понедељак, 27. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петар Милетић: Косовски Срби нису били уједињени чак и када су били на једној листи, више колона није нарочита трагедија
Хроника

Петар Милетић: Косовски Срби нису били уједињени чак и када су били на једној листи, више колона није нарочита трагедија

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. мај 2017.

Не постоји разједињеност странака косовских Срба јер нису били уједињени чак и када су били на једној листи.

То је био састав разних и различитих, због наводног јединства који је на сваком изазову дељења функција на површину избацивао њихове сукобе. Више листа није нарочита трагедија јер косовски изборни систем омогућава политички плурализам мањинских листа без губитка, односно да Срби имају десет посланика у Скупштини на колико год листа изашли. Забрињава недостатак различитости политичких идеја, програма, визија, каже за Данас Петар Милетић, бивши потпредседник Скупштине Косова, поводом косовских парламентарних избора 11. јуна.

Упитан каквом резултату могу да се надају странке косовских Срба, наш саговорник подсећа да ће Срби имати десет посланика "а распоред међу њима ће највероватније бити такав да ће листа која ће бити подржана од Канцеларије за КиМ Владе Србије освојити надмоћну већину", као и да је "могуће да се и мање групације убаце у парламент са по једним или два посланика".

Поводом "удруживања снага" Кадрија Весељија, Рамуша Харадинаја и Фатмира Љимаја, чије странке заједно учествују на изборима, Милетић наводи да је удруживање Албанаца условљено одлуком Уставног суда Косова који је након минулих избора практично одлучио да првопласирана коалиција мора бити у Влади без обзира колико процената освојила односно има ли натполовичну већину.

- Не видим ту програмске, концептуалне или политичке сличности. Напротив, мислим да су се велики политички противници ујединили како би Харадинај био премијер а Весељи председник Скупштине, а не искључујем могућност да је мотив и заједничка борба након почетка рада Специјалног суда за ратне злочине, сматра саговорник Данаса.

Оцењујући реторику Харадинаја током актуелне кампање и реакције Београда на његове поруке, попут оне да ће припојити Косову трећину Србије ако Београд не избрише КиМ из Устава, Милетић указује да "Харадинај очигледно агресивном реториком жели да придобије конзервативни део бирачког тела, а у то што изговара вероватно ни сам не верује".

- Из Београда с друге стране не пропуштају да придобију неки поен на свој рејтинг истим стилом јер је Харадинај згодна мета за вербални окршај. Све у свему, то је штетно и не доприноси нормализацији односа, у шта се две стране куну да им је интерес, напомиње он.

Одговарајући на питање да ли би избор Харадинаја за премијера Косова могао да угрози наставак бриселског дијалога, Милетић наводи да "дијалог не зависи од Београда и Приштине тако да ће се наставити ко год победио на изборима". "Очигледно је да је овај формат дијалога превазиђен и да не даје задовољавајуће резултате. Треба очекивати да се нешто промени а то неће радити домаћи актери већ Брисел уз помоћ Вашингтона", закључује саговорник Данаса.

Учествоваће пет групација

Портал Спутњик незванично сазнаје да ће на изборима на Косову учествовати чак пет српских странака или групација. Према подацима Централне изборне Комисије Косова, засад су сигурне две српске листе, Партија косовских Срба (ПКС), коју је регистровао Александар Јаблановић, и партија Грађанска иницијатива Српска листа (ГИСЛ), чији лидер је Славко Симић. Спутњик наводи да је у игри још пет до шест српских странака и групација које би могле да се појаве као представници Срба. Рок за предају листа је 19. мај.

Напад на возило за превоз новца

Народна банка Србије саопштила је да је, непосредно по преласку административног прелаза "Јариње", извршен оружани препад на возило за превоз новца за потребе експозитура домаћих банака на Косову и Метохији, преноси ФоНет. Захваљујући присебној и брзој реакцији радника НБС, као и радника компаније која врши обезбеђење транспорта на подручју КиМ, покушај оружане пљачке је осујећен и избегнуте су теже последице. О инциденту је обавештена и Канцеларија за КиМ, која је предузела одговарајуће процедуралне кораке, наводи се у саопштењу НБС.

Пацоли или Харадинај

Албанске странке су се поделиле у две колоне, пише портал Спутњик. Једну предводи лидер Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај, уз Демократску партију Косова (странка коју је донедавно водио Хашим Тачи) и странка Фатмира Љимаја Иницијатива за Косово. Други блок чине странка Исе Мустафе Демократски савез Косова, странка Беџета Пацолија Алијанса за ново Косово и новоформирана странка Иљира Деде Алтернатива. Покрет Самоопредељење на изборе иде самостално.

Коалиција Тачи - Харадинај за многе је изненађење с обзиром да су њих двојица у више наврата покушавали да направе власт, али се она сваки пут завршила лоше. Процена је да је на овакву поделу у албанским странкама утицао пре свега Запад, чинећи тако да се направи јасна линија између политичара који су из кругова ОВК и оних који нису имали везе са том терористичком организацијом, пише Спутњик. Процена је, међутим, да ниједна од ове две коалиције неће моћи сама да добије већину, па се сматра да ће покрет Самоопредељење бити тај који ће одредити ко ће бити будући премијер Косова - Беџет Пацоли или Рамуш Харадинај

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер