашњег дана зависи у којем правцу ће да крене.

"Посебно је угрожена изборна воља грађана", рекао је Радуновић и поручио да тешке ријечи које су изречене претходних дана не смије бити разлог да се не разговара.

Затражио је паузу и да се да простора дијалогу "за који има простора" и да се седница настави у петак у 12 сати.

Миодраг Лекић (Демос) подржао је захтев ДФ.

Конатар: И ја имам обавезу да браним свој интегритет

Милош Конатар (Црно на бијело) рекао је да поштује став Бечића и верује да је високо моралан човек који је у сваком тренутку спреман да брани свој интегритет и достојанство.

"Али и ја имам обавезу да браним свој интегретит и лично достојанство, као и Дритана Абазовића. Овде је ДФ изнео став да ће гласати за смену Дритана Абазовића али нико их од нас није назвао ни издајницима, ни корумпиранима. Некога називати издајником, корумпираним човеком, шверцером кокаина, а онда рећи нећемо гласати за смену Абазовића са ДПС-ом. Ја не бих дозволио ни једног секунда да седи као потпредседник Владе, ако мислим то о њему. Ако тврдите да је он то што јесте, а не гласате за његову смену, онда имате проблем са одговорношућу", рекао је Конатар.

Он је поручио да подржава сваки мирни протест, али је поручио да се људи не позивају на блокаде и немире због било чије смене.

"Мислим да ми, ако буде воље, и послије данашњег дана треба да разговарамо", додао је.

Рекао је да он није издајник, ни он ни његове колеге, нема везе ни са корупцијом ни организованим криминалом.

"Поднесите кривичне пријаве, дајте конкретне доказе и ја нећу бити више у политици... Ја сам за то да се седница настави нормално", поручио је Конатар.

Предлог за разрешење Бечића потписало 38 посланика ДПС, Либералне партије, Бошњачке странке, Социјалдемократа, Социјалдемократске партије и Албанске коалиције

Предлог за разрешење Бечића потписало је 38 посланика Демократске партије социјалиста, Либералне партије, Бошњачке странке, Социјалдемократа, Социјалдемократске партије и Албанске коалиције Једногласно.

У образложењу се наводи да Скупштина, за време Бечићевог мандата, није била место суштинског политичког дијалога, због чега није остварила једну од основних функција да доведе до убрзања европског пута Црне Горе.

„Доминантно због те чињенице, односно, неостваривања сврхе коју би највиши законодавни и политички дом у држави требало да има, сведоци смо никад већих друштвених, политичких и социјалних подела, које прете да дестабилизују укупан амбијент у држави и блокирају испуњавање њених основних задатака“, каже се у образложењу.

Подсећа се да је негативан годишњи извештај Европске комисије, у коме се наводи и да је садашњи сазив Скупштине без преседана у историји Црне Горе, најбоља илустрација због чега је пут државе према Европској унији заустављен.

„Значајан допринос таквом Извештају и дијагнози стања од наших европских партнера, дала је управо Скупштина под руководством њеног актуелног предсједника“, додаје се у образложењу.

(Н1, Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер