субота, 11. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петро Порошенко: Пристанком на Минске споразуме 2015. желео сам да обезбедим време да Украјина ојача војску. Споразум нам није значио ништа, постигли смо све што смо желели
Хроника

Петро Порошенко: Пристанком на Минске споразуме 2015. желео сам да обезбедим време да Украјина ојача војску. Споразум нам није значио ништа, постигли смо све што смо желели

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. јун 2022.

 Кијев -- Бивши украјински председник Петро Порошенко признао да је пристанком на Минске споразуме желео Украјини да обезбеди време да се милитаризује.

Говорећи о споразумима из Минска, којима је испреговаран прекид ватре у Донбасу 2015, а на који су потпис ставили и Русија, Француска и Немачка, Порошенко је рекао да му он није значио ништа и да је то било само одвлачење пажње како би се Кијеву дало довољно времена да ојача војску.

Како наводи Раша тудеј, он је о томе говорио у неколико интервјуа, међу којима су и онај дат за телевизију Дојче веле као и интервју за Радио слободна Европа.

“Постигли смо све што смо желели. Наш циљ је био да, као прво, зауставимо претњу, или да бар одложимо рат, како бисмо себи обезбедили осам година да ојачамо економију и изградимо јаку војску”, рекао је он.

Он је додао и да сматра победом то што су Мински споразуми потписани јер је постигнуто оно што је рекао да је Украјини и био циљ. У том смислу, како објашњава, није добијање рата само оно на бојном пољу.

Упркос успеху, како тај споразум назива, Порошенко је изгубио на првим следећим председничким изборима, а његов тадашњи противкандидат Володимир Зеленски победио је управо захваљујући тврдњи да ће осигурати мир у Донбасу.

Међутим, поменути споразуми нису до краја примењени, а обе стране оптужују једна другу за непоштовање договора. На крају је дошло до ескалације и започео је рат у Украјини 24. фебруара, када је Русија покренула своју операцију.

Сада као опозициони посланик Порошенко позива званичнике западних земаља да обезбеде Украјини још тешког наоружања како би та земља "завршила њихов посао, и одбранила Европу од Русије".

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер