среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петорица припадника ОВК пуштена из притвора у Београду
Хроника

Петорица припадника ОВК пуштена из притвора у Београду

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. јануар 2011.

Петорица припадника некадашње гњиланске групе Ослободилачке војске Косова (ОВК) којима је суђење за ратне злочине на Косову 1999. године у завршној фази, пуштени су из притвора и са слободе ће чекати објављивање пресуде

Након излагања завршних речи, судско веће на челу са Снежаном Николић Гаротић, одлучило је 29. децембра, да се из притвора пусте Ахмет Хасани, Назиф Хасани, Ферат Хајдари, Камбер Сахити и Бурим Фазлиу, речено је данас агенцији Бета у Одељењу за ратне злочине Вишег суда у Београду.

Оптуженима је забрањено да без одобрења суда напусте место свог боравишта и морају да се сваког понедељка јављају овлашћеној полицијској станици, а уколико прекрше изречену забрану или не поступе по налогу сада, њима поново може бити одређен притвор.

Суд је оценио да више не стоје разлози због којих им је притвор више пута продужаван, као и да је при доношењу одлуке о укидању притвора додатно ценио конкретне личне и породичне прилике као и друге околности сваког од оптужених, а нарочито чињеницу да се оптужени налазе у притвору већ две године.

На одлуку о укидању притвора Тужилаштво за ратне злочине уложило је жалбу.
За мучења и свирепа убиства цивила у општини Гњилане оптужени су, поред те петорице и Агуш Мемиши, Фатон Хајдари, Самет Хајдари и Селимон Садику.
Сви су ухапшени 26. децембра 2008. године у Прешеву и од тада су у притвору. Пресуда ће бити изречена ускоро.

Завршне речи почеле су 16. децембра 2010. и тада је Тужилаштво за ратне злочине затражило да се припадници "гњиланске групе" прогласе кривим за ратне злочине над цивилима на Косову, почињених у другој половини 1999. године.

Оптужени се терете да су од јуна до краја децембра 1999. године на територији општине Гњилане свирепо убили најмање 80 цивила а углавном Срба, док су најмање 153 особе физички злостављали и мучили, а затим пустили.

Они су оптужени за убиство најмање 56 особа на улици и по кућама, силовање и сексуално иживљавање над женама међу којима су биле заштићене сведокиње Ц1 и Ц2. По оптужници, они су највећи број цивила, одводили су у подрумске просторије средњошколског интерната у Гњилану где су их убијали, мучећи и сакатећи их до смрти.

Да би прикрили трагове злочина, тела су комадали секирама, тестерама, мачетама и ножевима, потом их стављали у џакове и убацивали у контејнере поред Дома интерната. Тела неких убијених су бацали кроз прозор зграда и у Ливочко језеро.

Оптужницом за исте злочине је било обухваћено још осам припадника "гњиланске групе" - Фазлија Ајдари, Реџеп Алији, Шаћир Шаћири, Шефкет Муслији, Садик Алији, Идриз Алији, Шемсија Нухију и Рамадан Халими. Они су у бекству и против њих је поступак раздвојен.

Хаљими: Није доказана кривица прешевских Албанаца

Лидер Партије за демократско деловање Риза Хаљими оценио је да одлука о укидању притвора петорици припадника гњиланске групе Ослободилачке војске Косова (ОВК) указује да је оптужница против Албанаца из Прешева "натачна".

Хаљими, који је и једини албански посланик у Скупштини Србије рекао је агенцији Бета да очекује да судско веће Одељења за ратне злочине Вишег суда у Београду буде "професионално приликом доношења пресуде 21. јануара".

"Свих девет ухапшених Албанаца терете се за монструозне злочине какви се не виђају ни у хорор филмовима, а нема ни једног конкретног доказа, и цела се оптужница заснива на изјави сведока сарадника за кога се, иако под шифром "Божур 50" испоставило да је Албанац из Прешева, који такође има криминалну прошлост", рекао је Хаљими.

Он је навео да "осим сведока сарадника, нико од других сведока међу којима су били Срби из околине Гњлана, није могао да директно окриви оптужене већ само на посредан начин.

Хаљими је оценио да не би било коректно ни према жртвама, нити је то смисао правде, да се осуђују они који нису криви за почињени злочин, а да прави кривци остају некажњени.

"Апсолутно сам за то да се прави кривци за ратне злочине нађу и казне са било које стране а не само реда ради, али за ове оптужене нису пружени валидни докази", рекао је Хаљими.

Ахмету Хасанију, Назифу Хасанију, Ферату Хајдарију, Камберу Сахитију и Буриму Фазлију је одлуком судског већа након завршних речи, укинут притвор у ком су били од децембра 2008. године.

Њима је у Прешеву 30. децембра приређен масовни дочек иако су дошли у поноћ, и они се од Нове године налазе у својим кућама где ће и сачекати пресуду.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер