субота, 28. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пекинг: Вучић се састао са Си Ђинпингом. Потписано четири споразума, међу којима и Споразум о слободној трговини између Србије и Кине. Вредност потписаних уговора скоро четири милијарде евра за 300 километара нових путева
Хроника

Пекинг: Вучић се састао са Си Ђинпингом. Потписано четири споразума, међу којима и Споразум о слободној трговини између Србије и Кине. Вредност потписаних уговора скоро четири милијарде евра за 300 километара нових путева

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. октобар 2023.

Председник Александар Вучић, који предводи српску делегацију на трећем Форуму за међународну сарадњу "Појас и пут", састао се у Пекингу са кинески председником Си Ђинпингом. У присуству двојице председника потписан документ о слободној трговини. Српска делегација потписала је раније данас већ неколико билатералних докумената - о изградњи више саобраћајница, извозу јабука, модернизацији фиксне мреже.

Вучић: Споразум о слободној трговини отвара нове видике у односима Србије и Кине

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да Споразум о слободној трговини, који је потписан у Пекингу, отвара нове видике у односима две земље, као и да је иницијатива "Појас и пут" донела много доброг нашој земљи.

"Веома сам срећан, почаствован и привилегован што имам прилику да данас будем у Пекингу. Са мном су и министри Владе Србије што говори о поштовању и самој прилици да будемо ту. У свим областима у којима сарађујемо бележимо напредак. Иницијатива "Појас и пут" донела је много доброг нашој земљи", објавио је Вучић на Инстаграму након сусрета са председником Кине Си Ђинпингом.

Поносим се нашим пријатељством и резултатима које смо постигли, нагласио је Вучић.

"Хвала Вам, председниче Си, на личном ангажману на јачању веза наших држава и народа", навео је председник Србије.

Председник Вучић се састао у Пекингу са председником Кине Си Ђинпингом

Председник Србије Александар Вучић састао се данас са председником Народне Републике Кине Си Ђинпингом у Пекингу.

Састанку присуствују и чланови српске делегације, међу којима су министар спољних послова Ивица Дачић, министар финансија Синиша Мали, министар одбране Милош Вучевић, министарка културе Маја Гојковић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић, министар унутрашњих послова Братислав Гашић, министар трговине Томислав Момировић и амбасадорка Србије у Кини Маја Стефановић.

После састанка биће потписани и билатерални документи између две земље. Најважнији споразум је споразум о слободној трговини који потписују министар трговине Томислав Момировић и Ванг Вентао, министар трговине Кине.

Биће потписани средњорочни акциони план о заједничкој изградњи иницијативе "Појас и пут" између Владе НР Кине и Владе Србије, Меморандум о заједничком унапређењу индустријске и инвестиционе сарадње Србије и Кине, као и Меморандум о размени и сарадњи у области економске развојне политике, који потписују министар финансија Синиша Мали и Џенг Шанђие, председавајући Националној комисији за реформу и развој.

Вучић у Пекингу са Си Ђинпингом: Србија и Кина бележe напредак у свим областима сарадње 

Председник Србије Александар Вучић састао се данас са председником Народне Републике Кине Си Ђинпингом у Пекингу.

У присуству председника Србије и Кине потписано је четири споразума, од којих је најважнији Споразум о слободној трговини између Србије и Кине који ће обухватити 10.412 српских тарифних позиција, односно производа и 8.930 са кинеске стране.

Споразум о слободној трговини потписали су министри трговине Србије и Кине Томислав Момировић и Ванг Вентао.

Поред тог споразума, потписани су и Меморандум о размени и сарадњи у области економске развојне политике, Меморандум о заједничком унапређењу индустријске и инвестиционе сарадње Србије и Кине као и средњорочни акциони план о заједничкој изградњи иницијативе "Појас и пут" између Владе НР Кине и Владе Србије.

Потпис на Меморандум о размени и сарадњи у области економске развојне политике ставили су министар финансија Србије Синиша Мали и председавајући Националној комисији за реформу и развој Џенг Шанђие.

"Веома сам срећан, почаствован и привилегован што имам прилику да данас будем у Пекингу. Са мном су и министри Владе Србије што говори о поштовању и самој прилици да будемо ту. У свим областима у којима сарађујемо бележимо напредак. Иницијатива Појас и пут донела је много доброг нашој земљи. Поносим се нашим пријатељством и резултатима које смо постигли. Споразум о слободној трговини, који данас потписујемо, отвара нове видике у односима наших земаља", навео је Вучић који се председнику Кине захвалио на личном ангажману на јачању веза две државе и народа.

Састанку двојице председника и потписивању споразума, поред Малог и Момировића присуствовали су и министар спољних послова Ивица Дачић, министар одбране Милош Вучевић, министарка културе Маја Гојковић, министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић, министар унутрашњих послова Братислав Гашић, као и амбасадорка Србије у Кини Маја Стефановић.

 Усаглашавање извоза јабука у Кину

Министарка пољопривреде Јелена Танасковић изјавила је у Пекингу да је потписан споразум са Кином за усаглашавање извоза јабука из Србије и истакла да је о томе преговарано шест година.

"То је трећи споразум у овој години. У мају смо потписали и усагласили сертификате за извоз меда и хране за кућне љубимце. Јабука је изузетно значајна... Колико је значајна и колико није било лако испреговарати је, говори чињеница да о томе преговарамо већ шест година. Ево, коначно, срећна сам што данас могу да пошаљем добре поздраве из Кине", рекла је Танасковићева за Танјуг.

Нагласила је да је генерално веома битан став Кине према пољопривредно-прехрамбеним производима из Србије и да либерализација, која је тема разговора наших и кинеских званичника, као и споразум који ће бити потписан, подразумевају јако широк спектар производа.

"Од малине, суве шљиве, јабуке, меда, пилетине, свињског меса, невероватно много тога. Они су задовољни нашим производима, ти производи се овде траже. По квалитету смо дефинитивно препознати, сада је остало да се споразумом дозволи либерализација", рекла је министарка пољопривреде и потврдила да ће велики број наших производа бити ослобођен царине.

Танасковићева је рекла да следи договор о извозу српских вина и подсетила да је извоз наших вина у Кину већ почео, али да ће бити веома значајно када се и српски винари ослободе царине за улазак на кинеско тржиште.

"Генерално ми са Кином тек отварамо наше тржиште, и даље смо у дефициту у смислу увозно-извозних прехрамбено-пољопривредних производа. Али, ја се надам да ће са усаглашена три сертификата ове године и са могућношћу либерализације већ од следеће године бити озбиљно другачије. Тренутно највише извозимо јунеће и свињско месо, али оно што тек следи је комплетно наше воће, у смрзнутом асортиману производа. Сува шљива је изузетно важна, мед јако битан, као и јабука", рекла је Танасковићева.

Изразила је уверење да ће се у Србији, с обзиром на велико кинеско тржиште, од сада више улагати у увећање засада.

Споразум у области забране илегалне трговине културним добрима

Министарка културе Маја Гојковић изјавила је у Пекингу да Србија и Кина, када је реч о култури, добро сарађују и на билатералном, али и на мултилатералном плану, како у Унеску, где нам Кина даје свесредну подршку у питањима која су важна за Србију и увек гласа у прилог ставовима Србије, тако и у оквиру формата Кина и централно-источноевропске земље, где смо већ имали три форума.

Гојковићева је, након састанка са министром културе и туризма Кине, истакла да је круна потписивање билатералног споразума влада Србије и Кине у области забране илегалне трговине културним добрима.

"Тиме смо показали да поштујемо документе Унеска и да обе државе приступају сарадњи у области која је постала веома уносна за оне који желе да зараде крађом туђих културних добара", рекла је за Танјуг Гојковићева.

Навела је да сарадња подразумева и заједничко учествовање у истрагама кад се утврди да је неко починио такво кривично дело.

Гојковићева је истакла да је задатак целог човечанста да спречи крађу културних добара, пре свега на археолошким налазиштима.

Додала је да је разговарано о "Иницијативи појас и пут" и да је сачињена ретроспектива који су програми до сада урађени.

Гојковићева је навела да са Кином имамо потписан трогодишњи споразум програма сарадње и да је договорено да почне израда програма од 2024. до 2027. године.

"Од пре годину дана имамо веома активан културни центар Иво Андрић који је посебан у односу на све остале културне центре присутне у Пекингу, јер смо јединствени по томе што уз програме учествују управо уметници из Србије и разговарају са публиком и то је новина и за кинеску публику и рад културних центара у Пекингу", навела је Гојковић.

Према њеним речима, у току је изложба плаката из филмова Велимира Бате Живојиновића, познатог по филму "Валтер брани Сарајево" и свим легендарним филмовима који су повезивали некадашњу Југославију са Кином.

"Очекујемо идуће недеље да будемо активни учесници преко култирног центра у изложби која је направљена као један од догађаја овог великог форума и да прикажемо наше народно стваралаштво, ношње, фотографије лепих предела Србије и тиме подстакнемо не само област културе и препознатљивост Србије у данашњој модерној Кини, већ и да их привучемо туристичким лепотама, јер култура и туризам у савременом свету не могу више да се раздвоје", истакла је Гојковићева.

Вредност потписаних уговора у Кини скоро четири милијарде евра за 300 километара нових путева

Министарство сабраћаја, инфраструктуре и грађевинарства данас је у Пекингу потписало три комерцијална уговора са кинеским компанијама, који се односе на изградњу инфраструктуре у Србији, а министар грађевинарства Горан Весић је рекао Танјугу у Пекингу да је вредност тих уговора скоро четири милијарде евра и да то доноси скоро 300 километара нових путева.

"Први се односи на брзу саобраћајницу 'Осмех Војводине' која почиње на Бачком Брегу и иде преко Сомбора, Куле, Врбаса, Бечеја и Новог Бечеја, Кикинде и на крају до Српске Црње.

Дужина тог пута биће 186 километара, плус додатак до Српске Црње, тако да ћемо изаћи скоро на 200 километара када будемо завршили. То ће бити веома важан пут који ће повезивати не само север Србије, већ и Мађарску и Румунију, због чега очекујемо да буде веома прометан", рекао је Весић.

Истиче да ће радови на брзој сабраћајници почети у наредних месец дана и да су за првих 5,5 километара већ издате грађевинске дозволе.

Потписан је и уговор о изградњи ауто-пута између Београда, Зрењанина и Новог Сада, који ће бити дуг 105 километара. Пројектовање тог ауто-пута се завршава и очекује се да радови почну следеће године, рекао је Весић и указао да ће се тако Нови Сад повезати на трећи аутопут, чиме ће тај град добити одличну саобраћајну повезаност.

"Ове две саобраћајнице значе да ће Банат, који је био запостављен, сада саобраћајно повезати, што је значајно за развој саобраћајне инфраструктуре. Укупна вредност ових уговора биће између 3,5 и четири милијарде евра.

Градимо скоро 300 километара ауто-пута и брзе саобраћајнице, то је огроман допринос наставку изградње саобраћајне инфраструктуре, што је иначе визија председника Вучића, да се Србија развија кроз развој саобраћајне инфраструктуре.

Сваки пут, свака пруга значи да ћемо имати нова радна места, бољи животни страндард и развој привреде", истакао је Весић.

Трећи уговор који је потписан односи се на куповину пет кинеских брзих возова. "Ми смо дуго преговорали са нашим пријатељима из Кине у вези са овим уговором.

За 54 милиона евра добили смо пет возова, што значи да ћемо сада имати брзе возове, кинеске возове који ће саобраћати на прузи Београд Будимпешта.

Неки од тих возова ће већ бити у функцији почетком 2025.године, ми ћемо до краја 2024.године завршити наш део брзе пруге до Суботице, и већ 2025.године након тестирања пруге, имаћемо брзи воз од Београда до Суботице, путоваће се сат и десет минута. Када наши пријатељи из Мађарске буду завршили свој део пруге, ићи ћемо до Будимпеште", рекао је министар.

Навео је да сви возови које купујемо из Кине имају све европске стандарде и да ће моћи да се користе на пругама ЕУ.

Весић истиче да је то је био наш услов, и да кинеским пријатељима то није био проблем да испуне. "Они имају заиста највећи број брзих пруга на свету. Кина има више од свих других земаља заједно, имају преко 40.000 км брзих пруга, а некима од њих се саобраћају и до 350 километара на сат", рекао је Весић Танјугу.

Указао је да је током јутра потписао и споразум са министарством транспорта Кине.

"То је споразум о координацији свх активности у инфраструктури. Тако да ћемо мој колега и ја убудуће имати састанак једном месечно са свим кинеским компанијама које раде у Србији, пролазити кроз статус свих пројеката и на тај начин водити рачуна о томе да се сви пројекти извршавају на време. Такође, заједницки смо се договорили да направимо један програм у којем ће учествовати кинеске компаније које раде у Србији у оквиру кога ће студенти техничких факултета, који већ имају потписан уговор са министарством на чијем сам челу, да долазе на стручну праксу у Кину", поручио је Весић.

На тај начин, каже Весић, студенти са грађевине, архитектуре, саобраћаја, не само са Београдског Универзитета, већ и са нишког и новосадског, имаће прилику да на лицу места са кинеским компанијама стичу праксу када је у питању изградња пруга, изградња брана и свега онога што раде кинеске компаније.

Потписано неколико билатералних споразума

Представници Кине и Србије потписали су неколико билатералних докумената којима се унапређује сарадња две земље.

Mинистар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић потписао је оквирни споразум о пројекту изградње брзе саобраћајнице гранични прелаз Бачки Брег- Сомбор – Кула-Врбас – Србобран – Бечеј – Кикинда – Гранични прелаз Српска Црња са компанијом China State Construction.

Весић је потписао и комерцијални уговор о изградњи ауто-пута Београд – Зрењанин – Нови Сад са компанијом Shandong International Economic and Technical Cooperation Group, као и комерцијални уговор са компанијом ЦРРЦ за набавку пет брзих електромоторних возова.

Министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић потписао је са представницима ЦРБЦ-а протокол о сарадњи за развој спољашње (базне) инфраструктуре Српског кинеског индустријског парка “Михајло Пупин” у Србији.

Директор Телекома Србија Владимир Лучић потписао је комерцијални уговор о трећој модерniзацији фиксне мреже Телеком Србија са компанијом Хуавеи, а током посете очекује га потписивање уговора о финансирању треће фазе модернизације фиксне мреже Телеком Србија са "Бенк оф Чајна".

(РТС-РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер