петак, 17. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пета ноћ протеста у САД: Ванредно стање у Лос Анђелесу и 26 градова у 16 савезних држава, Три особе су упуцане, а једна је убијена на протестима у Индијанаполису, запаљена зграда у близини Беле куће
Хроника

Пета ноћ протеста у САД: Ванредно стање у Лос Анђелесу и 26 градова у 16 савезних држава, Три особе су упуцане, а једна је убијена на протестима у Индијанаполису, запаљена зграда у близини Беле куће

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. мај 2020.

Гувернер Лос Анђелеса Гевин Њусом прогласио је ванредно стање у округу Лос Анђелес и одобрио слање Националне гарде. Полицијски час уведен је у 26 градова у 16 савезних држава у САД. Три особе су упуцане, а једна убијена на протестима у Индијанаполису, објавио је ЦНН. Полицијски ауто је у Њујорку улетео у демонстранте. Протестима широм Амерке придружили су се и афромаерички спортисти, а повод је смрт ненаоружаног Џорџа Флојда којем је полицајац држао колено на врату све док није издахнуо.

Гувернер Лос Анђелеса Гевин Њусом прогласио је ванредно стање у округу Лос Анђелеса и одобрио слање Националне гарде у град и округ Лос Анђелес како би се сузбили нереди.

Претходно је полицијски час био проглашен и у Сан Франциску, последњем у низу америчких градова који су прибегли тој мери, а градоначелник Лондон Брид поручио је да ће Национална гарда Калифорније остати у приправности како би се спречили нови нереди.

Најмање три особе су упуцане, а једна је убијена током протеста у центру Индијанаполиса у суботу увече по локалном времену, изјавио је шеф полиције у том граду на конференцији за медије. Он је рекао да је истрага у току и саветовао грађанима да избегавају место протеста.

Насиље је прошле ноћи избило и у Фергусону у Мисурију, где је такође на снази полицијски час. Зграда полиције у том граду је евакуисана пошто су је демонстранти гађали пиротехником, каменицама и флашама.

Фергусон се сећа више насилних протеста током 2014. године чији повод је било убиство 18-годишњег црног тинејџера, којег је упуцао бели полицајац.

У протестима у Атланти учествовао је и НБА играч Бостон селтикса Џајлен Браун, који је рекао да је возио 15 сати како би стигао до родне Џорџије и придружио се мирним демонстрацијама.

  "Ово је миран протест. То што сам славна особа, НБА играч уопште ме не искључује из разговора. Пре свега сам црнац И члан ове заједнице ... Ми подижемо свест о неким неправдама које смо видели. Није у реду," рекао је Браун.

Полицијски час је уведен у 26 градова, а више од десет савезних држава је ангажовало Националну гарду.

Мирније у Минеаполису, запаљена зграда близу Беле куће

Протести и немири због смрти Афроамериканца Џорџа Флојда током полицијског привођења у Минеаполису настављени су у суботу од Њујорка преко Чикага до Лос Анђелеса, уз сукобе полиције и демонстраната, паљење полицијских аутомобила и повреде на обе стране.

Како јавља Асосијејтед Прес, од четвртка је ухапшено скоро 1.400 људи у 17 америчких градова. Више од трећине хапшења догодило се у Лос Анђелесу у петак.

Припадници Националне гарде мобилисани су у више америчких држава, а у многим местима је уведен полицијски час.

Власти у Минеаполису, саопштиле су да су успеле да зауставе насилне протесте у којима су уништени делови града. Полиција и припадници Националне гарде сукобили су се са демонстранцима који су, пети дан за редом, изашли на улице упркос полицијском часу. Група демонстраната кренула је ка центру града када је полиција испалила сузавац и гумене метке. Демонстранти су се одмах разишли.

Протести испред Беле куће

У престоници Вашингтону, упућена је Национална гарда пошто су се стотине демонстраната окупиле на националном молу, друге вечери протеста. Током ноћи запаљена је зграда у центру Вашингтона, у непосредној близини историјског хотела Хеј Адамс.

Раније током дана, демонстранти су се окупили испред Секретаријата за правосуђе, а затим су кренуле ка згради америчког Конгреса, узвикујући "Животи црнаца су важни" и "Не могу да дишем", речи које је Флојд изговорио док му је полицајац више од осам мунута држао колено на врату.

Многи су се на крају окупили испред Беле куће, где их је сачекала полиција са оклопима, а на демонстранте је испаљен и сузавац. Неки учесници протеста су повремено гурали безбедносне баријере.

Председник Трамп, који је провео већи део дана на Флориди где је пратио лансирање ракете Спејсекс, слетео је на травњак Беле куће у председничком хеликоптеру и ушао у резиденцију без обраћања новинарима. Из Беле куће је твитовао, поздрављајући оштре мере снага за спровођење закона широм земље.

Поздравио је распоређивање припадника Националне гарде у Минеаполису и поручио да се полицији у Њујорку мора дозволити да ради свој посао.

Испред Беле куће се протестовало и у петак, када су неки демонстранти покушали да уклоне баријере које је поставила Тајна служба, а председник Доналд Трамп је у суботу ујутро твитовао да би учеснике протеста, да су успели да пробију ограду Беле куће, "дочекали најопакији пси и најзлокобније оружје које је икада видео".

Градоначелник Нешвила, у Тенесију, прогласио је ванредно стање након што су демонстранти запалили судницу.

Протести у том граду су у почетку били мирни, али су постали насилни током вечери, када су учесници протеста почели да разбијају прозоре на владиним зградама. Полиција је одговорила сузавцем, а гувернер Тенесија мобилисао је Националну гарду.

У Чикагу је у суботу оштећено неколико полицијских возила, док је најмање једно запаљено. Полиција је палицама ударила више учесника протеста.

Власти у Филаделфији саопштиле су да су мирни протести касније прерасли у насиље, а да је најмање 13 полицајаца повређено и да је било више пожара и пљачкања радњи у центру града.

У Талси, у Оклахоми, попришту масакра Афромериканаца 1921. године када је убијено и до 300 људи, демонстранти су блокирали раскрснице и узвикивали име Теренса Крачера, Афроамериканца којег је убио полицајац 2016. године.

Сукоби полиције и демонстраната у Филаделфији

У Мајамију, на Флориди, мирни протести прерасли су у насиље, након што су неки демонстранти запалили полицијјска возила. Према изјавама очевидаца, полицајци су испалили сузавац и ватромет да би растерали окупљене.

У Талахасију, такође на Флориди, камион је улетео међу демонстранте, али није било теже повређених. Полиција је привела возача.

У Колумбији, у Јужној Каролини, новинар локалне ТВ станице повређен је када је главна полицијска станица засута каменицама. Неколико стотина људи учествовало је у протестима.

У Лос Анђелесу, полиција је употребила гумене метке да би растерала окупљене. Најмање једно полицијско возило је уништено.

У Њујорку, на друштвене мреже је постављен видео снимак полицајаца како користе палице и гурају демонстранте док хапсе окупљене.

У десетинама градовима, од обале до обале САД, одржани су мирни протести.

"Пуна" мобилизација у Минесоти

У Минесоти је мобилисан пуни састав Националне гарде, први пут од Другог светског рата, након четири ноћи повремено насилних протеста због смрти Џорџа Флојда у Минеаполису.

Полицајац Дерек Чоувин, који му је држао колено на врату, приведен је и оптужен за убиство трећег степена и убиство из нехата.​ Још тројица полицајаца су отпуштена.

Гувернер Минесоте Тим Волц рекао је да је распоређивање припадника Националне гарде неопходно зато што "аутсајдери" користе протесте да шире хаос и да очекује да ће протести у суботу вече бити најжешћи до сада.

Демонстранти и припадници Националне гарде у Сент Полу

"Нападнути смо. Ред мора поново да се заведе. Користићемо пуну снагу доброте и правичности да би осигурали да се ово оконча", поручио је Волц и додао да насилни протести "ни на који начин нису више повезани" са Флојдовом смрћу.

Такође је устврдио да верује да су "добро контролисана" група спољашних агитатора, поједине група које се залажу за супериорност беле расе и нарко картели криви за неко насиље у Минеаполису, али није саопштио више детаља. Нагласио је и да 80 одсто ухапшених није из те државе.

Председник Доналд Трамп рекао је да би војска могла да "веома брзо" распореди трупе у Минеаполису, ако би њихова помоћ била затражена.

Касније је твитовао да "либералне" државе и градови морају да буду "много оштрији" према анти-полицијским протестима, или ће се укључити федерална влада, што обухвата "употребу неограничене моћи наше војске и многа хапшења".

Пентагон је саопштио да су војне јединице спремне да буду распоређене за четири сата, ако то затражи гувернер Минесоте, да би подржале Националну гарду и полицију.

У Минеаполису и оближњем Сент Полу, хиљаде демонстраната игнорисале су у петак вече полицијски час и претње снажаном полицијском акцијом да би изашле на улице, четврту ноћ за редом.

Полиција је саопштила да је током протеста пуцано на полицајце, али да нико није повређен. Током ноћи су у јужном делу града избили и пожари који су горели сатима, а ватрогасци нису поново могли да их гасе јер погођена подручја нису била обезбеђена.

Протести у Минеаполису

У више од 25 америчких градова, од Вашингтона и Њујорка преко Атланте и Портленда до Оукленда, у Калифорнији, протестовало се у петак, а на више места су избили сукоби са полицијом.

Амерички секретар за правосуђе Вилијам Бар рекао је да су " радикали и агитатори", који нису из Минесоте, отели протесте и да злоупотребљавају ситуацију да би реализовали "сопствену и насилну агенду". За немире је такође оптужио политичку левицу.

"У многим местима, насиље су по свему судећи планирали, организовали и подстицали анархисти и групе из екстремне левице, од којих су многи допутовали из других држава да би промовисали насиље", рекао је Бар.

Најмање два смртна случаја су повезана са протестима, стотине људи су ухапшене, а полиција је користила палице, гумене метке и сузавац да би растерала демонстранте у појединим градовима.

Једна особа је убијена у центру Детроита када је непознати нападач из аутомобила отворио ватру на групу демонстраната који су протестовали због Флојдове смрти, саопштила је полиција.

Ванредно стање у Џорџији

Гувернер Џорџије Брајан Кемп прогласио је ванредно стање и распоредио припаднике Националне гарде у престоници Атланти.

Он је на Твитеру објавио да ће око 500 припадника националне гарде "чувати људе и имовину у Атланти".

У Атланти су протести били и мирни и насилни, а демонстранти су се окупили и испред седишта ЦНН-а чији је новинар ухапшен док је извештавао уживо из Минеаполиса.

У појединим деловима града, како је саопштила полиција, било је и пуцњаве. Демонстранти су полицију гађали каменицама, флашама и ножевима. Ухапшене су десетине учесника протеста, а троје полицајаца је повређено.

У Џорџији су протести организовани и пре убиства Џорџа Флојда, због убиства Афроамериканца Ахмада Арберија.

Он је убијен док је џогирао, али поступак против двојице осумњичених белаца, Тревиса и Грегорија Мекмајкла, није покренут два и по месеца - док у јавност није испливао снимак Арберијевог убиства.

Њујорк: Полицијски ауто пробио блокаду иза које се налазио велики број демонстраната и оборио људе

У Њујорку је полицијски ауто пробио блокаду иза које се налазио велики број демонстраната и оборио људе. Градоначелник Бил де Блазио рекао је да је снимак догађаја узнемирујућ и да би волео да полицајци то нису урадили, али да не може ни само њих да криви за инцидент.

Према његовим речима, демонстранти су окужили полицијски ауто и претили полицајцима у њему, што се, каже, није десило никада до сада на протестима у Њујорку.

Де Блазио је рекао да неће уводити полицијски час у граду, јер само неколико стотина људи протестује у граду са више од осам милиона становника.

Хиљаде људи протестовале су у петак вече и у Бруклину, у Њујорку. Било је и спорадичних сукоба са полицијом, а више људи је ухапшено. Учесници протеста запалили су и полицијски комби.

 “Биће спроведена пуна истрага вечерашњих догађаја. Никада више не желимо да видимо такву ноћ", твитовао је градоначелник Бил де Бласио.

Полиција је саопштила да је више полицајаца повређено.

(Глас Америке, Си-Ен-Ен)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер